Najczęstsze problemy i dolegliwości w ciąży

Dolegliwości w ciążyCiąża to tak odmienny i wyjątkowy stan, że wiele kobiet musi się podczas niego na nowo uczyć swojego ciała. Zmiany hormonalne powodują, że zmienia się nie tylko wewnętrzne funkcjonowanie organizmu, ale także  wygląd skóry i włosów,  czy wreszcie - nastrój, zwyczaje, upodobania smakowe i zapachowe, a nawet zachowanie.

Poniżej zajmiemy się kilkoma najczęściej spotykanymi problemami ciążowymi i rozwiejemy wątpliwości, które często sprawiają, że kobiety w ciąży nadmiernie martwią się o swój stan.

Zmiany w wyglądzie i właściwościach skóry

Zanim nawet rosnący brzuszek narazi skórę w tej okolicy na powstanie rozstępów, kobiety w ciąży mogą zauważyć, że ich skóra łatwiej się poci, że puchnie, a także pojawiają się na niej przebarwienia.

Przed rozstępami warto chronić się już od pierwszych momentów ciąży, intensywnie ujędrniając skórę za pomocą specjalnych preparatów dla kobiet w ciąży, oraz zimnych i ciepłych pryszniców, a także delikatnego masażu i rozcierania skóry. Dotyczy to nie tylko brzucha, ale i piersi, ud, ramion, właściwie - całego ciała.

Aby uchronić się przed przebarwieniami warto unikać ekspozycji na słońce, a jeśli już się na to zdecydujemy - chronić się odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Ładny stan włosów i paznokci zapewni odpowiednio zbilansowana dieta i ewentualnie dobrane przez lekarza suplementy dla ciężarnych.

Bóle i skurcze mięśni

Już we wczesnych etapach ciąży mogą pojawiać się bóle mięśniowe i skurcze, zwłaszcza najczęściej spotykane skurcze łydek, które są zazwyczaj efektem niedoborów magnezu oraz witamin z grupy B. Aby im zapobiec, zaleca się stosowanie preparatów, które zawierają kompleks witamin i minerałów potrzebnych kobietom w ciąży.

To jednak nie wszystko, bo równie częste są bóle w okolicach kręgosłupa, zwłaszcza w jego dolnej części. To naturalny stan, spowodowany rozciąganiem więzadeł i mięśni. Pomocne może być już samo noszenie płaskich butów, a najlepiej byłoby zdecydować się na ćwiczenia jogi lub pilatesu dla ciężarnych, które pomagają wzmocnić zarówno plecy, jak i brzuch oraz dno miednicy. Regularne ćwiczenia zaowocują nie tylko lepszym samopoczuciem, ale i dużo łatwiejszym porodem.

Problemy z układem krążenia

Warto wiedzieć, że w trakcie ciąży w kobiecym ciele krąży nawet o 2,5 litra krwi więcej niż zazwyczaj. Taka ilość może prowadzić do poszerzenia żył, co skutkuje czasami powstaniem żylaków. Pojawiają się one na nogach, wyraźne żyły widoczne są też na brzuchu, a najbardziej kłopotliwą odmianą żylaków są te znajdujące się w odbycie, czyli hemoroidy. Aby im przeciwdziałać lub zmniejszyć dolegliwości bólowe, kiedy już się pojawią, warto dbać o odpowiednio dużą ilość błonnika w diecie, często pić wodę i nie zapominać o ruchu, który również w ciąży jest niezbędny. W przypadku większych problemów, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę na krzesło w postaci kółka, która nie uciska niepotrzebnie mięśni w podrażnionej okolicy.

Bóle głowy i nudności

W czasie ciąży wiele kobiet narzeka często na bardzo przykre bóle głowy, które czasem wyłączają je całkowicie z życia. Zwykle ich przyczyną jest podniesiony poziom estrogenu. Aby im zapobiec, warto zadbać o regularne spożywanie posiłków, niedopuszczanie do odwodnienia, unikanie stresu a także mocnych bodźców, takich jak ostre światło, głośne dźwięki, mocne, syntetyczne zapachy.

Na klasyczne już ciążowe nudności pomoże z kolei wypita tuż po przebudzeniu szklanka herbaty z plasterkiem imbiru albo niewielka przekąska, jak np. herbatnik czy biszkopt.

Przy innych dolegliwościach zawsze warto zasięgnąć porady lekarza.

Autor: www.jestemmama.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze