Konie w zimie? Przecież nie musisz rezygnować z jazdy!

Jazda konno w zimęPrzed nami sezon zimowy. Wielu pasjonatów jazdy konnej już zrezygnowało z treningów, a inni… przygotowują się na ekstremalne wrażenia! Dzięki odpowiednim akcesoriom i odzieży możesz cieszyć się jazdą przez cały rok. Zwłaszcza, że zimy w ostatnich latach nie należały do tych najchłodniejszych. O czym pamiętać, jeśli chcesz trenować zimą?

Dbaj o konia

Dobrym wyborem zimowego treningu będzie jazda na zadaszonej hali. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zdecydować się na ćwiczenia na łące lub ujeżdżalni, nawet jeśli spadnie śnieg. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konie nie są szczególnie odporne na zimno. Skróć więc treningi i obserwuj zachowanie zwierzęcia. Zadbaj też o odpowiednie warunki w stajni. W przypadku długo utrzymujących się mrozów na pewno warto zainwestować w derkę, która będzie odporna na wilgoć i będzie dobrze trzymać temperaturę ciała. Oczywiście przy bardzo ujemnych temperaturach najlepiej zrezygnować z treningów i nie narażać zdrowia konia.

Odpowiednia odzież

Jeśli jednak temperatury będą oscylować w okolicy 0 stopni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby regularnie przeprowadzać treningi. Do tego konieczna będzie odpowiednia odzież. Zwracamy uwagę na kilka kluczowych elementów, bez których ani rusz:

  • Czapka i rękawiczki - choć noszenie czapki pod toczkiem może być niewygodne, jest ona niezbędna. Najlepiej jeśli postawisz na kominiarkę. Przy wyborze rękawiczek pamiętaj o tym, by zapewniały one odpowiednią swobodę palców.
  • Bielizna termoaktywna - podstawowy element garderoby przy uprawianiu sportów zimowych. Dobrze wybrać cienką, ale ciepłą bieliznę, z dodatkową warstwą bakteriobójczą.
  • Bluza - przy wyborze bluzy pod kurtkę pamiętaj o tym, by była ona zapinana pod szyję. Najlepszy będzie polar, niezbyt gruby, ale dobrze trzymający ciepło.
  • Kurtka - najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni model, np. w sklepie jeździeckim Horseway. Wtedy masz pewność, że kupujesz kurtkę dostosowaną do jazdy konnej - taką, której krój nie będzie przeszkadzał w trakcie jazdy, a przy tym zapewni Ci odpowiedni komfort termiczny.
  • Bryczesy - bryczesy zimowe powinny być oczywiście odpowiednio grubsze i ocieplone. Sprawdzą się te wykonane z bawełny lub softshellu.
  • Buty - ich wybór ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przyjemność z jazdy. Jeśli możesz sobie pozwolić na taką inwestycję, najlepiej zdecydować się na termobuty, które doskonale ochronią Twoje stopy i łydki przed zimnem. Oczywiście muszą być one dostosowane do jazdy konnej, a przy tym nieprzemakalne. Jeśli zima będzie łagodniejsza lub Twoje potrzeby treningowe nie są aż tak duże, możesz postawić na tańsze sztyblety ocieplane, które są znacznie wygodniejsze i pozwolą na lepsze wyczucie konia.

Łagodniejsze zimy w ostatnich latach skłaniają pasjonatów jazdy konnej do zachowania właściwego rytmu treningowego przez cały rok. Wystarczy zadbać o zdrowie i kondycję zwierząt, a także zaopatrzyć się w cieplejszą odzież, by bez przeszkód cieszyć się jazdą nawet przy ujemnych temperaturach.

Komentarze