Olej lniany - właściwości, zastosowanie

Olej lnianyOlej lniany zawiera duże ilości niezbędnego dla organizmu człowieka kwasu Omega-3.

Jest on budulcem tkanki mózgowej, każdej komórki organizmu oraz bierze udział w syntezie hormonów.

Naukowcy udowodnili, że na 1 litr oleju lnianego 50% jego składu przypada na kwasy Omega-3.

W skład oleju z nasion lnu wchodzą równie ważne kwasy, jak:

 • kwas alfa-linolenowy
 • kwas linolowy
 • kwas oleinowy
 • nasycone kwasy tłuszczowe.

Historia uprawy lnu sięga już połowy VII wieku przed naszą erą, kiedy to Rzymianie i Grecy zalecali go na zapalenia błon śluzowych, biegunki i bóle podbrzusza. Do dzisiejszych czasów olej lniany stosowany jest nieprzerwanie. Wielokrotne przeprowadzanie badań tylko potwierdza jego zbawienne właściwości na nasz organizm.

Właściwości oleju lnianego:

 1. Obniża poziom "złego" cholesterolu. Zawarte w oleju lnianym kwasy Omega-3 powodują wzrost “dobrego” cholesterolu, dzięki obu tym czynnikom znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca i nadciśnienia. Według ostatnio potwierdzonych badań naukowców, regularne stosowanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownego zawału i co więcej działa antyarytmicznie.

 2. Stosowanie oleju lnianego przyspiesza metabolizm, wspomaga procesy trawienne. Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, a co więcej ma właściwości, które je rozpuszczają. Regeneruje, osłania i wzmacnia błony śluzowe.

 3. Bardzo ważnym składnikiem mózgu jest kwas DHA, którego podstawowym źródłem jest kwas alfa-linolenowy, którego w odpowiednim poziomie dostarcza olej z nasion lnu. W momencie gdy DHA jest niski możemy mieć problemy z pamięcią, wzrokiem, zmianą nastroju czy może stać się źródłem wystąpienia problemów neurologicznych. Olej lniany jest pomocny w leczeniu schorzeń takich jak: choroba Alzheimera, depresja bądź stwardnienie rozsiane. Zapobiega mrowieniu i drętwieniu kończyn.

Kto powinien stosować olej lniany?

 1. Kobiety: spożywanie oleju lnianego może korzystnie wpłynąć na cykl miesiączkowy poprzez uregulowanie ilości hormonów w organizmie. Uregulowanie cyklu wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka występowania objawów zwanych zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jak: obrzęki, drażliwość i bóle podbrzusza. Dodatkowo łagodzi dolegliwości związane z przechodzeniem menopauzy. Można go stosować w leczeniu bezpłodności. Wszystko dzięki zawartości w oleju lnianym kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz fitoestrogenów.

 2. Mężczyźni: olej lniany można stosować przy leczeniu schorzeń prostaty oraz bezpłodności.

 3. Dzieci i młodzież: olej zalecany jest, gdy występuje trądzik, ponieważ wspomaga równowagę hormonów w organizmie. Do prawidłowego rozwoju neuronów niezbędna jest odpowiednia ilość kwasów Omega-3, co z kolei niezbędne jest dla dzieci i młodzieży uczącej się. Wspomaga leczenie i zapobiega zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

 4. Sportowcy: Olej lniany redukuje tkankę tłuszczową i wspomaga budowę mięśni. Zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu oraz skraca czas regeneracji, dzięki produkcji hemoglobiny i transportowi tlenu. Przekształca składniki pokarmowe na energię.

 5. Dla zdrowia psychicznego: olej lniany wspomaga leczenie depresji, ponieważ z kwasów Omega-3 produkowane są hormony: endorfina i serotonina, które potocznie zwane są hormonami szczęścia.

 6. Kobiety w ciąży: odpowiednia proporcja pomiędzy kwasami Omega-3 i Omega-6 daje zabezpieczenie przez przedwczesnym porodem. Przy niedoborach NNKT, płód narażony jest na osłabioną odporność na infekcje, zmiany skórne oraz gorszy rozwój fizyczny oraz psychiczny. Olej lniany zapewnia odpowiedni poziom NNKT.

Podsumowując, olej lniany polecany jest wszystkim, poczynając od dzieci i kobiet w ciąży aż po najstarszych członków naszych rodzin. Stosuj go regularnie a unikniesz wielu chorób i dolegliwości. Korzyści jakie niesie ze sobą stosowanie oleju lnianego przez Ciebie i Twoją rodzinę są bezcenne! Przekonaj się sam.

Autor: www.cosdlazdrowia.pl.

Komentarze