Najczęstsze urazy kolana - diagnostyka, przyczyny, profilaktyka

Urazy kolanaStaw kolanowy uznawany jest największym ze wszystkich stawów w organizmie człowieka. Ze względu na swoją nietypową budowę jest też najbardziej narażony na urazy. Ból w kolanie może mieć bardzo wiele przyczyn, jednak bez względu na powód wystąpienia nie może być lekceważony. Jeśli zaniechamy leczenia, może to prowadzić do poważnych powikłań i skutkować brakiem możliwości powrotu do pełnej sprawności.

Bóle w kolanach - przyczyny

Ból kolana powodują m.in. takie urazy i schorzenia jak:

 • uszkodzenia więzadłowe - zazwyczaj uszkodzeniu ulega więzadło poboczne piszczelowe, następnie krzyżowe przednie oraz poboczne strzałkowe,
 • skręcenie stawu kolanowego - uraz skrętny dotyczy więzadeł i występuje w trzech stopniach: niewielkim, umiarkowanym i ciężkim,
 • zwichnięcie stawu kolanowego - polega na przesunięciu się powierzchni stawowych kolana w taki sposób, że nie ma między nimi kontaktu,
 • uszkodzenia łąkotek - uwzględniając przebieg szczeliny pęknięcia, dzieli się na: pionowe, poziome i złożone.

Urazy kolana - diagnostyka

Kłujący ból w kolanie, który powstał na skutek urazu, wymaga konsultacji lekarskiej. Właściwie postawiona diagnoza jest kluczowym elementem doboru metody leczenia.

Wywiad

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad. Z pewnością zapyta o informacje takie jak czas trwania objawów, okoliczności powstania urazu i jego mechanizm czy stan kolana przed kontuzją. Rozmowa dostarczy mu cennych informacji, na których podstawie będzie mógł zaplanować dalsze postępowanie.

Badanie kliniczne

Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista dokona oceny stopnia niestabilności oraz dysfunkcji. Oceni aspekty takie jak zakres ruchu w obrębie kończyny dolnej, obecność niepożądanych zmian czy zabarwienie skóry. Jest to niezbędne do postawienia wstępnej diagnozy.

Badania diagnostyczne

Lekarz, by mieć całkowitą pewność, co wywołuje ból kolana, może zalecić wykonanie badań takich jak:

 • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
 • ultrasonografia (USG),
 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MR).

Urazy kolan - jak im zapobiegać?

Kontuzje kolana są wpisane w życie sportowców i osób aktywnych fizycznie. Są jednak sposoby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko urazów i przeciążenia stawów kolanowych. Kilka z nich znajdziesz poniżej.

Rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie na zakończenie

Każdy trening powinno się poprzedzić kilkuminutową rozgrzewką. Ma ona za zadanie przygotować organizm na wzmożony wysiłek fizyczny, a co za tym idzie, zapewnić bezpieczeństwo. Ponadto poprawia krążenie krwi, przyspiesza tętno i podnosi temperaturę ciała. Pomijanie rozgrzewki w planie treningowym jest bardzo dużym błędem.

Konsultacja u trenera

Uraz kolana często są wynikiem błędów popełnianych w trakcie treningów. Dlatego osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i mają nikłe pojęcie o dyscyplinie, jaką chcą trenować, zaleca się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego trenera. Taka osoba dostosuje trening do możliwości fizycznych organizm i wskaże podstawowe błędy, jakich powinno się unikać. Czasem wystarczy jedna konsultacja z trenerem, aby uchronić się od bolesnej kontuzji, której leczenie ciągnęłoby się miesiącami.

Wizyta u fizjoterapeuty

Niektórym wydaje się, że wizytę u fizjoterapeuty powinno się umówić dopiero wtedy, gdy pojawi się ból kolan i inne niepokojące objawy, ale nic bardziej mylnego. Rehabilitant wskaże, jakie ćwiczenia warto robić w ramach profilaktyki urazów. Ponadto dobierze plan treningowy uwzględniający ćwiczenia rozciągające stosownie do potrzeb.

Fizjoterapeuta może doradzić również zakładanie ochraniaczy, opasek i ortez do uprawiania sportów powodujących najwięcej kontuzji takich jak narciarstwo, piłka nożna czy sporty walki. Jeśli uzna to za konieczne, zaleci także noszenie specjalnych odciążeń do butów.

Leki przeciwbólowe

W przypadku urazu kolana związanego z silnymi dolegliwościami bólowymi można zastosować miejscowy lek przeciwbólowy np. Diky 4%, który stosuje się bezpośrednio na skórę. Lek ma postać sprayu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Należy pamiętać, że lek może jedynie uśmierzyć ból i zadziałać na ewentualny stan zapalny, w celu wyleczenia poważnego urazu należy udać się do lekarza.

Bibliografia:

 1. Gaździk T., Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa.
 2. Brown D.E., Neumann R.D., Sekrety ortopedii, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner Wrocław, Wrocław, 2006.
 3. https://sklepmedicast.pl/Najczestsze-urazy-stawu-kolanowego-leczenie-blog-pol-1481200604.html (dostęp: 2021.02.10)
 4. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/urazy-w-obrebie-stawu-kolanowego-diagnostyka-uszkodzen-stawu-kolanowego-na-potrzeby-fizjoterapii (dostęp: 2021.02.10)

Komentarze