Miód manuka - król wśród miodów: właściwości

Miód manukaMiód manuka - król wśród miodów - najdroższy miód świata i jego właściwości. Na liście znanych i cenionych produktów określanych jako zdrowa żywność mamy kolejnego faworyta. Jest nim miód manuka, który przebojem wkrada się w nasze serca i do naszej kuchni. Zbierany jest przez pszczoły z krzewu o nazwie manuka, skąd pochodzi jego nazwa.

Roślina ta rośnie w Nowej Zelandii oraz Australii, zwłaszcza w jej południowej części. Tam też określana jest mianem drzewka herbacianego.

Dlaczego jest lepszy niż zwykle miody? Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Niestety, nazywany jest również najdroższym miodem świata. Czy warto w niego inwestować? Długa lista zalet miodu z pewnością skutecznie wygrywa z jego wysoką ceną.

Miód manuka jest smaczny i zdrowy, co zachęca do jego stosowania. Bez obaw mogą go spożywać i stosować dzieci i dorośli. Przeciwwskazania obejmują osoby, które mają alergie na produkty pszczele. Nie powinno się go również podawać dzieciom do 1 roku życia.

Właściwości miodu manuka

Miód manuka na całym świecie znany jest głównie ze swych właściwości antybakteryjnych. Posiada także działanie wzmacniające. Skutecznie zabezpiecza przed infekcjami, wywoływanymi przez wirusy i grzyby.

Poza tym, miód manuka osiada również szereg właściwości, które cechują pozostałe miody. Przede wszystkim obniża ciśnienie, podnosi odporność organizmu oraz poprawia krążenie krwi. Ponadto, stymuluje wytwarzanie nowych komórek krwi oraz zwiększa wydzielanie żółci. Miód ten doskonale sprawdza się więc w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu pokarmowego, w tym w zespole jelita drażliwego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksie oraz szeregu infekcji bakteryjnych. Wykazuje także działanie probiotyczne: chroni delikatną błonę śluzową jelit. Działa regeneracyjnie: stosowany jest więc w przypadku jakichkolwiek problemów skórnych, takich jak trądzik czy nawracające liszaje. Używany jest w profilaktyce chorób dziąseł. można spożywać go nawet po myciu zębów. Stosowanie miodu przyczynia się do poprawy stanu skóry: jest ona bardziej napięta, nawilżona i ogólnie zdrowsza.

Miód manuka - skąd go wziąć?

Popularny miód manuka jest obecnie powszechny na rynku, aczkolwiek należy uważać robiąc zakupy. Dostępnych jest wiele wersji miodu, które zostały sztucznie rozcieńczone, co niekorzystanie wpływa na właściwości miodu. Oryginalny miód manuka zawiera methylglyoxal, zwany w skrócie MGO. Im większe jest jego stężenie, tym lepiej, ponieważ miód posiada lepsze właściwości. Za słoik miodu o wadze 500 gram płacimy około 100 złotych. Starczy on na miesiąc użytkowania. Miód manuka zakupimy w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie.

Jak i do czego używać miodu manuka?

Miód manuka jest produktem spożywczym, wykorzystywanym do sporządzania oraz doprawiania potraw. Można go stosować również jako produkt samodzielny, spożywając go bezpośrednio w ilości 2-3 łyżeczek na dzień. Zaleca się spożywanie go z samego rana, na czczo. Porcje można również rozdzielić na dwie, jedną spożywa się rano, a drugą wieczorem. Pamiętajmy jednak, by śniadanie jeść koło 20 minut po spożyciu miodu i odczekać 20 minut po kolacji, zanim przyjmiemy dawkę miodu manuka. Jeśli nie smakuje nam miód prosto z łyżeczki, możemy delikatnie rozcieńczać go w płynie. Najlepsza jest letnia, przegotowana woda. Napój pijemy również rano lub rano i wieczorem, po pół porcji. Nie zaleca się przygotowywania gorącego napoju z dodatkiem miodu, ponieważ traci on swoje dobroczynne własności.

Miód manuka znajduje zastosowanie również w kosmetyce, stając się składnikiem wielu produktów, w tym kremów oraz maści i kremów specjalistycznych. Stosuje się je między innymi w przypadku przesuszonej skóry oraz cery z problemami, takimi jak trądzik czy cera naczynkowa. Miód znajduje się w składzie maści na łuszczycę, egzemę, wypryski, oparzenia czy atopowe zapalenie skóry.

Doskonale sprawdza się także w przypadku odleżyn, bólach reumatycznych czy nawracającej opryszczce. Miejsca można smarować samym miodem lub używać specyfików z jego dodatkiem. Sprawdza się także w przypadku trudno gojących się ran.

Komentarze