Metody na odstraszanie komarów

Odstraszanie komarówIrytujące bzyczenie nad uchem, pogryziona skóra, swędzące ślady - kto nie miał takiego problemu w letni wieczór? Podrzucamy sprawdzone metody na odstraszanie nieproszonych gości. Komary przyciąga ciepło ludzkiego ciała, zapach potu i substancji wydalanych przez pory skóry, dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu i wydzielany podczas wysiłku kwas mlekowy. W skrócie - wszystko, co związane z latem i wysokimi temperaturami. Od komarów trudno się opędzić, a ich skuteczność w dokuczaniu, jest niezwykle wysoka.

Zapachy

Komary rozpoznają je doskonale. Lubią mocne zapachy ze słodką nutą - unikaj zatem tego typu perfum oraz płynów do płukania prania. Kusi je także ciemny kolor - przyciągają je zatem ubrania w ciemnych barwach.

Olejki eteryczne

To bezpieczny sposób - również dla dzieci i alergików. Doskonale odstrasza olejek grapefruitowy, cytrynowy, cedrowy, lawendowy, goździkowy, miętowy czy rozmarynowy. Olejek przed nałożeniem na skórę rozcieńcz - albo olejem podstawowym (typu słonecznikowy, migdałowy), albo alkoholem czy wodą i wlej do buteleczki z atomizerem.

Odstraszające rośliny

To kolejna metoda naturalna, zupełnie bezpieczna dla dzieci i osób wrażliwych. Posadź na balkonie lub postaw na ogrodowym stole doniczkę z roślinami, od których krwiopijcy stronią, jak mogą – kocimiętka, pelargonia, lawenda, koper włoski, kuchenna bazylia czy komarzyca.

Cebula i czosnek

Choć byłoby to skuteczne, nie polecamy smarowania skóry tymi specjałami o wątpliwej nucie zapachowej. Ponieważ jednak ich aromat działa bardzo silnie odstraszająco na komary, polecamy inne rozwiązanie. Rozkrojoną cebulę i/lub główkę czosnku zostaw na talerzyku - na balkonie, tarasie lub ogrodowym stole. Jeśli do tego zjesz podczas letniej biesiady potrawy z tymi składnikami, ich zapach w oddechu powinien nieco złagodzić intensywność ataku bzyczących owadów.

Środki odstraszające ze sklepu

Ich gama do wyboru jest bardzo bogata. W formie plastrów, sprayów, kremów. Niestety, są chemiczne, szkodliwe dla środowiska i często drażniące, zwłaszcza w przypadku dzieci i alergików. Są jednak również skuteczne. Najskuteczniejszym odstraszaczem jest substancja zwana DEET. Repelenty zawierają różne stężenie tego środka, uważaj jednak podczas jego stosowania, jest bowiem silnie drażniący.

Ogień i dym

Czas spędzony przy ognisku, świeczce lub grillu pomaga się nieco opędzić od komarów. Nie lubią dymu - żadnego, jego obecność skłania je więc do zmiany lokalizacji. W zasadzie każdy dym jest równie skuteczny - świeczka, grill, ognisko, kadzidełko lub specjalne - stworzone z myślą o odstraszaniu owadów - spirale, które żarzą się, tworząc smugę dymu. Możesz również samodzielnie wykonać świecę aromatyzowaną naturalnymi, wspomnianymi wyżej olejkami.

Witamina B

To działanie od wewnątrz. Zapach witamin z grupy B odstrasza komary, możesz więc wzbogacić o nie swoją dietę. Witamina, wydalana z potem nie jest wyczuwalna dla ludzkiego nosa, za to nos komarzy, rozpozna ją z odległości.

Ubierz się stosownie

Jeśli planujesz wieczór pod chmurką, jeśli planujesz plener lub pobyt nad wodą, zabezpiecz się ubraniem z długimi nogawkami i rękawami, powstrzymają bzyczące komary przed atakiem. W domu natomiast, zabezpiecz okna moskitierami, przez które komar nie ma szansy wlecieć.

Źródło: sportroom.pl

Komentarze