Mamo, tato, szykujcie mój pokój!

Pokój dla dzieckaPierwszy dzień w przedszkolu to przełomowy moment dla dziecka i jego rodziców. Od tej chwili życie całej rodziny zaczyna się zmieniać. Jednym z dylematów, przed którym stają mama i tata jest urządzenie pokoju dziecięcego.

Jakie meble?

Jak zaplanować przestrzeń, by spełniała wiele różnorodnych funkcji? Czy meble dla dzieci faktycznie trzeba wymieniać wraz z rozwojem potomka?

Pokój dziecięcy można podzielić na trzy strefy: spania, zabawy (i przyjmowania gości) oraz nauki. Każda z nich zawiera w sobie również obszar przechowywania.

Strefa spania

W centrum tego obszaru znajdzie się łóżeczko. Dobry czas na wymianę nadchodzi wtedy, gdy maluch z niego wyrasta. Dziecko zaczyna się wiercić i pokazuje, że jest mu niewygodnie. Jeśli szkrab sam wychodzi z łóżeczka, a w nocy śpi spokojnie - nie ma ryzyka, że spadnie na podłogę - rodziców czekają zakupy. Spanie dla przedszkolaka powinno być wykonane z dobrej jakości materiałów, najlepsze będzie drewno. Trzeba wziąć pod uwagę, że miejsce to będzie także służyło do zabawy. Brak ostrych rantów, zaślepki na śrubki i staranne wykonanie - to cechy, które warto wziąć pod uwagę wybierając meble dla dzieci. Łóżeczko może mieć kolor i motyw dostosowany do płci: blady róż i wizerunek królewny dla dziewczynki, błękit z samochodami dla chłopca. Dobrze, jeśli w komplecie znajduje się również pojemnik na pościel. Możliwość chowania kołdry i poduszki pomoże utrzymać ład w pokoju. Łóżko to zakup na kilka lat. Elementem poszerzającym funkcjonalność strefy spania będzie dodatkowe oświetlenie. Lampa stojąca lub kinkiet zapewnią odpowiednie warunki do wieczornego czytania książeczki.

Strefa zabawy

Pokój jest dla dziecka miejscem zabawy. Wydzielenie tej przestrzeni pomoże rodzicom uczyć najmłodszych domowników porządku. Plastikowe, kolorowe pojemniki, skrzynie i miękkie kosze to podstawowe wyposażenie tej sfery. Piankowe puzzle i puszysty dywan w żywym kolorze będą pobudzały kreatywność. Do zabawy może służyć również duży puf, który będzie siedziskiem, gdy nasz dom odwiedzą goście. Występowanie w roli gospodarza to ważne zadanie dla dziecka. Odpowiednie meble dla dzieci, na przykład te ze sklepu emag.pl/meble-dla-dzieci/c, pomogą mu spełnić się w tej misji. Rysować, malować, czy grać najlepiej jest siedząc przy wspólnym stoliku. Strefa ta będzie zmieniała się wraz z maluchem. Zapewne z czasem zagoszczą w niej także telewizor i konsola.

Strefa nauki

Starsze dzieci w swoim planie dnia muszą znaleźć czas na naukę. Przedszkolaka można uczyć wykonywania czynności przy dorosłym biurku. Warto wyposażyć blat w ścieralną podkładkę do malowania i rysowania. Meble mogą być kolorowe i bardzo ciekawie zaprojektowane. Ergonomiczne uchwyty do szuflad i szafek sprawią, że szkrab z łatwością sięgnie po niezbędne rzeczy. Lampka ustawiona po lewej dla praworęcznych i odwrotnie dla dzieci piszących lewą ręką zapewni dobre warunki do pracy. Tablica korkowa nad biurkiem pomoże segregować informacje, a regał na potrzebne przybory sprawi, że nic nie oderwie malucha od nauki. W tej strefie powinno się także znaleźć ergonomiczne krzesło biurowe z odpornego na plamy i zabrudzenia materiału. Właściwie dobrane blat i siedzisko posłużą dziecku przez pierwsze lata szkoły podstawowej.

Urządzenie pokoju szkraba to ważne zadanie dla jego rodziców. Wybór odpowiednich mebli powinien koncentrować się na funkcjonalności i bezpieczeństwie. Podzielenie dziecięcej przestrzeni na określone strefy pomoże zaplanować aktywności i życie małego człowieka w jego własnym lokum.

Komentarze