Odpowiednia dieta kluczem do zdrowia. Zostań konsultantem ds. dietetyki i miej realny wpływ na zdrowie swoich klientów

Odpowiednia dietaDziś już powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta jest kluczowym czynnikiem dla zachowania zdrowia. Jeśli ktoś chce zdrowo się odżywiać, ale zupełnie nie wie od czego zacząć, może skonsultować się z dietetykiem. To bardzo przyszłościowy zawód, a wykonując go, można połączyć pasję z pracą i jednocześnie edukować innych jak dbać o zdrowie na co dzień.

W społeczeństwie stale rośnie świadomość dotycząca prawidłowego żywienia i tego jaki ma ono wpływ na nasze zdrowie. Dlatego zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie żywienia rośnie. Osoba, która ukończy kurs na kierunku konsultant ds. dietetyki może znaleźć zatrudnienie w klubach fitness, sanatoriach, SPA, ośrodkach opieki zdrowotnej czy poradniach dietetycznych. Może także otworzyć własną działalność i udzielać porad dotyczących odpowiedniej diety w prywatnym gabinecie.

Jaka jest odpowiednia dieta?

Odpowiednia dieta jest przede wszystkim zdrowa. Jednak nie może być taka sama dla każdego. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest uzależnione głównie od wieku i stanu zdrowia. Mają na nie wpływ także inne czynniki. Zalecany przez dietetyków sposób odżywiania ilustruje tzw. piramida żywienia. Pokazuje zasady komponowania jadłospisu. Jej podstawę stanowi aktywność fizyczna - niezmiernie ważna dla zachowania zdrowia oraz produkty żywnościowe, które są podstawą zdrowego stylu życia. Im wyżej znajdują się dane pokarmy, tym mniej należy ich jeść.

Podstawowa wersja piramidy dla dorosłych różni się od tej dla dzieci, młodzieży czy osób starszych.

By zdrowo żyć, należy codziennie poświęcać co najmniej 30-45 minut na aktywność fizyczną i to niekoniecznie musi być uprawianie sportu. Drugi element to odpowiednia dieta. Czyli jaka? Dietetycy mówią, że podstawą diety powinny być owoce i warzywa - powinny one stanowić aż połowę tego, co się je. Jednak to warzyw powinno spożywać się więcej niż owoców, które zawierają sporo cukru. Następne w kolejności są produkty zbożowe - najlepiej pełnoziarniste. Kolejny jest nabiał. Jeśli chodzi o mięso, to na pewno czerwone powinno się zastąpić roślinami strączkowymi, jajami, rybami i chudym mięsem. Jest to związane z unikaniem spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych. Najwyżej znajdują się tłuszcze, czyli ich powinno spożywać się najmniej - nie poleca się spożywać tych zwierzęcych - warto je zastąpić roślinnymi. Z diety powinno się wyeliminować cukier, słodycze, sól oraz alkohol. Warto za to pić dużo wody (co najmniej 1,5 l dziennie).

Czym zajmuje się dietetyk?

Konsultant ds. dietetyki to specjalista w zakresie żywienia człowieka. Zajmuje się przygotowywaniem, czyli rozpisywaniem odpowiedniej diety dla klienta. Może to być dieta dla osoby zdrowej, która chce zacząć się zdrowo odżywiać albo dla osoby chorej, która ma specjalne wymogi żywieniowe w związku z chorobą. Może to też być dieta odchudzająca albo wręcz przeciwnie - gdy klient chce przytyć. Rolą dietetyka jest zatem zebranie wszystkich niezbędnych informacji i przygotowanie na ich podstawie zbilansowanej diety. W razie czego zaleca także odpowiednią suplementację.

Dlaczego warto zostać konsultantem ds. dietetyki?

Praca dietetyka jest bardzo ciekawa i satysfakcjonująca. Dlaczego? Bo konsultant ds. dietetyki pomaga swoim klientom zacząć zdrowo żyć czy też pomaga im schudnąć i dbać o siebie. Ma zatem realny wpływ na życie innych ludzi. Co więcej, może w jakiś sposób to życie zmienić na lepsze. Oczywiście sam też korzysta ze swojej wiedzy i prowadzi zdrowy tryb życia. Może również udzielać porad swoim najbliższym i dbać o ich zdrowe nawyki żywieniowe. Ważne jest to, że może połączyć swoją pasję z pracą.

Praca ta jednak wiąże się również z samodyscypliną. Konsultant powinien uważać na to co sam je, gdyż musi świecić przykładem dla swoich klientów. Nie może mieć nadwagi, więc musi sam zdrowo się odżywiać. Jeśli ma nadwagę czy jest otyły, nie jest wiarygodny.

Więcej na temat kształcenia w dziedzinie dietetyki można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/konsultant-ds--dietetyki.

Komentarze