Oczyszczacz powietrza - kto powinien kupić?

Oczyszczacz powietrzaW sezonie grzewczym powietrze jest zanieczyszczone w dużej mierze za sprawą niewłaściwego ogrzewania mieszkań. Stosowanie dobrej jakości paliwa i mieszkanie z dala od ruchliwej ulicy nie gwarantuje domu wolnego od pyłów. Skutki oddychania niskiej jakości powietrzem nie odczujemy od razu, a dopiero po czasie. Jednym ze skutecznych rozwiązań w celu przeciwdziałania skutkom smogu jest oczyszczacz powietrza, tylko dla kogo takie urządzenie to dobry wybór i czy faktycznie pomaga?

Oczyszczacze powietrza - działanie

Oczyszczacze powietrza funkcjonują na zasadzie wymuszania obiegu powietrza poprzez zamontowany w środku wiatrak. Powietrze dostaje się do wnętrza oczyszczacza i zostaje przepuszczone przez zestaw filtrów. Główne jego zadanie to przefiltrowanie powietrza w celu usunięcia z niego szkodliwych substancji.

Choć sam proces wydaje się dosyć prosty, na rynku istnieje dużo różnych modeli oczyszczaczy, działających podobnie, ale oferujących różne korzyści z użytkowania.

Dlaczego oczyszczacze powietrza są nam potrzebne?

Zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu kumulują się w organizmie, zwiększa się ryzyko zachorowalności i śmierci z powodu chorób płuc, nowotworów i dolegliwości układu krążenia. Dom czy miejsce pracy to miejsca gdzie przeważnie spędza się najwięcej czasu. Niska odporność i złe samopoczucie mogą być spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w tych właśnie miejscach.

Zważając na fakt, że oczyszczacze filtrują powietrze i usuwają z niego niebezpieczne pyły, ma to ogromny wpływ na jakość życia i zdrowie. Co jeszcze usuwa oczyszczacz powietrza?

 • składniki smogu - w smogu zawarte są szkodliwe pyły (PM2,5 i PM10), które dostają się do mieszkań poprzez okna. Jedną z przyczyn ich powstawania jest tzw. "niska emisja", czyli ocieplanie mieszkań niskiej jakości opałem. Prócz tego zawarte są rakotwórcze gazy: benzoapiren, tlenki azotu, siarki.
 • kurz - w nim zawarte są m.in. bakterie, roztocza, naskórek ludzki,
 • alergeny - przede wszystkim pyłki roślin i roztocza.
 • brzydki zapach
 • roztocza, bakterie, wirusy, drobnoustroje
 • dym papierosowy

Dla kogo są przeznaczone?

Oczyszczacze powietrza przeznaczone są dla osób, które dbają o zdrowie swoje czy rodziny. Precyzując, urządzeniem powinny zainteresować się osoby, które mieszkają w centrum miasta oraz na jego obrzeżach. Wielu osobom wydaje się, że za miastem można oddychać pełną piersią czystym powietrzem, jednak rzeczywistość nie jest tak kolorowa. W miejscu, gdzie występuje skupisko domów opalanych niskiej jakości paliwem, wydobywa się największy smog. Z kolei w centrum dużym problemem są spaliny, które również wpływają na fatalną jakość powietrza. Te osoby powinny w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w oczyszczacz.

Kolejną grupą osób są alergicy i osoby z problemami z oddychaniem. Dla alergików niestety oczyszczacze są pomocą doraźna, gdyż leczenie alergii jest bardzo ciężkie lub wręcz niemożliwe. Dlatego jednym z rozwiązań jest ograniczenie kontaktu z alergenami. W domu można to osiągnąć poprzez oczyszczacz powietrza, który nie wyleczy alergii, ale pomoże w minimalizowaniu kontaktu z przyczynami alergii.

Dzieci za sprawą słabego układu immunologicznego oraz tendencji do pobierania powietrza przez usta są jedną z najbardziej podatnych osób na destrukcyjne działanie smogu. Często do tego dochodzi problem z oddychaniem spowodowana niską wilgotnością powietrza. W takim wypadku sprawdzą się urządzenia 2w1 jak np. Sharp, który oferuje oczyszczacze połączone z nawilżaczem powietrza

Właściciele zwierząt docenią właściwości oczyszczacza, ponieważ pomoże im utrzymaniu porządku w mieszkaniu, usunięciu sierści oraz zneutralizowaniu zapachu zwierząt. Przed zakupem warto porównać ze sobą równe modele. Łatwo można to zrobić na rankingu oczyszczaczy powietrza np. https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza - zalecenia

Planując zakup takiego urządzenia należy się liczyć z dużą ilością modeli, marek, opinii. Producenci co jakiś czas wprowadzają nowe modele, które są jeszcze nowocześniejsze i mają jeszcze lepsze funkcje od poprzednich modeli lub marek konkurencyjnych.

Jak wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni?

  • CADR lub przepływ powietrza - tu zaleca się, aby ta jednostka była trzykrotną wartością objętości docelowego pomieszczenia.
  • optymalny zestaw filtrów - optymalny to taki który sprawdzi się w usuwaniu wyżej wymienionych zanieczyszczeń w wysokim stopniu. W ten skład wchodzi filtr wstępny, który usuwa większej objętości pyły, sierść oraz zabezpiecza pozostałe filtry przed szybkim zużyciem. Filtr HEPA (min. E10) odpowiedzialny jest za zatrzymywanie pyłów PM2,5, PM10 oraz filtr węglowy usuwający przykre zapachy i formaldehyd.
  • Dla osób z chorobami układu oddechowego zalecana jest funkcja nawilżacza, a tu poleca się urządzenie wyposażone w matę ewaporacyjną. Takie rozwiązanie zapewni optymalne nawilżenie w najzdrowszy sposób.
  Ocena: 5.0