Matcha - najzdrowsza z zielonych herbat

Matcha - zmielona zielona herbataMatcha to pochodząca z południowo-wschodniej Azji zielona herbata w proszku, której niezwykłe właściwości lecznicze znane są już od tysięcy lat, jednak dopiero niedawno zyskała ogromną popularność praktycznie na całym świecie. Wielu naukowców uważa, iż matcha jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów, czyli substancji mogących zapobiec rozwojowi wielu chorób. Jakie jeszcze inne właściwości posiada ta herbata i w jaki sposób można wykorzystać ją w kuchni?

Proces produkcji

Jak przekonują naukowcy badający od lat właściwości lecznicze matchy - herbata ta jest najzdrowszą ze wszystkich gatunków zielonych herbat na świecie, na co wpływ ma przede wszystkim proces jej produkcji. Jak zatem wygląda taki proces? Krzewy herbaciane na około dwa tygodnie przed zbiorami zostają osłonięte przed słońcem, co ma na celu spowolnienie ich wzrostu. Za pomocą tego zabiegu liście nabierają odcienia bladej zieleni, wytwarzając przy tym aminokwasy, dzięki którym herbata zyskuje dosyć słodki i przyjemny aromat. Gdy liście zostaną już zebrane, poddaje się je procesowi suszenia, a następnie ściera na zielony proszek. Z tak przygotowanego produktu można już zaparzyć przepyszną herbatę, która charakteryzuje się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami.

Właściwości matchy

Ochrona przed nowotworami oraz chorobami serca

Jak zostało wspomniane na samym wstępie matcha to prawdziwa skarbnica antyoksydantów, czyli substancji, które mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych takich jak np. nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca oraz nowotwory. Niezwykle istotne w tym przypadku jest przede wszystkim to, iż jedna filiżanka tego napoju odpowiada około 10 filiżankom tradycyjnej zielonej herbaty, przez co jest ona bogatsza w cenne dla zdrowia przeciwutleniacze. Jest to możliwe głównie z tego względu, gdyż pijąc zwykłą zieloną herbatę, wypija się tak naprawdę sam wywar, natomiast w przypadku matchy organizm przyswaja starte na pył liście herbaty, czyli pełnię smaku, aromatu oraz wartości odżywczych.

Energia na cały dzień

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale jedna filiżanka matchy dostarcza praktycznie taką samą ilość kofeiny co jedna filiżanka kawy, jednak w przeciwieństwie do małej czarnej napój ten powoli uwalnia energię i co najważniejsze pozwala uniknąć tzw. nagłego spadku siły, co w wielu zawodach okazuje się niezwykle ważne. Z tego właśnie względu, zamiast kawy warto zdecydować się na japońską herbatę, gdyż efekty jej działania są dużo lepsze.

Odprężające działanie

Krótki czas parzenia herbaty (do ok. 3 minut) powoduje, iż napój ten działa pobudzająco, jednak wydłużając czas zaparzania do ok. 5-8 minut herbata zyskuje właściwości odprężające, które zawdzięcza teaninie, która nie tylko działa odprężająco, ale również zmniejsza stres, a także pomaga uporać się z bezsennością oraz niepokojem.

Walka z nadmiarem kilogramów

Najczęściej polecaną herbatą na odchudzanie jest ta czerwona, jednak warto wiedzieć o tym, iż matcha ze względu na sporą zawartość tzw. związku EGCG również wpływa korzystnie na poprawę metabolizmu, przyspieszając tym samym proces odchudzania. Warto jednak mieć świadomość tego, iż sama zielona herbata nie jest w stanie usunąć z organizmu nadmiar kilogramów, dlatego też niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Herbata może jedynie wspomóc odchudzanie, dlatego też warto włączyć ją do codziennej diety, nie zapominając przy tym o odpowiednim odżywaniu oraz uprawianiu sportów.

Zastosowanie matchy w kuchni

Wydawać by się mogło, iż matcha nadaje się jedynie do przygotowywania przepysznej i zdrowej herbaty, jednak warto wiedzieć o tym, iż susz można również wykorzystać w inny sposób. Zielony proszek można bowiem dodawać z powodzeniem do koktajli, jogurtów, a także smoothie. Warto jednak pamiętać o tym, iż dodawanie do herbaty matcha innych składników może osłabić jej dobroczynne działanie, dlatego też warto wypijać filiżankę tego napoju dziennie, a w razie potrzeby można ją również dodać do przygotowywanych posiłków.

Ocena: 5.0

data-matched-content-rows-num="1,4" data-matched-content-columns-num="4,1" data-matched-content-ui-type="image_stacked" data-ad-format="autorelaxed">