Nieprzyjemny problem - swędzenie uszu. Kiedy muszę iść do lekarza?

Swędzenie uszuSwędzenie uszu może wydawać się niegroźne, przez co w pierwszej chwili nie wzbudzi naszych podejrzeń. Z czasem jednak może stać się uciążliwe, a wtedy warto zorientować się, jaka jest jego rzeczywista przyczyna.

Kiedy należy wybrać się na wizytę kontrolną do laryngologa?

Swędzenie uszu - co może oznaczać?

Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest dokładana przyczyna świądu ucha. To objaw, który można skojarzyć z wieloma schorzeniami, przez co trudno utożsamić go jednoznacznie z konkretnym problemem. Świąd może być odosobnionym objawem - mamy wtedy do czynienia z tzw. syndromem swędzącego ucha. Czasem jest to symptom dolegliwości grzybiczych i stanów zapalnych zewnętrznej części przewodu słuchowego. Ponadto niektórzy specjaliści twierdzą, że swędzenie uszu może mieć podłoże psychologiczne. Podatność na tę dolegliwość wykazują zwłaszcza osoby żyjące w stresie.

Oczywiście swędzenie nie musi być jedynym objawem. W przypadku problemów z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego świąd towarzyszy wyciekom z ucha. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Źródłem dyskomfortu mogą być również m.in. niewłaściwa higiena uszu (stosowanie patyczków kosmetycznych wewnątrz przewodu słuchowego) oraz częste korzystanie z basenu. Do schorzeń mających wpływ na pojawienie się świądu zalicza się też alergia kontaktowa.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeżeli problem nie ustaje przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą. Problemy ze swędzącym uchem mogą być spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą, a nawet nowotworem ucha zewnętrznego.

Swędzenie uszu - jak sobie z nim radzić?

Oczywiście sam świąd ucha nie musi być groźnym objawem. Swędzenie, choć utrudnia normalne funkcjonowanie, ostatecznie może okazać się nieszkodliwe. Warto więc zwracać uwagę na inne niepokojące sygnały jak niedosłuch, wyciek z ucha, świąd w innych miejscach ciała. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza - ten oceni sytuację i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania, które określą przyczynę problemu.

Bardzo często rozwiązaniem problemów ze swędzącymi uszami może być po prostu prawidłowa i regularna higiena przewodu słuchowego. Unikajmy patyczków kosmetycznych, które mogą w łatwy sposób uszkodzić wnętrze ucha i doprowadzić do pojawienia się infekcji. Zamiast tego wybierzmy preparaty do higieny, stworzone na bazie olejków mineralnych. Te rozpuszczają woskowinę i prawidłowo nawilżają kanał słuchowy. Warto je stosować również przed wizytą na basenie - będą chronić uszy przed niekorzystnym działaniem wody. Jeżeli świąd nie ustępuje z czasem, należy umówić się na konsultacje z laryngologiem.

Źródło: www.fonix.pl.

Komentarze