Ocet - właściwości, zastosowanie wodnego roztworu kwasu octowego

OcetOcet wiele osób odstrasza intensywnym zapachem i ostrym smakiem. Znany jest przede wszystkim jako przyprawa znajdująca szerokie zastosowanie w kuchni. Ocet posiada także szereg innych właściwości. Przedłuża świeżość produktów spożywczych, odkaża rany i jest niezastąpionym środkiem w ekologicznym gospodarstwie domowym. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, do czego jeszcze można wykorzystać ocet, zapraszamy do lektury.

Czym jest ocet?

Ocet to nic innego jak wodny roztwór kwasu octowego - substancji powstałej w wyniku fermentacji rozcieńczonego spirytusu przeprowadzonej przez bakterie (ocet spirytusowy) lub np. fermentacji wina (ocet winny). Są także inne rodzaje octu.

Poniżej informacje nt. octu spirytusowego (kwasowego)

Zwykle jest dostępny w stężeniu sześcio- lub dziesięcioprocentowym. To powszechna i niedroga substancja używana na szeroką skalę w kuchni. Ciekawostką jest fakt, że w czasach starożytnych ocet stosowano do rozbijania i kruszenia skał. Był także pomocny górnikom pracującym w kopalniach znajdujących się na terytorium Hiszpanii. Na przestrzeni lat zyskał także miano uniwersalnego lekarstwa stosowanego w przypadku rozmaitych schorzeń. Od wieków jest znane jego działanie pozwalające pozbyć się bólu głowy. Według medycyny ludowej przyłożenie do czoła kompresu namoczonego w rozcieńczonym occie szybko uśmierza dolegliwości. Okłady z octu od wielu lat są też znane z właściwości łagodzących obrzęki po stłuczeniach i zwichnięciach kończyn. Bez względu na to, że jest substancją naturalną, w przypadku jego spożywania, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ ocet może powodować szereg dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego.

Rodzaje octu

Właściwości prozdrowotne octu

Mówiąc o occie, warto przyjrzeć się jego działaniu prozdrowotnemu. To substancja, która w rozcieńczeniu, może wspomagać leczenie rozmaitych dolegliwości skórnych. Wykazuje bowiem łagodnie właściwości znieczulające, przez co okład z octu jest zalecany w przypadku ukąszeń owadów. Świetnie łagodzi ból i pomaga zredukować obrzęk. Dodany do kąpieli pozwala z kolei złagodzić swędzenie skóry wywołane przez wysypkę. Wielu specjalistów z zakresu medycyny naturalnej zaleca ponadto krótkotrwałe okłady z rozcieńczonego kwasu octowego na skórę podrażnioną przez nadmierną ekspozycję na słońce. Ocet błyskawicznie paruje, przez co pozostawia na skórze przyjemne uczucie chłodu. Warto także pamiętać o tym, że ocet może stanowić świetny specyfik pozwalający w naturalny sposób pozbyć się brodawek skórnych, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Bradford. Substancja wykazuje ponadto działanie antyseptyczne, dzięki czemu można ją stosować do przemywania ran. Dwuprocentowy roztwór octu wspomaga ponadto leczenie infekcji ucha środkowego oraz wewnętrznego, ponieważ hamuje namnażanie się patogenów, w tym także grzybów.

Na cukrzycę i cholesterol

Ocet stosowany w niewielkich ilościach może także wspomagać procesy trawienne i zaostrzać apetyt. Co ważne, japońscy naukowcy twierdzą, że może redukować poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, przez co powinien znaleźć się w diecie osób cierpiących na zespół metaboliczny oraz diabetyków. O zastosowaniu octu w kuchni powinny pamiętać również osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Przyprawienie dania kilkoma kroplami substancji wspomaga bowiem odchudzanie, ponieważ ocet hamuje proces odkładania się tkanki tłuszczowej i przyspiesza metabolizm lipidów. Warto pamiętać także o tym, że przyprawa pozwala obniżyć ciśnienie krwi, dzięki czemu wykazuje pozytywny wpływ na pracę serca.

Dezodorant, płukanka do ust, specyfik na włosy - kosmetyki na bazie octu

Poza właściwościami wspomagającymi zdrowie, ocet jest ceniony jako naturalny kosmetyk. Substancja może zostać wykorzystana w charakterze dezodorantu. Rozcieńczony kwas octowy doskonale pochłania bowiem nieprzyjemne zapachy i, co ważne, w przeciwieństwie do kosmetyków dostępnych na rynku, jest antyalergiczna. Ocet pozwala też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust po spożyciu czosnku czy cebuli. Wystarczy dwie łyżki substancji rozpuścić w szklance wody i dodać łyżkę soli. Ocet w rozcieńczeniu 50:50 to także znakomity specyfik wspierający walkę z łupieżem. Sporządzoną w ten sposób płukanką można spryskać skórę głowy, a następnie umyć włosy szamponem w celu pozbycia się ostrego aromatu. Kwaśny odczyn octu doskonale hamuje rozwój grzybów odpowiedzialnych za pojawianie się łupieżu. Co ciekawe, świetnie wzmacnia włosy. Powoduje, że są bardziej miękkie i lśniące.

