Lukrecja - właściwości. Korzeń i cukierki z lukrecji

LukrecjaByć może niektórzy z Was pamiętają ciemne cukierki ciągnące się niczym guma do żucia. Ich fantastyczny, słodki smak i ziołowy aromat również i dziś rozpieszcza podniebienia łasuchów. A wiecie, jaki składnik gra w nich pierwszoplanową rolę? Lukrecja! Ta niepozorna roślina, mająca korzenie nawet 50-kronie słodsze od cukru, dziś jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle cukierniczym. W kulturach dalekowschodnich jest uznawana za silny afrodyzjak. Jakie właściwości zdrowotne ma lukrecja? Czy warto po nią sięgać? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, pozostańcie z nami przez kilka minut.

Właściwości lukrecji

Lukrecja gładka należy do rodziny roślin motylkowatych. W stanie dzikim występuje w Azji oraz Europie południowej. Na szeroką skalę jest uprawiana w Hiszpanii oraz we Włoszech. Uprawiana jest też w Polsce. Jej wyjątkowe właściwości były znane już w czasach starożytnych, kiedy znajdowała szerokie zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wspomagała też kurację wątroby oraz była pomocna przy dolegliwościach ze strony układu moczowego, w tym przy zapaleniu pęcherza moczowego. Z jej korzenia przygotowywano też specyfiki udrożniające drogi oddechowe podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych. Wiedzą antycznych Greków i Rzymian zainspirowała się także współczesna medycyna. Wyciągi z korzenia lukrecji są dziś stosowane wspomagająco w leczeniu rozmaitych schorzeń, w tym także chorób przysadki mózgowej czy stwardnienia rozsianego.

Korzeń lukrecji

Bez względu na to, że korzeń lukrecji jest o wiele bardziej słodki niż sacharoza, nie ma z nią zbyt wiele wspólnego. Za smak lukrecji odpowiada glicyryzyna, mająca też właściwości:

  • przeciwwirusowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwgrzybicze.

Z tego właśnie względu korzeń rośliny jest świetną substancją słodzącą. Nie tylko nie wywołuje próchnicy, ale wręcz jej zapobiega. Przeciwdziała tworzeniu się kamienia nazębnego mogącego prowadzić do chorób dziąseł. Dlatego lukrecja jest świetnym składnikiem słodyczy. O jej skuteczności świadczy fakt, że w Belgii i Holandii, gdzie cukierki lukrecjowe są bardzo popularne, problem próchnicy występuje w bardzo małej skali.

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji, cukierki z lukrecji

Właściwości prozdrowotne lukrecji

Zawarta w korzeniu lukrecji glicyryzyna jest substancją wspomagającą leczenie wielu chorób.

Lukrecja na wrzody żołądka i problemy z wątrobą

Jej antyseptyczne właściwości sprawiają, że można ją stosować pomocniczo w stanach zapalnych wątroby oraz przy chorobie wrzodowej żołądka. Ten silny związek chemiczny pozwala zwalczyć bakterie Helicobacter pylori, nie niszcząc przy tym naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego. Wywar z lukrecji skutecznie wiąże metale ciężkie i usuwa je z organizmu. W ten sposób odciąża wątrobę. Chroni ją także przed szkodliwym działaniem węglowodanów. Medycyna niekonwencjonalna zaleca sięganie po odwary z korzenia lukrecji przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby oraz profilaktyce chorobie stłuszczeniowej tego narządu. Substancje czynne zawarte w korzeniu lukrecji świetnie wspomagają też metabolizm, co sprawia, że odwar z rośliny może być stosowany wspomagająco w odchudzaniu.

Lukrecja w walce z trądzikiem i cellulitem

Lukrecja znajduje ostatnio szerokie zastosowanie w kosmetologii. Dzięki walorom antybakteryjnym świetnie usuwa wszelkie stany zapalne skóry. Ekstrakty z jej korzenia często stanowią składnik specyfików przeciwtrądzikowych. Lukrecja niszczy drobnoustroje, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega pojawianiu nowych wyprysków. Ma także właściwości regulujące wydzielanie sebum, dzięki czemu hamuje łojotok. Wspomniana glicyryzyna świetnie wiąże wodę, co sprawia, że kosmetyki zawierające lukrecję cechują się wyjątkowymi walorami nawilżającymi. Skutecznie zatrzymują wodę w naskórku i zapobiegają przesuszeniom skóry. Z tego względu kosmetyki na bazie korzenia lukrecji sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji cery tłustej, ale także suchej, wrażliwej i naczynkowej. Ekstrakty z lukrecji można stosować też w charakterze kosmetyków do włosów. Zawarte w nich silne antyoksydanty wzmacniają cebulki włosowe, powodując, że włosy stają się lepiej odżywione, mocniejsze i mniej wypadają. Glicyryzyna wspomaga także mikrokrążenie i ułatwia przepływ limfy. W ten sposób chroni przed wystąpieniem obrzęków. Pełni ponadto niebagatelną rolę w walce z cellulitem wodnym. Z kolei walory wybielające substancji powodują, że znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków wybielających oraz past do zębów.

Antyoksydacyjna bomba

Korzeń lukrecji jest ponadto cennym źródłem flawonoidów. To substancje o silnym działaniu przeciwutleniającym pozwalające rozprawić się z wolnymi rodnikami będącymi przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Odgrywają też niebagatelną rolę w służbie urody. Procesy antyoksydacyjne toczące się za sprawą flawonoidów zawartych w korzeniu lukrecji, wyjątkowo skutecznie zwalczają wolne rodniki powstające pod wpływem promieniowania UV. Chronią skórę przed stresem oksydacyjnym i dzięki temu spowalniają procesy starzenia się komórek. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, promienna i przez długi czas zachowuje młody wygląd. Naukowcy z uniwersytetu w Minnesocie przekonują ponadto, że korzeń lukrecji jest bogaty w związki chemiczne mogące przyczynić się do zahamowania rozwoju czerniaka. Ekstrakty z rośliny osłabiają też procesy melanogenezy, przeciwdziałając w ten sposób hiperpigmentacji skóry, czyli powstawaniu piegów i przebarwień. W przeciwieństwie do innych substancji o zbliżonym działaniu, nie niszczą jednak melanocytów, pozwalając skórze zachować naturalne funkcje ochrony przed promieniowaniem UVB.

Lukrecja - przeciwwskazania

Bez względu na to, że lukrecja jest produktem w pełni naturalnym i od wielu lat jest na szeroką skalę wykorzystywana w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, stosowana w nadmiarze może wywoływać skutki niekorzystne dla zdrowia. Zbyt intensywne spożywanie lukrecji może przyczynić się do niedoborów potasu, objawiających się głównie wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz pojawieniem się obrzęków. Warto także podkreślić, że ekstrakt z lukrecji może zaburzać działanie rozmaitych leków - hamować lub potęgować ich działanie, albo nasilać skutki uboczne. Wywarów z lukrecji nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby borykające się z przewlekłymi chorobami nerek.

Uprawa lukrecji

Uprawa lukrecji

Komentarze