Narkolepsja, napadowa senność - przyczyny, objawy, leczenie

NarkolepsjaProblem narkolepsji ten dotyka wielu osób i jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń snu. Senność napadowa, znana też jako narkolepsja, objawia się zwiększoną sennością w ciągu dnia. Podobnie jak innych zaburzeń snu, tak i tego problemu lekceważyć nie można.

Czym jest narkolepsja? Jakie są jej przyczyny?

Narkolepsja jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, której główną przyczyną jest zaburzenie normalnej równowagi mechanizmu sen - czuwanie. Pierwszym objawem senności napadowej jest pojawiające się w ciągu dnia uczucie senności. Choć jest to problem dość uciążliwy, często bywa lekceważony i uznawany za mało szkodliwy. Z czasem jednak sytuacja zaczyna się komplikować, zaś uczucie senności w ciągu dnia staje się coraz silniejsze i coraz trudniej jest zachować nad nim kontrolę.

Lekceważenie pierwszych objawów może prowadzić do dalszych problemów. Nagłe "ataki snu" mogą pojawiać się w najmniej dogodnych momentach, zaś zapadanie w krótki, nagły sen w czasie jazdy samochodem jest zjawiskiem i częstym, i bardzo niebezpiecznym. Nawet kilkusekundowy atak senności może w niektórych sytuacjach doprowadzić do tragedii.

Objawy narkolepsji

Narkolepsja, podobnie jak i inne zaburzenia snu, ma swoje charakterystyczne objawy, które mogą (choć nie muszą) występować obok siebie. Jednym z częściej pojawiających się objawów senności napadowej jest nagłe zwiotczenie mięśni, znane pod bardziej profesjonalną nazwą jako katapleksja. Częstą przyczyną takie zwiotczenia mięśni mogą być silne emocje, jak strach lub śmiech. Osoba mająca problem z tą dolegliwością często zauważa u siebie takie zachowania, jak nagłe uginanie się kolan lub opadanie głowy. Zdarzają się jednak i bardziej poważne problemy, jak omdlenia lub chwilowy paraliż. Innym objawem narkolepsji jest tzw. porażenie senne, które utrudnia prowadzenie rozmowy i paraliżuje ruchy. Kolejny objaw, zwany omamem hipnoagonicznym, wyróżnia się przeżyciami podobnymi do snów, które z reguły występują tuż przed zaśnięciem.

Objawy narkolepsji są, zdaniem specjalistów, epizodami związanymi z fazą snu REM, które pojawiają się wtedy, gdy organizm powinien być nastawiony na proces czuwania.

Kto jest najbardziej narażony na problemy z sennością napadową?

Choć narkolepsja może objawiać się w każdym wieku, jej pierwsze sygnały zazwyczaj pojawiają się w dość młodym wieku. Statystyki ujawniają, że problem związany z napadami senności dość często występuje jako zjawisko dziedziczne. Po licznych badaniach prowadzonych nad narkolepsją udało się również ustalić, że jej powodem są zazwyczaj dość złożone i wzajemnie na siebie oddziałujące czynniki zarówno genetyczne, jak i środowiskowe.

Leczenie narkolepsji

Choć narkolepsja poważnie utrudnia życie i powinna być traktowana jako zaburzenie o przewlekłym charakterze, odpowiednie leczenie (podjęte w odpowiednim czasie) może sprawić, że osoby zmagające się z problemem senności napadowej mogą prowadzić normalne życie. Należy jednak pamiętać o tym, że lekceważenie tego problemu może w istotny sposób wpływać na to, jak funkcjonuje chora osoba w społeczeństwie.

Narkolepsja ma silny wpływ na ludzkie życie. Osoby zmagające się z tą dolegliwością bardzo często bywają przez najbliższe otoczenie odbierane jako znudzone i leniwe. U młodych osób dotkniętych tym problemem często występują problemy z nauką, zaś w wieku późniejszym - problemy związane z należytym wywiązywaniem się z obowiązków zawodowych.

Choć narkolepsja jest zaburzeniem, którego całkowicie wyleczyć nie można, warto podjąć kilka środków ograniczających problemy związane z napadami senności. Wśród nich ważną rolę zajmuje wydłużenie snu nocnego, zaś w niektórych przypadkach pomocne okazać mogą się leki ograniczające m. in. napady niekontrolowanego snu lub katapleksji.