W walce z bakteriami i kamieniem

Ocet docenią ponadto gospodynie domowe szukające ekologicznych detergentów. Bakteriobójcze działanie substancji powoduje, że znakomicie sprawdza się jako środek do czyszczenia ceramiki łazienkowej oraz podłóg oraz blatów z wyjątkiem tych wykonanych z kamienia. Aby zwiększyć jego właściwości dezynfekcyjne można połączyć ocet z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej. Należy zaznaczyć, że przygotowany w ten sposób specyfik pozwoli nie tylko pozbyć się mikroorganizmów, ale także usunie uporczywy kamień osadzający się na wannie, sedesie czy umywalce oraz znakomicie udrożnia przewody hydrauliczne. Ocet pozwoli też odkamienić pralkę, czajnik czy zmywarkę. Jest także jednym z najskuteczniejszych środków czyszczących fugi między płytkami ceramicznymi oraz doskonały środek do szklanych powierzchni, który nie tylko usuwa zabrudzenia, ale nadaje im połysk i zapobiega osadzaniu się pary wodnej.

Inne zastosowania octu

Ocet i inne domowe środki czyszczące

Substancja pozwalająca zniwelować wykwity pleśni i odświeżyć wykładziny

Ocet to także znakomity środek pozwalający pozbyć się pleśni osadzającej się na ścianach. W tym celu wystarczy przemyć newralgiczne miejsca w domu dziesięcioprocentowym roztworem kwasu octowego. W przeciwieństwie do chemicznych środków antygrzybicznych, ocet nie wydziela szkodliwych dla zdrowia oparów, zaś jego zapach ulatnia się po kilku godzinach. Substancja ta może też posłużyć do renowacji dywanów oraz wykładzin. Przetarcie ich roztworem octu powoduje bowiem, że włókna stają się bardziej miękkie, zaś chodnik sprawia wrażenie bardziej puszystego. Warto jedynie pamiętać o tym, że w postaci nierozcieńczonej ocet może powodować podrażnienia skóry, dlatego też bezwzględnie należy chronić dłonie rękawicami lateksowymi.

Do mycia lodówki i jako płyn do płukania tkanin

Ocet jest także niedrogim i bardzo skutecznym środkiem pozwalającym wyczyścić termosy oraz kubki na których osadził się osad z herbaty i kawy oraz lodówkę. Jako naturalny detergent nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Umożliwia nie tylko pozbycie się mikroorganizmów, ale świetnie rozpuszcza tłuszcz i pomaga pozbyć się uporczywych plam ze ścian urządzenia. Przemycie lodówki octem to także znakomity sposób na zneutralizowanie wszelkich zapachów. Ta ostatnia właściwość octu powoduje ponadto, że jest on często stosowany jako naturalny środek do płukania tkanin. Oprócz redukcji zapachów, substancja świetnie chroni kolory ubrań i znakomicie zmiękcza tkaniny. Namoczenie białych ubrań w occie i pozostawienie ich na 12 godzin pozwala z kolei przywrócić im śnieżną biel. Wykorzystując ocet do prania, nie można jednak zapominać o tym, że nie należy łączyć go z wybielaczami. Detergenty te zawierają zwykle chlor, który w połączeniu z octem ulatnia się i może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Na koniec mamy dla Was jeszcze jedną ciekawostkę, która z pewnością spodoba się rodzicom. Wacik nasączony octem pozwala szybko i skutecznie pozbyć się śladów po naklejkach, które dzieci przyklejają w różnych miejscach w domu. Wystarczy jedynie przytrzymać go przez 3 do 5 minut i następnie przetrzeć powierzchnię mokrą ściereczką. Z kolei kobiety, które lubią otrzymywać kwiaty, powinny pamiętać, że dodanie do wody dwóch łyżek octu oraz łyżki cukru pozwoli przedłużyć świeżość bukietom. Miłośniczki srebrnej biżuterii, nie powinny zaś zapominać o tym, że zanurzając ją na dwie godziny w rozcieńczonym occie, można z łatwością pozbyć się osadzających się na niej nalotów.

Komentarze