Kuchenka indukcyjna - czy się opłaca?

Kuchenka indukcyjnaKażdy, kto remontuje lub urządza swoją kuchnię staje przed koniecznością wyboru odpowiedniej kuchenki. Nie da się ukryć, że wybór ten ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego komfortu podczas przygotowywania posiłków, jak i kosztów energii, które będziemy musieli ponieść. Jaką kuchenkę warto więc wybrać?

Jedną z nowości, która staje się coraz popularniejsza na naszym rynku jest bez wątpienia nowoczesna kuchenka indukcyjna. Czy jednak jej zakup się opłaca? Przekonajmy się.

Czym jest kuchenka indukcyjna?

Kuchenki indukcyjne to nowoczesne urządzenia, które pozwalają nam na gotowanie potraw poprzez wykorzystanie działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego. Pod szklaną płytą kuchenki tego typu znajdują się cewki indukcyjne, które po postawieniu na płycie metalowego garnka wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne. Ono zaś z kolei wytwarza ciepło w naczyniu.

Ta nowoczesna technologia sprawia więc, że produkty na dobrą sprawę nie są podgrzewane przez płytę kuchenki a przez dno naczynia, w którym są gotowane.

Wygoda i bezpieczeństwo

Podstawowymi zaletami kuchenek indukcyjnych jest bez wątpienia wygoda i bezpieczeństwo ich używania. Nie tylko są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ do ich gładkiej i co równie ważne powierzchni nie przywierają gotowane przez nas pokarmy, ale również znacząco zmniejszają niebezpieczeństwo związane z możliwością poparzenia. Podczas gotowania na kuchence indukcyjnej nagrzewa się bowiem jedynie metalowy garnek. Płyta pozostaje zimna, co bez wątpienia jest sporą zaletą.

Warto również dodać, że nowoczesne kuchenki tego typu mają sporo dodatkowych funkcji i zabezpieczeń, które np. rozpoznają, gdy na płycie znajduje się np. łyżka lub widelec i nie podejmują działania lub też wyłączają płytę po pewnym czasie gotowania co minimalizuje ryzyko przypalenia potrawy.

Niemałą zaletą kuchenek tego typu jest również możliwość programowania czasu gotowania oraz temperatury jaką chcielibyśmy utrzymać w garnku. Nie da się bowiem ukryć, że w tradycyjnych kuchenkach nie jest to możliwe co sprawia, że co kilka minut musimy zwiększać lub zmniejszać płomień gazu by np. zapewnić daniu wolne podgrzewanie czy duszenie na małym ogniu.

Spore oszczędności

Wiele osób uważa, że skoro kuchenka indukcyjna zasilana jest energią elektryczną musi być droższa w codziennej eksploatacji. Wszyscy przecież doskonale wiemy, że gaz jest znacznie tańszy. Tymczasem to nie do końca prawda.

Okazuje się bowiem, że korzystając z kuchenki indukcyjnej możemy sporo zaoszczędzić. Jak to możliwe? To bardzo proste. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ciepło podczas gotowania na tego typu kuchenkach wytwarzane jest tylko w garnku a nie na całej płycie. Nie tracimy więc zbędnie energii. Co więcej, czas gotowania na płytach indukcyjnych, a więc i korzystania z energii elektrycznej jest znacznie krótszy niż tradycyjne gotowanie. Szacuje się, że jet on krótszy nawet o 30%. Jak więc widać, zaoszczędzić można naprawdę sporo. Szczególnie w przypadku, w którym gotujemy dużo i często.

Według wyliczeń, które można znaleźć w internecie, koszta zużycia zarówno gazu jak i prądu są na porównywalnym poziomie. Koszt zagotowania 10 litrów zimnej wody to 4-5 gr wg. autora bloga zaradnyfinansowo.pl. Zostaje kwestia czasu, bezpieczeństwa i wygody.

Podsumowując, zakup kuchenki indukcyjnej to dobra decyzja, której z całą pewnością nie będziemy żałować. Wiąże się co prawda z nieco większym wydatkiem niż w przypadku zakupu tradycyjnej kuchenki gazowej, jednakże ilość zalet i energooszczędność tego urządzenia sprawia, że warto ponieść taki wydatek. Tym bardziej, że kuchenkę kupuje się raz na wiele lat.

Warto więc postawić na nowoczesne i praktyczne rozwiązania, które sprawdziły się już w niejednym gospodarstwie domowym.

Komentarze


Nóż japońskiJaponia to kraj o bardzo długiej historii i bogatej kulturze. Kraj Kwitnącej Wiśni sły


Blachy do pieczeniaZ całą pewnością nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe wypieki własnej


Płyta indukcyjnaPłyta indukcyjna to często pojawiający się w naszych domach typ kuchenek.


Srebrne sztućce Srebrne sztućce - na wagę złota