Neutralizowanie alergenów w mieszkaniu

Neutralizowanie alergenów w domuNasze domy niestety nie są wolne od substancji niebezpiecznych dla zdrowia. We wszechobecnym kurzu znaleźć można m.in. szczątki organiczne, roztocze kurzu domowego oraz ich odchody, zanieczyszczenia które wnosimy na ubraniach i pyłki roślinne. U osób uczulonych, kontakt z alergenami powoduje objawy takie jak katar, kaszel, zapalenie spojówek oraz wysypkę.Jak radzić sobie z takimi problemami?

Wiele uczulonych osób staje przed trudnym zadaniem oczyszczenia swojego domu z alergenów. W tym celu usuwają przedmioty gromadzące kurz, takie jak dywany, zasłony czy tapicerowane meble.

Bardzo dużą ilość szkodliwych alergenów zawierają materace i miejsca do spania z uwagi na występującą tu populację roztoczy kurzu domowego. Ich odchody dla osób o cechach nadwrażliwości (tzw. atopii) są bardzo niebezpiecznym alergenem wywołującym uciążliwe objawy alergii.

Do najbardziej powszechnych metod usuwania alergenów należy pranie w wysokich temperaturach (np. pościeli, ręczników), mrożenie przedmiotów (np.pluszowych zabawek), czy też wystawianie na słońce oraz częste odkurzanie. Te metody faktycznie sprzyjają redukcji populacji roztoczy, ale paradoksalnie zamiast sobie pomóc tylko pogarszamy sytuację.

Roztocza

Jeśli wystawiamy na mróz materac, to po ekspozycji na niską temperaturę faktycznie populacja roztoczy jest mniejsza, ale materia organiczna (martwe roztocze) to bogactwo alergenów białkowych. Ponadto zawilgocony materac jest idealnym środowiskiem do namnażania się roztoczy, więc populacja bardzo szybko się odnawia. Co też warto wiedzieć - dla zdrowia uczulonych same roztocze nie są groźne, lecz ich alergeny białkowe (Der p1, Der p2, Der f1, Der f2). Niestety niska temperatura nie powoduje zmiany ich właściwości chorobotwórczych.

Do powszechnej metody usuwania i neutralizowania alergenów należy częste odkurzanie. Jeśli używamy do tego celu tradycyjnego odkurzacza, niestety zamiast sobie pomóc - szkodzimy. Drobiny kurzu są wzbijane w powietrze - stąd często u alergika po takim "sprzątaniu" dochodzi do pogorszenia samopoczucia.

Inny sposobem na neutralizację alergenów jest pranie w wysokich temperaturach. Trzeba jednak wiedzieć, że na niektóre alergeny, tzw. termostabilne nie działa temperatura poniżej 90 stopni. Nie jesteśmy też w stanie w tak wysokiej temperaturze wyprać wszystkich tkanin, bo mogą one ulec zniszczeniu.

Z odpowiedzią na potrzeby osób uczulonych wyszła firma ICB Pharma, która opracowała linię do neutralizacji alergenów kurzu domowego. Z uwagi na to, że potrzeba dotyczy zarówno dużych powierzchni oraz przedmiotów, których nie jesteśmy w stanie umieścić w prace oraz tkanin stworzono 2 preparaty - do opryskiwania powierzchni oraz dodatek do namaczania tkanin.

Preparat w sprayu działa dwutorowo - scala drobiny kurzu w nielotne cząstki, a jednocześnie pozbawia cząstki ich chorobotwórczego działania. Zaletą preparatu jest długi czas działania (do 6 miesięcy), który jest efektem zastosowania mikrokapsułowanej formuły.

Drugi z preparatów, preparat w płynie, jest zapakowany w wygodną ampułkę, której zawartość należy dodać do 20 l wody i namoczyć w uzyskanym roztworze pranie na 2 godziny. W tym czasie dochodzi do skutecznego oczyszczenia tkanin z alergenów, jak również innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych.Co istotne, pełna skuteczność działania jest osiągnięta w temperaturze poniżej 60 stopni.

Neutralizowanie alergenów w domu

Preparaty są bezpieczne, posiadają atest PZH, są zalecane przez lekarzy alergologów jako skuteczna metoda ochrony przed alergenami kurzu domowego. Więcej na ich temat można przeczytać na oficjalnej stronie serii produktów do neutralizacji alergenów - Allergoff.pl.

data-matched-content-rows-num="1,4" data-matched-content-columns-num="4,1" data-matched-content-ui-type="image_stacked" data-ad-format="autorelaxed">