Olej lniany - pij na zdrowie!

Olej lnianyStanowi bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Olej lniany tłoczony na zimno to dobroczynny produkt, który warto włączyć do prawidłowo zbilansowanej diety, ponieważ reguluje poziom złego cholesterol we krwi, poprawia pracę układu trawiennego, pomaga zadbać o dobrą kondycję i samopoczucie. Przeczytaj artykuł i poznaj jego skład oraz zastosowanie. Dowiedz się, jakie korzyści dla Twojego organizmu może przynieść jego picie oraz jak dobrać butelkę, w której kryje się najlepsza jakość!

Olej lniany znany od pokoleń

Już w starożytności znano wyjątkowe właściwości oleju lnianego. Nasiona siemienia wykorzystywano w Grecji, Rzymie, Egipcie oraz krajach Azji. Olej zaczęli tłoczyć Egipcjanie - to właśnie dzięki nim trafił do Słowian i na tysiące lat zagościł w Europie. Hipokrates zalecał stosowanie oleju lnianego w leczeniu stanów zapalnych. Przez wieki był on wykorzystywany w medycynie ludowej, a obecnie zaliczany jest do cennej żywności określanej terminem "superfoods".

Najwyższą jakość ma olej lniany budwigowy (nazwa pochodzi od nazwiska dr Budwig - niemieckiej biochemiczki), który jest tłoczony na zimno ze starannie wyselekcjonowanych ziaren dojrzałego lnu. W jego składzie nie ma konserwantów, utrwalaczy ani żadnych innych dodatków. Podczas produkcji nie stosuje się rafinacji. Tłoczenie w niskiej temperaturze pozwala zachować najbardziej wartościowe składniki pochodzące z naturalnej rośliny. Warto podkreślić, że olej lniany budwigowy jest w pełni naturalny, dlatego ma krótki termin do spożycia (3 miesiące od moment tłoczenia). Należy go przechowywać w lodówce; temperatura nie może przekraczać 10 stopni C.

Olej lniany - zastosowanie

Wartości odżywcze, które zawiera olej lniany

O wyjątkowych właściwościach oleju lnianego przesądza wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego kompozycja ma perfekcyjny stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6 dopasowany do potrzeb ludzkiego organizmu. Ponad 50% stanowi kwas alfa-linolenowy, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Zaleca się spożycie 2g ALA dziennie - olej lniany do picia pozwala dostarczyć tę dawkę. Kolejnym ważnym składnikiem jest kwas linolowy (LA, 15,559%), którego dzienna dawka powinna sięgać 10 gram. Olej lniany tłoczony na zimno jest także bogaty w witaminę E.

Jakie korzyści niesie regularne picie oleju lnianego?

Olej lniany do picia? Jak najbardziej! Regularne picie oleju lnianego pozwala dostarczyć do organizmu cennych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe ALA i LA chronią przed schorzeniami układu krążenia (miażdżyca, choroba wieńcowa) oraz pojawieniem się zakrzepów. Organizm ludzki wykorzystuje kwasy Omega-3 w syntezie dopaminy i serotoniny, co działa antydepresyjnie oraz pomaga łagodzić objawy ADHD. Witamina E stanowi popularny przeciwutleniacz, który obniża ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych, pomaga zachować dobrą kondycję oraz młody wygląd skóry. Olej lniany ma zastosowanie odchudzające, ponieważ wspiera przeprowadzanie procesów metabolicznych i poprawia perystaltykę jelit. Zawartość fitoestrogenów łagodzi uciążliwe objawy menopauzy u kobiet.

Ten naturalny produkt znajduje także szerokie zastosowanie w kuchni. Doskonale sprawdza się do smarowania pieczywa na kanapki, jako dodatek do sałatek i surówek, past twarogowych, jogurtów, owsianki czy szejków. Można nim polewać także gorące potrawy (np. ryby, kalafior, ziemniaki czy zupy).

Olej lniany

Czym kierować się przy wyborze oleju lnianego?

Pamiętaj, aby sięgać po wysokiej jakości olej lniany tłoczony na zimno i nierafinowany, ponieważ tylko on będzie zawierał minimum 50% kwasów Omega-3. Sprawdź, czy substancja powstała z surowych, nieprażonych ziaren o możliwie jak najmniejszym zanieczyszczeniu oraz czy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.

Warto stawiać na naturalne metody wspomagania organizmu!

Znasz już wartości odżywcze i doskonałe właściwości oleju lnianego oraz wiesz, jak wybrać najlepszy produkt. Ten naturalny specyfik dostarczy do Twojego organizmu cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pozwoli Ci wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie. Wysokiej jakości olej lniany budwigowy znajdziesz w ofercie firmy Olini. Jest to świeży produkt o przyjemnym i wyrazistym smaku. Tłoczony na zimno z czystych ziaren lnu brązowego, przez polskiego producenta.

Komentarze