Mikropigmentacja czyli dermatografia medyczna

Mikropigmentacja - dermatografiaMikropigmentacja - dermatografia i jej szerokie zastosowanie (łysienie na głowie, ukrywanie blizn, rekonstrukcja otoczki sutkowej, rekonstrukcja warg i wiele innych)

Wypadanie włosów, zwłaszcza w młodym wieku, kończy się zazwyczaj problemami psychologicznymi, stresem, a nawet depresją pacjenta. Problem dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niestety nie da się ukryć tego defektu, więc osoby borykające się z takimi problemami, często szukają medycznych rozwiązań.

Jednym z bardziej polecanych zabiegów, jest mikropigmentacja, zwana inaczej dermatografią

Mikropigmentacja - dermatografia jest to tatuaż medyczny, czyli zabieg nie jest chirurgiczny. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju i etapu utraty włosów, niezależnie od koloru i rodzaju skóry. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza pod naskórek naturalne pigmenty. Wszystko po to, aby uzyskać naturalny wygląd prawdziwych mieszków włosowych. Przy czym w trakcie jednego zabiegu specjalista wykorzystuje nawet cztery rodzaje pigmentu, gdyż w rzeczywistości mieszki włosowe nie są jednakowego koloru. Najczęściej pełny zabieg mikropigmentacji obejmuje trzy sesje, z co najmniej tygodniowymi przerwami. Każda z sesji trwa nawet do czterech godzin.

Zalety mikropigmentacji

 1. Wizualna zmiana na lepsze - po zabiegu pacjent wygląda, jakby miał mnóstwo włosów na głowie, przyciętych króciutko przy samej skórze
 2. Wizualne wrażenie pełnej linii włosów, w przedniej, bocznej i tylnej linii
 3. Ukrycie blizn stanowiących pozostałość po procedurze przeszczepu włosów
 4. Ukrycie znamion, blizn oraz śladów po oparzeniach
 5. Ukrycie procesu łysienia na czubku głowy
 6. Kamuflowanie przerzedzeń owłosienia na głowie
 7. Ukrycie wyników łysienia plackowatego
 8. Kamuflowanie łysienia rozproszonego

Zabieg ma szersze zastosowanie, niż tylko kamuflowanie braków owłosienia na głowie.

Inne zastosowania mikropigmentacji to:

 1. Zagęszczenie naturalnych brwi
 2. Zamaskowanie blizn w łuku brwiowym
 3. Pełna rekonstrukcja brwi
 4. Zagęszczenie linii rzęs
 5. Rekonstrukcja zarostu twarzy
 6. Rekonstrukcja kształtu i koloru warg
 7. Kamuflowanie plam przebarwieniowych, starczych, naczyniowych lub bielaczych.
 8. Odtworzenie brodawki sutkowej w trakcie rekonstrukcji piersi po mastektomii

Jak przebiega zabieg?

Jeszcze przed właściwym zabiegiem wykonywany jest test na niewielkiej powierzchni skóry. Chodzi o sprawdzenie, czy pacjent nie jest uczulony na składniki pigmentu oraz o dobranie odpowiedniego jego koloru.
W trakcie zabiegu lekarz za pomocą igły (ewentualnie rollera) wprowadza naturalny pigment bezpośrednio w drugą warstwę skóry. Pigment jest nieorganiczny, a uzyskuje się go z minerałów. Nieorganiczny pigment jest neutralny dla organizmu ludzkiego. Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, jednak jego wielkość jest uzależniona od indywidualnych cech pacjenta. Znieczulenie nie jest stosowane.

Rekonwalescencja

Po zabiegu, w miejscu iniekcji pigmentu, może pojawić się niewielka opuchlizna i zaczerwienienie. Objawy te jednak bardzo szybko przemijają. Pigment jest znacznie ciemniejszy niż kolor włosów, ale w przeciągu kilku dni zabarwiona skóra zblednie, a kolor będzie identyczny z naturalnym. W trakcie kolejnych trzech dni od zabiegu, skóra w miejscu iniekcji będzie się złuszczała, więc niezwykle istotne będzie jej nawilżanie. Przez kolejne cztery dni od zabiegu nie wolno stosować mydła ani żadnych kosmetyków w miejscu wykonania zabiegu. Higienę należy dokonywać wyłącznie z zastosowaniem wody. Przez dwa, trzy tygodnie od zabiegu przeciwwskazana jest kąpiel w basenie i korzystanie z sauny.

Można rzec, iż efekt pozostaje na stałe. Wszystko jednak zależy od indywidualnej reakcji skóry pacjenta na pigmentację. Barwnik nie będzie zmieniał z czasem koloru, ale może z czasem zblednąć. Wtedy należy odświeżyć tatuaż. Należy zaznaczyć, iż ze względu na stosowaną technologię, proces mikropigmentacji jest zupełnie odwracalny. Zwykle w trakcie maksymalnie dwóch sesji, specjalista przy wykorzystaniu lasera zupełnie bez problemu może usunąć tatuaż. Jeżeli zabieg wykonany zostanie prawidłowo, efekty uboczne nie powinny się pojawić. Tylko w przypadku osób ze skłonnością do opryszczki, po wykonaniu mikropigmentacji ust, może pojawić się właśnie opryszczka. Takie powikłanie najlepiej wyeliminować przyjmowaniem leków przeciwwirusowych. Jeśli jednak pojawi się opryszczka, można zastosować miejscowo na przykład Zovirax.
Przeciwwskazania do zabiegu, to:

 1. Zapalenia łojotokowe skóry
 2. Aktywny zaawansowany trądzik
 3. Atopowe zapalenie skóry
 4. Nowotwory
 5. Alergia na stosowany pigment

Komentarze