Olejek eukaliptusowy - właściwości, zastosowanie

Olejek eukaliptusowyOsoby, które często miewają infekcje górnych dróg oddechowych doskonale znają olejek eukaliptusowy. Inhalacje z jego użyciem polecają laryngolodzy, których pacjenci mają "zatkany" nos, problem z zatokami czy mają podrażnioną śluzówkę nosa. Ale to nie jedyne zastosowanie tego wyjątkowego olejku - coraz częściej używany jest do pielęgnacji skóry, ale i w wielu innych przypadkach, o których warto wspomnieć.

Jak powstaje olejek eukaliptusowy?

Sam olejek uzyskiwany jest dzięki destylacji liści wiecznie zielonego drzewa eukaliptusa z parą wodną. Oryginalnie drzewo to rosło jedynie w Australii i z tego też powodu to stąd w głównej mierze eksportowany jest olejek. Obecnie natomiast eukaliptusa można spotkać w Afryce, Indiach czy Europie, jednak żaden inny kraj - poza Australią - nie jest szczególnie znany z dobroczynnego olejku eukaliptusowego.

Ogromna popularność olejku eukaliptusowego wzięła się z jego prozdrowotnych właściwości. Obecnie chętnie stosuje się go w kosmetologii, aromaterapii ale i też w medycynie.

Sposób na liczne problemy

Olejek eukaliptusowy ma liczne zastosowania - trudne je omówić w jednym artykule. Z pewnością największą korzyść z jego właściwości czerpią osoby, które miewają problemy z układem oddechowym. Olejek eukaliptusowy to prawdziwe wybawienie podczas kataru, bólu gardła, zapalenia zatok, a nawet astmy. Liczne właściwości przeciwgrzybiczne, antywirusowe czy przeciwzapalne sprawiają, że pacjenci bardzo szybko odczuwają niemałą ulgę. Lekarze szczególnie zalecają inhalację, która polega na tym, aby kilka kropli oleju dolać do gorącej wody i wdychać opary przez kilka minut. Sprawdzonym sposobem dla osób niecierpliwych, które nie są w stanie wysiedzieć dłuższej chwili, jest dolanie kilku kropli oleju do gorącej kąpieli. Efekt uboczny? Tak - piękna skóra.

Ale to oczywiście nie wszystko. Fani olejku eukaliptusowego znajdują jego zastosowanie również przy ogólnym zmęczeniu i stresie. Aby złagodzić te objawy, wmasowuje się olejek w powierzchnię skóry, gdyż wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto jego przyjemny zapach świetnie pobudza pracę zmęczonego umysłu i sprawia, że osoba czuje się zdecydowanie lepiej, naładowana pozytywną energią.

Olejek eukaliptusowy dla urody

Olejek eukaliptusowy to świetny składnik kremów czy mydeł. Mało popularnym sposobem skorzystania z jego dezynfekcyjnych i antyseptycznych właściwości jest dodanie kilku kropel do szamponu i umycie głowy taką mieszanką. Świetnie sprawdzi się to zwłaszcza u osób, które skarżą się na różnego rodzaju krostki na skórze głowy lub po prostu - na przetłuszczające się włosy.

To oczywiście nie wszystko. Bardzo często olejek eukaliptusowy znajduje zastosowanie podczas leczenia różnego rodzaju ran, rozcięć czy otarć. Zwłaszcza w sezonie letnim, gdy wiele osób próbuje poradzić sobie z ranami spowodowanymi przez niewygodne buty. Ale nie tylko. Latem olejek eukaliptusowy znaleźć można w różnego rodzaju maściach na ukąszenia owadów. Jego głównym zadaniem jest przyspieszenie regeneracji skóry.

Orzeźwiający zapach

Każdy kto choć raz poczuł olejek eukaliptusowy, nie pomyli tego kojącego zapachu z żadnym innym. Nic zatem dziwnego, że olejek jest często wykorzystywany jest podczas zabiegów w gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj jest on łączony z olejkami z lawendy, cedru, melisy, cytryny, świerku, tymianku czy rozmarynu, dając naprawdę wyjątkowo efekt. W domu można zaopatrzyć się kominek aromaterapeutyczny i wykorzystywać olejek eukaliptusowy jako domowy sposób na ukojenie nerwów i lepsze samopoczucie.

Olejek eukaliptusowy nie dla każdego

Zrezygnować ze stosowania olejku powinny kobiety będące w ciąży oraz te, które karmią piersią. Nie zaleca się go stosować także u niemowląt. Stosując olejek eukaliptusowy trzeba pamiętać, że nadmiar może skutkować pojawieniem się wymiotów, zmian skórnych, zaburzeniami oddychania a nawet rytmu serca.

Uwaga: Jako zasadę przyjmuje się, że olejki eteryczne służą wyłącznie do użytku zewnętrznego

Komentarze

Ewelina
Olejek eukaliptusowy jest świetny, ja swój mam z primavery i genialnie sprawdza się przy właśnie jakichś napięciach, ale też w trakcie choroby dodany do inhalacji potrafi zdziałać prawdziwe cuda tak jak właśnie piszecie i problemy z zatokami naprawdę ciężko bez niego przetrwać