Oczyszczacz powietrza do biura - jaki wybrać?

Oczyszczacz powietrza do biuraW miejscu pracy spędzamy znaczną część swojego życia, dlatego powinny panować w nim warunki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Jeśli masz własny gabinet, w domu lub poza nim, to warto pomyśleć o zaopatrzeniu się m.in. w dobry oczyszczacz powietrza.

Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza

Zanieczyszczenia powietrza obecne wewnątrz budynków możemy podzielić na dwie grupy: napływające z zewnątrz oraz wytwarzane w środku. Z otoczenia do wszystkich pomieszczeń wdzierają się pyły zawieszone oraz tlenki azotu, węgla i siarki, a więc smog. Za jego obecność odpowiedzialne są niska emisja (czyli piece i kotły grzewcze), pojazdy silnikowe, przemysł, energetyka oraz rolnictwo. Poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, uznawanych za główne wyznaczniki smogu, w sezonie grzewczym przekroczony jest często, nierzadko nawet kilkakrotnie.

Płuca ze smogu

Zanieczyszczeniami wytwarzanymi wewnątrz budynków są między innymi lotne związki organiczne, w tym formaldehyd, ksyleny i benzen. Mimo swojej szkodliwości (część z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze) są one bowiem składnikiem wielu produktów przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli oraz środków czystości i kosmetyków. Znajdują się np. w odświeżaczach powietrza, farbach do ścian, płynach do szyb i dezodorantach. W biurach problem stanowią również urządzenia takie jak kserokopiarki i drukarki, szczególne laserowe, ponieważ emitują niebezpieczne mikropyłki. Ich wpływ na organizm człowieka sprawił, że w Skandynawii wprowadzono obowiązek trzymania drukarek w oddzielnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Jak oczyszczacz powietrza chroni nasze zdrowie?

Oczyszczacz to urządzenie wyposażone w system filtrujący oraz wentylator, który zasysa zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia i wymusza jego przepływ przez filtry. W nowoczesnych oczyszczaczach powietrza zazwyczaj obecnych jest kilka filtrów, odpowiadających za zatrzymywanie różnych zanieczyszczeń. Każdy oczyszczacz powietrza na https://klarta.pl wykorzystuje najskuteczniejsze połączenie, czyli technologię HEPA oraz filtr węglowy. Zadaniem pierwszego z nich jest zatrzymywanie cząsteczek stałych, w tym pyłów zawieszonych, pyłków roślinnych i kurzu. Węgiel aktywny z kolei pochłania szkodliwe gazy, m.in. lotne związki organiczne.

Oczyszczacze powietrza

Te dwa filtry usuwają niemal 100% groźnych zanieczyszczeń. Klarta oraz wielu innych producentów dołącza do nich filtr wstępny, który eliminuje z powietrza wyłącznie większe zanieczyszczenia, np. sierść i włosy. Nie jest on wprawdzie skuteczny w walce z głównymi zagrożeniami, ale ogranicza zużycie innych filtrów, przedłużając ich żywotność. Wiele oczyszczaczy oferuje też funkcję jonizacji powietrza. Emisja dużej ilości jonów wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii.

Najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Obecność filtrów zapewniających wysoką skuteczność w eliminacji niebezpiecznych zanieczyszczeń to pierwszy warunek, jaki powinien spełniać dobry oczyszczacz powietrza przeznaczony do biura. Drugim - równie ważnym - jest odpowiednia wydajność urządzenia, którą wyrażają dwa parametry: przepływ powietrza oraz CADR. Często stawia się między nimi znak równości, chociaż tak naprawdę nie oznaczają one tego samego. Pierwszy wskazuje bowiem, ile powietrza przepłynie w ciągu jednej godziny przez oczyszczacz bez filtrów, natomiast drugi prezentuje objętość powietrza oczyszczonego przez urządzenie wyposażone w system filtrujący. CADR to zwykle około 80% przepływu powietrza. W przypadku oczyszczacza Klarta Stor jego wartość jest wystarczająco wysoka, aby urządzenie mogło pracować w pomieszczeniu o powierzchni nawet 80 m², a więc w wieloosobowych biurach.

W dobrym oczyszczaczu powietrza nie może zabraknąć trybu automatycznego, który polega na tym, że urządzenie kontroluje stężenie zanieczyszczeń i dostosowuje do niego tempo filtracji. Na szczególną uwagę zasługują te oczyszczacze, które zostały wyposażone w czujnik pyłów PM2,5. Obecność trybu automatycznego wpływa na dokładność oczyszczania, gdyż sprzęt natychmiastowo reaguje na napływ zanieczyszczeń, a co za tym idzie, szybko je usuwa. Gdy jakość powietrza poprawi się, prędkość filtracji zostaje zredukowana, aby ograniczyć hałas i zużycie energii elektrycznej.

Podczas wyboru biurowego oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę również na głośność pracy, gdyż zbyt hałaśliwe urządzenia będą utrudniać realizację obowiązków zawodowych. W pomieszczeniach służbowych sprawdzą się urządzenia, które w niskich trybach generują hałas poniżej 40 dB. Istotne są także koszty eksploatacji (uzależnione od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu) i wygląd zewnętrzny, ponieważ estetyka biura wpływa na samopoczucie, a więc i efektywność naszej pracy.

Komentarze