Leczenie żylaków - najważniejsze informacje

Leczenie żylakówŻylaki kończyn dolnych, a właściwie przewlekła niewydolność krążenia w kończynach dolnych, jest bardzo powszechnym i niestety niezwykle poważnym schorzeniem. Dotyka przeważnie ludzi starszych i kobiety, jednak zdarzają się również przypadki zachorowań wśród osób bardzo młodych.

Jak powstają żylaki

Medycyna rozpoznała dokładnie mechanizm powstawania choroby, jednak nie można jednoznacznie określić jej źródła. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się brak ruchu, długotrwałe stanie i siedzenie, nieprawidłową dietę, otyłość, chodzenie w butach na wysokich obcasach, doustną antykoncepcję, hormonalną terapię zastępczą, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu itp. Wiadomo na pewno, że skłonność do schorzenia jest przekazywana genetycznie, z pokolenia na pokolenie. Żylaki powstają w wyniku poszerzenia i zdeformowania naczyń żylnych, spowodowanych osłabieniem zastawek (błon mięśniowych kończyn dolnych). Na skórze widoczne są w postaci sinych lub fioletowych, pofałdowanych wybrzuszeń. Jeżeli przez dłuższy czas stoimy lub siedzimy (zwłaszcza z założoną nogą na nogę), mięśnie nóg nie pracują, a krew zalega w żyłach. Wzrasta wówczas znacznie jej ciśnienie, które nadmiernie rozciąga żyły. Jeśli sytuacje takie zdarzają się często, zastawki stają się niewydolne i z czasem ulegają uszkodzeniu. Wówczas krew w żyłach, zamiast płynąć do serca, cofa się i tworząc właśnie żylaki.

Objawy choroby

Oprócz typowych objawów skórnych, widocznych na nogach gołym okiem (początkowo są to pajączki, później sine wybrzuszenia), pojawia się uczucie ciężkości, pieczenie i bolesne skurcze nóg. Stopniowo ból zaczyna się odczuwać również podczas chodzenia i stania, pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Jeśli nie chory nie podda się leczeniu, może dojść do stanu zapalnego. Tworzą się wówczas rany i owrzodzenia, co prowadzi do zakrzepicy żylnej lub nawet zatorowości płucnej, zagrażającej życiu.

Badania diagnostyczne

Już przy pierwszych objawach choroby należy zgłosić się do lekarza, ponieważ jej rozwój można znacznie opóźnić. Żylaków nie można jednak wyleczyć środkami farmakologicznymi. Podstawowym badaniem, diagnozującym chorobę niedokrwienną kończyn dolnych jest USG z Dopplerem. Jest to sposób całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i bezbolesny. Pozwala na ocenę stanu wydolności zastawek i poziomu zaawansowania choroby. Dzięki niemu można zdiagnozować zakrzepicę żylną. Inne badania, takie, jak np. fenografia KT, Angio MRI i flebografia wykonuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach, z uwagi na ich wysoką inwazyjność.

Leczenie

Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg? Odpowiedź brzmi: jak najszybciej. Lekarz, po przeprowadzeniu niezbędnych badań zaleca najlepszy sposób leczenia, dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta. Jedynym, skutecznym sposobem pozbycia się żylaków jest ich usunięcie. Do niedawna stosowano wyłącznie operacje chirurgiczne. Postęp medycyny pozwolił jednak na usuwanie żylaków metodami mniej inwazyjnymi i dużo bezpieczniejszymi dla pacjenta. Polegają one na zamykaniu naczyń i odcinaniu ich od dopływu krwi. Dzięki temu naczynia obkurczają się, obumierają i z czasem zanikają. Do obecnie wykonywanych zabiegów należą: skleroterapia (inaczej obliteracja), polegająca na wstrzyknięciu do żyły środka chemicznego powodującego zarośnięcie jej światła, kriostripping (polegający na zamrażaniu żył powierzchniowych, które doprowadza do ich martwicy) oraz usuwanie żylaków: laserem (EVLT), parą wodną (SVS), za pomocą haczyków (metodą Mullera) oraz falami radiowymi (EVRF). Zabiegi te wykonuje się obecnie w wielu klinikach na terenie całego kraju.

Wymienione wyżej metody usuwania żylaków są całkowicie bezpieczne, nie wymagają hospitalizacji i bardzo rzadko skutkują powikłaniami. Cieszą się niezwykle dużym uznaniem pacjentów z powodu wysokiej skuteczności i małej inwazyjności. Dzięki współczesnej medycynie żylaki przestały już być zagrożeniem dla życia pacjenta, o ile oczywiście, w odpowiednim czasie zgłosi się on do lekarza.

Autor: www.tourmedica.pl.

Komentarze