Nieregularna miesiączka po porodzie - co powinnaś wiedzieć?

Nieregularny okres po porodzieCiąża i połóg są wyjątkowym okresem w życiu każdej matki. Organizm kobiety po urodzeniu dziecka powraca w swoim tempie do sprawności, a po pewnym czasie również możliwości ponownego rozrodu. Nieregularna miesiączka po porodzie - co powinnaś wiedzieć? Przeczytaj, dlaczego okres po porodzie bywa nieregularny, kiedy w ogóle może się pojawić i co ma na niego wpływ. Sprawdź także, w jaki sposób można regulować rozrodczość bezpośrednio po ciąży i połogu.

Kiedy pojawia się okres po ciąży i dlaczego jest nieregularny?

Pierwszy okres po porodzie może wystąpić najwcześniej po około 6 tygodniach, natomiast w normie jest pojawienie się go nawet po pół roku, jeżeli kobieta karmi dziecko piersią na żądanie, również w nocy. Wcześniejsze krwawienia, przed 6 tygodniem po porodzie są zwykle związane z połogiem i odchodami poporodowymi z macicy. Na występowanie oraz nieregularność okresu po porodzie mają wpływ przede wszystkim:

  • karmienie piersią - prolaktyna sprzyjająca produkcji mleka może blokować cykl menstruacyjny,
  • różne tempo regeneracji organizmu, przywrócenia naturalnej gospodarki hormonalnej,
  • często zaburzony rytm dnia i nocy, niedosypianie, zmęczenie,
  • zmiana przyzwyczajeń, aktywności, stres.

Kobieta w okresie pierwszego roku po urodzeniu dziecka powinna chodzić na regularne kontrole do ginekologa, który w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z cyklem menstruacyjnym pomoże w ich rozwianiu.

Dlaczego okres po cesarskim cięciu może być nieregularny?

Cesarskie cięcie w wielu przypadkach jest ingerencją w naturalne procesy zachodzące w okresie okołoporodowym. Nie zawsze organizm kobiety jest gotowy na poród, do przeprowadzenia CC nie są konieczne skurcze czy rozwarcie, wydzielanie oksytocyny. Dlatego też połóg i okres po cesarskim cięciu może przebiegać nieco inaczej, a zaburzona gospodarka hormonalna wpływać na pojawienie się miesiączki. Nie ulega jednak wątpliwości, że na nieregularny okres po porodzie wpływają przede wszystkim czynniki wymienione wcześniej.

Jak kontrolować płodność po porodzie?

W sytuacji, gdy jeszcze nie wystąpił pierwszy okres po porodzie, a konieczne jest wybranie optymalnego sposobu antykoncepcji, w grę nie wchodzą metody naturalne bazujące na obserwacji cyklu. Podobny problem pojawia się, gdy miesiączki są nieregularne. Warto pamiętać, że nawet jeżeli po połogu kobieta nie miała jeszcze krwawienia menstruacyjnego, jajeczkowanie może mieć miejsce, zatem potencjalna płodność istnieje. Warto używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek powinno nastąpić po konsultacji z lekarzem, w szczególności w sytuacji, gdy kobieta nadal karmi dziecko piersią.

Co jeszcze warto wiedzieć o okresie po porodzie?

Wiesz już, że po porodzie i okresie połogu miesiączka może być nieregularna, w szczególności po "cesarce" czy w okresie karmienia piersią. Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje, odwiedź portal dzidziusiowo.pl, gdzie znajdziesz artykuły ekspertów, porady oraz opinie innych młodych mam. Dowiedz się więcej, a w razie medycznych wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem specjalistą.

Komentarze