Na co zwrócić uwagę przy wyborze licówek?

Zdrowe zębyPiękny uśmiech i idealnie równe, harmonijne zęby to marzenie większości osób. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe dzięki licówkom. Niewielkie płatki, starannie dobrane pod względem kształtu i wielkości nakleja się na powierzchni zębów za pomocą cementu. Stanowią one szybką metodę korekty bez konieczności długiego szlifowania.

Licówki - charakterystyka

Licówki są płytkami o grubości około 0,5 mm przeznaczonymi do korygowania wyglądu zębów oraz poprawiania ich kształtu. Nie zastępują one leczenia ani wybielania - pełnią głównie funkcję kosmetyczną. Są zalecane szczególnie w przypadku zębów różniących się wielkością, dużych szpar między zębami czy przebarwień.

Zabieg dentystyczny

Licówki nie są przeznaczone dla osób, które mają tendencje do zgrzytania zębami czy ścierania ich. Podczas takich czynności płatki mogą ulec uszkodzeniu i będzie konieczna ich wymiana. Zanim pacjent podejmie decyzję o wykonaniu licówek musi wyleczyć zęby i usunąć z nich kamień. Niekiedy jest też konieczne wybielanie zębów.

Trwałość licówek

Licówki na zęby są inwestycją na całe życie. Nie oznacza to jednak, że wystarczy jeden zabieg, a piękne zęby pozostaną na zawsze. Nawet przy starannej pielęgnacji niszczą się i wykruszają, dlatego co pewien czas wymagają wymiany. Ich trwałość jest uzależniona od materiału, z którego zostały wykonane.

Fotel dentystyczny

Najbardziej wytrzymałe i jednocześnie najlepiej imitujące prawdziwe zęby są licówki porcelanowe - cena takich nakładek to od 600 do 1700 zł za sztukę. Ich żywotność określa się przeciętnie na 8 lat, ale mogą służyć nawet do 15 lat. Są jednak najdroższe ze wszystkich dostępnych wariantów. Tańsze, ale mniej trwałe są licówki kompozytowe i akrylowe. Te ostatnie wytrzymują zwykle około 2 lat. Z tego względu nie stosuje się ich do stałej korekty, ale jako licówki tymczasowe. W przypadku kompozytowej licówki cena waha cię od 200 do 400 zł. Licówki akrylowe kosztują około 60 zł.

Licówki - rodzaje i sposób zakładania

Pomimo, że najbardziej są polecane przez stomatologów licówki porcelanowe, nie są one jedynymi, jakimi dysponuje stomatolog. Wykorzystywane do korekty rodzaje płytek to:

  • licówki akrylowe - najtańsze i najmniej trwałe, mają skłonność do przebarwień, są grubsze i mniej komfortowe,
  • licówki kompozytowe - są tańsze od ceramicznych i trwalsze od akrylowych, łatwe do formowania i przebarwiania, dzięki czemu można je precyzyjnie dopasować do naturalnego koloru zębów, ale mają mało naturalny, jednolity kolor,
  • licówki ceramiczne (porcelanowe) - są najbardziej wytrzymałe i najdroższe, ale jednocześnie odbijają światło tak samo jak szkliwo, dlatego stanowią najlepszą imitację naturalnych zębów.

Dentysta

Zakładanie licówek wymaga przynajmniej dwóch wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej wizyty stomatolog dokonuje oceny klinicznej stanu zębów, a przy braku przeciwwskazań usuwa warsz. Szkliwa o grubości do 0,5 mm. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Następnie jest przygotowywany wycisk opracowanych zębów, a oszlifowane powierzchnie zabezpiecza się materiałem tymczasowym.Podczas drugiej wizyty lekarz dopasowuje przygotowane w laboratorium licówki, a po ich akceptacji przez pacjenta - przykleja je cementem stomatologicznym.

Licówki z Mediraty

Wybór licówek porcelanowych to duży koszt. Ponieważ jednak jest to inwestycja na wiele lat, warto się na nie zdecydować. Finansowanie leczenia ułatwią Mediraty. Dzięki specjalnemu programowi ratalnemu można również kompleksowo wyleczyć żeby, skorygować zgryz oraz wybielić je przez właściwym wykonaniem licówek. Aby uzyskać finansowanie leczenia i zakładania licówek, wystarczy złożyć wniosek i dołączyć do niego kopię dowodu osobistego oraz udokumentowane stałe dochody w postaci wydruku z rachunku bankowego.

Banner Medi

Ocena: 5.0