Kuchnia funkcjonalna czy ładna? Teraz nie musisz wybierać!

Zegar klapkowyKuchnia to szczególne miejsce w domu. Spędzamy w niej codziennie kilka godzin, przygotowując posiłki, więc chcemy, by była przede wszystkim funkcjonalna. Z drugiej strony - miło jest pracować w ładnym otoczeniu. Poznaj kilka gadżetów, za pomocą których sprawisz, że kuchnia będzie ładna i funkcjonalna.

Pojemniki na sól i pieprz

Te dwie przyprawy są najczęściej wykorzystywane w kuchni i… nie ma co ukrywać, na ogół nigdy ich nie chowamy. Stoją na kuchennym stole lub blacie tak, by można było w każdej chwili po nie sięgnąć. Ich wygląd w dużej mierze zależy od wyglądu samej kuchni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takie przyprawniki współgrały z innym kuchennymi dodatkami, natomiast ostro odcinały się kolorystycznie od mebli kuchennych. Ładne i uniwersalne są przezroczyste szklane tuby zakończone metalową przykrywką z dziurkami ułatwiającymi dozowanie przypraw. W nowoczesnej, awangardowej kuchni dobrze sprawdzą się pojemniki w niebanalnych kształtach.

Zegar kuchenny

Wiele przepisów kulinarnych opiera się na czasie. Gotujemy, pieczemy, dusimy określoną ilość czasu. Potrzebujemy więc dużego zegara, umieszczonego w dobrze widocznym z każdego zakamarka kuchni miejscu. Zegar przydaje się też, gdy w pośpiechu zjadamy śniadanie przed wyjściem do pracy, spieszymy się na popołudniowe spotkanie czy wieczorne przyjęcie. Kontrolowanie czasu jest tym, bez czego dziś nie umiemy żyć. Najlepiej postawić na duży okrągły zegar kuchenny, który można znaleźć w różnych wersjach kolorystycznych i formach w Fabryka Form. Im większy kontrast, tym lepiej - czarne cyfry i wskazówki na białym tle są dość uniwersalne, ale nie zawadzi wprowadzić do kuchni nieco koloru, zabawnych motywów, a nawet odważnych kształtów. Ważne, by zegar współgrał wizualnie z wystrojem kuchni.

Zegar ścienny

Oświetlenie

Idealna kuchnia musi być dobrze oświetlona. Małe halogenki nad blatami roboczymi pełnią funkcję typowo użytkową, ale już duża lampa sufitowa, lampa stojąca, czy boczne kinkiety wiesza się po to, by wyczarować w kuchni przytulną, ciepłą atmosferę. Jeśli postawimy na więcej niż jedno źródło światła, trzeba zadbać, by wszystkie elementy oświetlenia były w tym samym stylu. Lampa skandynawska nie będzie pasowała do żyrandola glamour. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie przełączników z potencjometrami, które umożliwią regulowanie natężenia światła. W zależności od potrzeb możemy stworzyć mocno oświetloną kuchnię do pracy lub przytulny półmrok, w którym zjemy późnowieczorną kolację.

Ocena: 5.0