Na czym polega operacja zaćmy i jak się do niej przygotować?

Operacja zaćmyZaćma jest chorobą, która znacznie pogarsza jakość życia i może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Powoduje ona zmętnienie soczewki, które wywołane jest powstawaniem plamek i zmętniałych obszarów na przeźroczystej soczewce oka. W poniższym artykule omówimy najczęstsze objawy zaćmy i wyjaśnimy, na czym polega jej leczenie.

Jak rozpoznać zaćmę?

Niestety pierwsze objawy zaćmy są trudne do zauważenia - rozwija się ona bezboleśnie i niemalże bezobjawowo. Wraz z jej rozwojem pojawiają się bardziej wyraźne objawy: zaczyna pogarszać się ostrość widzenia, obraz staje się rozmyty, pogłębiają się wady wzroku, oczy szybciej się męczą, występują trudności w ocenie odległości.

Zaćmę warto usunąć jak najwcześniej - najlepiej w momencie gdy pojawiają się pierwsze objawy. Zabieg usunięcia zaćmy można wykonywać w każdym stadium choroby, jest on w pełni bezpieczny dla pacjentów w każdym wieku i bardzo rzadko wywołuje powikłania.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Zaćmę można leczyć jedynie operacyjnie. Obecnie najlepszą metodą jest fakoemulsyfikacja - zabieg polegający na usunięciu przy pomocy ultradźwięków zmętniałej soczewki. Na jej miejsce wszczepiana jest nowa - sztuczna.

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na twarz pacjenta specjalnej jałowej folii z otworem na operowane oko oraz maseczki chirurgicznej. Następnie do pracy przystępuje chirurg - zaczyna od wykonania na rogówce nacięcia o długości 2 -2,2 mm, a później wprowadza niewielką sondę, za pomocą której rozbija chorą soczewkę. Potem przychodzi czas na wessanie fragmentów starej soczewki i oczyszczenie dolnej komory oka. Na koniec w oku umieszcza się nową, sztuczną soczewkę. Po wszystkim na oko nakładany jest opatrunek i pacjent jest gotowy do zejścia z fotela operacyjnego. Zabieg nie jest długi - trwa około 20 minut, przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym oka, które wykonuje się za pomocą kropli.

Jak przygotować się do usunięcia zaćmy?

Przed zabiegiem konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej, podczas której przeprowadza się szereg badań. Od ich wyników zależy, czy pacjent będzie dopuszczony do zabiegu. Jeśli rezultaty okażą się pomyślne, dobierany jest odpowiedni rodzaj soczewki oraz ustala się datę zabiegu.

Rekonwalescencja

Przez kilka dni po zabiegu powinno się odpoczywać (nie dźwigać, nie schylać się) i nie forsować oczu. Nie należy ich także dotykać ani przemywać ich okolic. Zgodnie z zaleceniami lekarza powinno stosować się odpowiednie krople, które zapobiegną ewentualnym infekcjom oraz przyspieszą gojenie się rogówki. Nie należy także zaniedbywać wizyt kontrolnych - pierwsza powinna się odbyć już dzień po zabiegu.

Autor: www.vidiummedica.pl.

Komentarze