Mało znane przeciwwskazania przed wizytą u dentysty

Gabinet dentystycznyWizyta w gabinecie dentystycznym dla wielu pacjentów jest przykrą koniecznością, której poddają się tylko w ostateczności. Niemniej regularne dbanie o uzębienie pozwoli ustrzec się próchnicy i zaleczyć ewentualne ubytki we wczesnej fazie ich powstawania, dzięki czemu zęby nie bolą i nie wymagają zaawansowanych zabiegów. Niestety nie zawsze wizyta u dentysty jest sugerowana. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do leczenia dentystycznego.

Kiedy odłożyć wizytę u dentysty?

Zabiegów stomatologicznych nie powinno się wykonywać wtedy, gdy pacjent jest przeziębiony, czyli ma katar i kaszel, albo nawet gorączkę. Dzieje się tak dlatego, że nieżyt górnych i dolnych dróg oddechowych zdecydowanie utrudnia swobodne oddychanie. Podczas leczenia na fotelu dentystycznym nos musi być w pełni drożny, ponieważ pacjent ma wówczas ograniczone możliwości oddychania ustami. Jeśli nos jest zapchany, to istnieje ryzyko zakrztuszenia się przez pacjenta płynami i śliną.

Niedrożność nosa można czasowo zlikwidować, zażywając krople oraz tabletki na katar, zwłaszcza jeśli mamy tu do czynienia z reakcją alergiczną. Należy jednak poinformować wówczas dentystę, jakie środki farmaceutyczne zostały zastosowane.

Wizyta u dentysty w ogóle nie powinna mieć miejsce, jeśli w jamie ustnej pacjenta pojawiły się afty.

Opryszczka to kolejne przeciwwskazanie do leczenia stomatologicznego. Jeśli wystąpiła na ustach czy w okolicach ust pacjenta, żaden zabieg dentystyczny nie może zostać przeprowadzony.

Co ciekawe, nawet gorączka może wykluczać wizytę u dentysty i należy poinformować lekarza przed planowanymi odwiedzinami w gabinecie o tym, że się pojawiła.

Przeciwwskazania do wyrwania zęba

Ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba, jest zabiegiem inwazyjnym, który jednak nie charakteryzuje się zwykle dużym stopniem skomplikowania. To prosty zabieg chirurgiczny, w którym stomatolog usuwa ząb, przerywając przy tym ciągłość włókien ozębnej łączącej ząb z kością. Później pozostaje już tylko wyjąć ząb z zębodołu. Przeprowadzenie takiego zabiegu nie zawsze będzie możliwe, ponieważ stan zdrowia pacjenta i jego schorzenia - przewlekłe i obecnie występujące, mogą stwarzać wysokie ryzyko powstania groźnych powikłań.

Przeciwwskazania do ekstrakcji zębów dzieli się na dwie grupy:

  • względne - przemijające, których usunięcie otworzy szansę na przeprowadzenie ekstrakcji,
  • bezwzględne - wykluczające możliwość wyrwania zęba w standardowych warunkach gabinetu stomatologicznego.

Pacjent nie powinien mieć wyrywanego zęba, jeśli ma szczękościsk lub opryszczkę. Dentysta nie wykona takiego zabiegu przy przewlekłym wrzodziejącym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, nazywanej w skrócie CUS - Chronic Ulcerative Stomatitis.

Najwięcej przeciwwskazań względnych do ekstrakcji zęba dotyczyć może całego organizmu pacjenta. Wśród nich wymienić należy:

  • schorzenia związane z układem krwionośnym, w tym białaczka, hemofilia, niedokrwistość niedobarwliwa, anemia, małopłytkowość,
  • choroby o podłożu psychicznym, w tym dentofobia, czyli strach przed dentystą, padaczka i wzmożona agresja,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby nerek, np. nerczyca, nowotwory,
  • choroby wątroby, np. cytomegalia, marskość wątroby, zapalenie WZW typu A, B i C,
  • choroby reumatyczne,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby serca, m.in. przebyty stan przedzawałowy i zawał, arytmia, kardiomiopatia, dusznica bolesna, okres po przebytym zabiegu kardiochirurgicznym przeznaczony na rekonwalescencję.

Ciekawostką może być fakt, że przeciwwskazaniem względnym ogólnoustrojowym do przeprowadzenia zabiegu wyrwania zęba, może być ciąża oraz miesiączka. Niedopuszczeni do zabiegu ekstrakcji mogą być pacjenci z grypą, anginą czy nawet lekkim zatruciem pokarmowym, z uwagi na osłabienie organizmu.

Wśród przeciwwskazań bezwzględnych z kolei można wymienić sytuację, w której ząb znajduje się w naczyniaku krwionośnym, będącym nowotworem łagodnym lub w pobliżu czy bezpośrednio w guzie nowotworowym.

Komentarze