Mniszek lekarski - właściwości, zastosowanie w ziołolecznictwie. Sałatka z mniszka
Mniszek lekarski jest byliną z rodziny astrowatych. Ta popularna roślina uznawana jest za chwast i jest znienawidzona przez większość ogrodników. Ma jednak szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.
Mniszek lekarski występuje na całej szerokości geograficznej klimatu umiarkowanego i pojawia się na łąkach i trawnikach już wczesną wiosną. Wówczas to z mięsistego korzenia zaczynają wyrastać charakterystyczne liście z wieloma wcięciami.
We wnętrzu całej rośliny wytwarza się mleczny, goryczkowy sok, który pozostawia na skórze i odzieży trudne do wywabienia czarne plamy. Kwiatostan mniszka lekarskiego jest mocno żółty, składający się z języczkowatych płatków. Roślina kwitnie w od wczesnej wiosny do pierwszych mrozów, po jej przekwitnięciu na łodygach w miejscu dotychczasowych kwiatów pojawiają się nasiona w postaci puszystej kuli rozsiewanej przez wiatr (popularne dmuchawce).
Mniszek lekarski w ziołolecznictwie
Korzeń tej byliny najlepsze właściwości ma w okresie późnojesiennym i wczesnowiosennym, najlepsze są te z dużych roślin mniej więcej grubości ołówka i grubsze. Korzenie należy oddzielić od łodygi, dokładnie umyć i pozostawić do całkowitego osuszenia. Kwiatostan zbieramy bez szypułek najlepiej na początku kwietnia. Należy wybierać rośliny rozwinięte ale nie w pełnym rozkwicie, gdyż te ostatnie podczas suszenia mogą wytworzyć nasiona. Kwiatów używamy zarówno świeżych jak i w postaci suszu.
Liście mniszka lekarskiego
Najlepszym okresem na zbiór zielonych części tej rośliny jest wczesna wiosna, kiedy nie są jeszcze rozwinięte i pozostają w pąkach, wówczas liście są najbardziej soczyste. Do uzyskania cennego suszu najlepiej jest zbierać całe rozety liści, natomiast do wykorzystania na świeżo lepiej sprawdzają się młodsze liście, których sok jest mniej gorzki.
Mniszek lekarski - właściwości
Mniszek lekarski już w starożytności był ceniony za właściwości lecznicze. Jest bogaty w liczne witaminy np.: A, B1, B2 C, D, oraz sole mineralne i cukry a w szczególności inulinę. Szczególnie bogate w ten składnik są liście oraz kwiaty, dodatkowo zawierają sole mineralne, magnez, krzem, potas oraz kwas foliowy od lat uważany za składnik wspierający rozwój i pracę mózgu.
Zastosowanie właściwości mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski - zioła na wątrobę, zioła na nerki i pęcherz
Mniszek lekarski wspiera leczenie wątroby, woreczka żółciowego, dzięki właściwością przyspieszającym i pobudzającym wydzielanie żółci. Ponadto jest polecany w leczeniu pęcherza, nerek oraz w zwalczaniu infekcji dróg moczowych - wywar z liści mniszka działa moczopędnie. Należy jednak uważać, a jeśli to możliwe ustalić z lekarzem odpowiednią suplementację potasu, którego niedobory są obserwowane w przypadku przyjmowania preparatów moczopędnych.
Oczyszczająca moc mniszka lekarskiego
Korzeń i kwiaty mniszka lekarskiego od lat znajdują zastosowanie w kuracjach oczyszczających organizm, usuwając z niego toksyny i związki azotowe. Ponadto jest stosowany pomocniczo w leczeniu cukrzycy, miażdżycy oraz podwyższonego cholesterolu - pomaga utrzymać ich prawidłowy poziom. Dzięki udowodnionym właściwościom antyoksydacyjnym mniszek lekarski jest uważany również za roślinę zapobiegającą nowotworom.
Mniszek lekarski na apetyt
Mniszek lekarski jest również doskonałym sposobem na niejadków, ze względu na działanie zwiększające wydzielanie kwasów żołądkowych - jest doskonałym naturalnym lekarstwem pobudzającym łaknienie.
Mniszek na kaszel
Na uporczywy kaszel oraz podczas przeziębienia bardzo pomocny jest miód z mniszka lekarskiego uzyskiwany w warunkach domowych poprzez wymieszanie w odpowiednich proporcjach kwiatów mniszka z sokiem z cytryny i cukrem. Przyjmowany w początkowej fazie przeziębienia może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Mniszek na brodawki i kurzajki
Mleczny, goryczkowaty sok pochodzący ze świeżych łodyg i liści mniszka lekarskiego od lat jest stosowany do pozbywania się kurzajek i brodawek, może być również stosowany zewnętrznie na niewielkie skaleczenia i uszkodzenia naskórka, gdyż ma właściwości przyspieszające gojenie.
Sałatka z mniszka lekarskiego oczyszczająca i odmładzająca organizm
Zanim zerwiesz liście mniszka lekarskiego należy je przykryć czarną folią, w celu pozbycia się gorzkiego smaku. Do sałatki wybieramy tylko liście młodej rośliny.
- 2 garści świeżo zerwanych liści mniszka lekarskiego,
- 5 pomidorów koktajlowych (kroimy na połówki lub ćwiartki),
- 150 g sera mocarella,
- kilka kropel oliwy z oliwek,
- odrobina soli do smaku, najlepiej morskiej gruboziarnistej.
Tak przyrządzana sałatka nie tylko doskonale smakuje, ale również oczyszcza cały organizm.
Uwaga:
Mniszek lekarski nie powinien być stosowany u osób z nadkwaśnością żołądka, chorobą wrzodową, niedrożnością jelit, może również wywoływać reakcje alergiczne.
Komentarze