Leczenie hemoroidów

HemoroidyHemoroidy to częsta dolegliwość, do której przyznaje się niewiele osób, uznając ją za wstydliwą.  To niestety ma wpływ na jej leczenie.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, który posiada każdy z nas, jednak popularnie mianem tym określa się guzki zmienione chorobowo, czyli żylaki odbytu.

Guzki krwawnicze to niewielkie poduszeczki wypełnione krwią, których zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Podczas wypróżniania krew jest odprowadzana z guzków, ulegają skurczeniu i otwierają odbyt do wypróżnienia. Czasami zdarza się, że krew z guzków nie odpływa i cały czas pozostają napełnione, w ten właśnie sposób powstają żylaki odbytu, czyli w potocznym znaczeniu hemoroidy.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy już większości dorosłych Polaków. Choć wiek nie ma większego wpływu na ich powstanie, to zdecydowanie ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.

Największy wpływ na tworzenie się hemoroidów ma wykonywany rodzaj pracy i stosowana dieta. Na żylaki odbytu narażone są najbardziej osoby wykonujące pracę siedzącą, a więc pracownicy biurowi, informatycy, gracze komputerowi. Powstawaniu hemoroidów sprzyja także uprawianie takich sportów, jak jeździectwo, kolarstwo, wioślarstwo.

Dieta uboga w produkty naturalne powoduje zaparcia i sprzyja tworzeniu się hemoroidów. Najlepszym sposobem jest spożywanie artykułów bogatych w błonnik, który ułatwia perystaltykę jelit i regularne wypróżnianie.

Hemoroidy - objawy

Pierwszym objawem hemoroidów jest swędzenie w okolicach odbytu, to może powodować drapanie, uszkodzenie naskórka i powstanie stanu zapalnego. Kolejno może pojawić się ból i krwawienie z odbytu (może być jednak także objawem innych chorób).

Do charakterystycznych objawów świadczących o hemoroidach należą guzki, początkowo umiejscowione są po wewnętrznej stronie odbytu i zupełnie niewyczuwalne. W miarę postępu choroby hemoroidalnej coraz częściej pozostają na zewnątrz odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy

Skuteczne są w początkowym stopniu zaawansowania choroby, pomagają łagodzić przykre dolegliwości. Skuteczność domowych sposobów znały już nasze prababcie i babcie. Wykorzystywały przede wszystkim właściwości lecznicze roślin, które można było znaleźć na łąkach lub w lesie. Popularną mieszanką ziół na hemoroidy jest np. Procto Vitale. Dużą ulgę w dolegliwościach przynoszą codzienne nasiadówki z dodatkiem kory dębu, kasztanowca, szałwii lub ziela rdestu ptasiego. Nasiadówka powinna trwać minimum 10 minut. Wskazane są także kąpiele w olejkach o działaniu rozluźniającym, np. lawendowym, rozmarynowym lub cytrynowym.

W warunkach domowych można stosować także ogólnodostępne maści, kremy i czopki na hemoroidy, nie jest wymagana recepta

Hemoroidy - leczenie

W bardziej zaawansowanych stanach choroby hemoroidalnej konieczne jest leczenie za pomocą metod małoinwazyjnych lub tradycyjnej operacji chirurgicznej. Metody małoinwazyjne polegają na zasuszaniu guzków różnymi metodami (gumowanie, mrożenie ciekłym azotem, wykorzystanie promieni podczerwonych), w rezultacie guzki odpadają. W przypadku dużych żylaków odbytu konieczna jest operacja chirurgiczna w znieczuleniu ogólnym metodą Longo lub Milligana-Morgana.

Źródło: www.procto.net.pl.

Komentarze

Grzegorz
U mnie w rodzinie często stosowany jest żel aloesowy na hemoroidy. Wg sprawdzonego domowego sposobu.
https://szanujezdrowie.pl/sposob-na-hemoroidy/