Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczneZachowanie higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego wymaga pewnego wysiłku - jednak przy zachowaniu staranności można osiągnąć naprawdę dobre efekty. Jak prawidłowo dbać o dziąsła i zęby? Jakich środków użyć w przypadku urazów? Podpowiadamy, jak pielęgnować jamę ustną w trakcie leczenia ortodontycznego.

Higiena to podstawa

Aparat stały to skuteczny sposób korygowania wad zgryzu. Niestety, trudno dostępne przestrzenie pomiędzy zamkami i innymi metalowymi elementami aparatu sprzyjają gromadzeniu się pozostałości jedzenia i osadzaniu płytki nazębnej. Staranne mycie zębów po każdym posiłku to podstawowa zasada, której powinny przestrzegać wszystkie osoby noszące aparat stały. Aby skutecznie dotrzeć do wszystkich zakamarków, konieczne jest użycie specjalnej szczoteczki, która różni się kształtem od tradycyjnych modeli. Szczoteczki przystosowane do czyszczenia aparatów ortodontycznych mają krótsze włosie w środkowej części. Taki kształt umożliwia wyczyszczenie zębów, do których przyklejone są zamki. Warto również zaopatrzyć się w drugą szczoteczkę - wąską i szpiczastą. Dostosowana jest ona do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Przydatne są również nici dentystyczne, za pomocą których można usunąć pozostałości jedzenia i osad z ciasnych przerw między zębami. Warto także sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej. Jeżeli te metody okażą się niewystarczające, rozwiązaniem może być zakup irygatora. Jest to urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem usuwa z zębów płytkę bakteryjną i pozostałości pokarmu.

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim należy unikać klejących się produktów, takich jak gumy do żucia, cukierki krówki czy toffi - mogą one przylepić się do elementów aparatu, a ich usunięcie może okazać się bardzo trudne. Zalegające resztki słodkich produktów sprzyjają rozwojowi bakterii powodujących próchnicę. Należy unikać także spożywania wyjątkowo twardych produktów (np. niektórych surowych warzyw i owoców) - mogą one z kolei uszkodzić zamki lub inne elementy aparatu ortodontycznego.

Urazy jamy ustnej

W czasie leczenia ortodontycznego, a zwłaszcza na jego początku, pacjenci narażeni są na urazy jamy ustnej. Niestety, jest to wręcz nieodłączny element leczenia za pomocą aparatu stałego. Twarde, metalowe elementy aparatu mogą wywoływać podrażnienia dziąseł, otarcia i skaleczenia delikatnej błony śluzowej. Ryzyko wystąpienia takich urazów jest największe w pierwszych tygodniach po założeniu aparatu - po pewnym czasie błony śluzowe przyzwyczajają się do obecności ciała obcego. W trakcie leczenia elementy aparatu niezauważalnie przemieszczają się wraz z prostowanymi zębami, co może wywołać zranienia błony śluzowej - z tego powodu do podrażnień może dochodzić nawet wiele miesięcy od zamontowania aparatu. Dyskomfort wywołany skaleczeniami i otarciami może być naprawdę dokuczliwy - w przypadku uciążliwych urazów należy zgłosić się do ortodonty. Być może konieczne będzie wyregulowanie aparatu lub podjęcie innych działań. Dyskomfort towarzyszący mniejszym obtarciom można jednak zniwelować, korzystając z ogólnodostępnych środków.

Dentosept FAST - pielęgnuje i chroni jamę ustną

Na rynku nie brakuje preparatów, które mają przynieść ulgę osobom zmagającym się z podrażnieniami dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Kompleksową ochronę i pielęgnację zapewnia Dentosept FAST. Jest to możliwe dzięki starannie dobranym składnikom:

  • Chlorheksydyna i wyciąg z szałwii - wykazują działanie antybakteryjnie, pielęgnują podrażnioną błonę śluzową jamy ustnej i pomagają chronić ją przed powstawaniem stanów zapalnych.
  • Witaminy B2 i B3 - wspomagają proces regeneracji dziąseł.
  • Gliceryna - pokrywa błonę śluzową ochronną warstwę oraz nawilża ją.

Dzięki zawartości olejku miętowego i wyciągu z eukaliptusa Dentosept FAST działa odświeżająco. Preparat dostępny jest w formie sprayu. Taka forma aplikacji gwarantuje, że preparat skutecznie dotrze do najtrudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej. Niewielki aplikator bez problemu zmieści się do torebki czy kieszeni plecaka. Dzięki temu Dentosept FAST możesz mieć zawsze przy sobie i sięgnąć po niego w każdej sytuacji. Więcej informacji o znajdziesz na stronie: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast.

Komentarze