Najczęstsze dolegliwości po zabiegach ginekologicznych

Dolegliwości po zabiegach ginekologicznychZabiegi chirurgiczne z zakresu ginekologii wywołują u kobiet ogromny stres, tym bardziej że mogą wiązać się z nimi poważne powikłania. Jakie? Wymieniamy te, które występują najczęściej.

Operacje ginekologiczne wiążą się z ryzykiem powikłań, gdyż są to zabiegi chirurgiczne. Do tych najczęstszych zaliczamy m.in. stany zapalne, zakażenie rany pooperacyjnej, zrosty, przetoki, zaparcia, wzdęcia, ból podbrzusza, zakażenia układu moczowego, rozejście się rany itd. Rzadziej powikłania występują po zabiegach wykonywanych metodą laparoskopową.

Dolegliwości po porodzie lub zabiegach ginekologicznych (m.in. wycięcie macicy, operacje w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, operacje histeroskopowe itd.) mogą być różne i o odmiennym stopniu nasilenia. Intensywne obkurczanie się ścian macicy zwykle odczuwamy jako silne i dokuczliwe bóle brzucha, ale pojawia się też ból krocza i stany zapalne. Przydatne są wtedy podpaski. Poniżej omawiamy poszczególne dolegliwości.

Ból rany krocza

Najczęstszą dolegliwością po zabiegach ginekologicznych czy porodzie jest ból krocza. Zaleczenie rany trwa co najmniej kilka tygodni, zależnie od nacięcia wykonanego przez chirurga. Najczęściej jednak po miesiącu lub dwóch ból mija, a poprawa jest odczuwalna z tygodnia na tydzień.

Pacjentki w takim stanie czują duży dyskomfort podczas siadania, oddawania moczu i spania na plecach, dlatego należy unikać pracy biurowej, wysiłku fizycznego itp. Oszczędzanie sił jest niezwykle istotne w procesie regeneracji. Ukojenie przyniosą też okłady z lodem, siadanie np. na dziecięcym kole ratunkowy (lub podobnej poduszce), środki do higieny intymnej. Mogą też wystąpić stany zapalne, dlatego warto nosić podpaski lub wkładki.

Infekcje i stany zapalne

Po operacji w większości przypadków wystąpią też stany zapalne, które od razu należy leczyć. Ginekolog wdroży odpowiednią kurację, czyli po badaniu najprawdopodobniej przepisze czopki lub granulki dopochwowe i ewentualnie także antybiotyk oraz prebiotyki. Może też dojść do procesu oczyszczania się macicy z resztek krwi i wydzielin - wówczas okazuje się konieczna wizyta w szpitalu, ale czasami nie są to upławy obfitsze niż miesiączka - zależnie od ich ilości należy dobrać odpowiedniej wielkości podpaski. Jeśli odczuwamy też pieczenie, pojawia się zaczerwienie i nieprzyjemny zapach, warto skorzystać z konsultacji ginekologicznej.

Nietrzymanie moczu

Po porodzie lub zabiegu ginekologicznym można też cierpieć na nietrzymanie moczu, wstydliwą dolegliwość. Mogą wystąpić również inne wydzieliny, np. upławy, krew itd., dlatego warto zakładać na dzień i na noc podpaski, aby nie ubrudzić bielizny i czuć się komfortowo. Aby pokonać pierwsze objawy NTM, należy regularnie wykonywać trening mięśni Kegla, wzmacniając je i poprawiając krążenie krwi, co przyspieszy proces gojenia się rany.

Zmęczenie

Spadek energii, częsty ból lub zawroty głowy, niemal chroniczne zmęczenie to kolejne objawy występujące zwykle po zabiegach ginekologicznych. Do 24 h po zabiegu naturalnym objawem może też być gorączka.

Nie są to dolegliwości zaskakujące, po prostu trzeba zdawać sobie z nich sprawę - operacja to duże obciążenie dla naszego organizmu, a także stres, dlatego konieczna jest regeneracja. Objawy powinny zniknąć po kilku dniach, a w razie ich utrzymywania się najlepiej wybrać się do lekarza - niektóre kobiety cierpią dodatkowo na depresję, która wymaga odpowiedniego leczenia i wzmaga pozostałe dolegliwości.