Olejek pichtowy - właściwości, zastosowanie, cena. Nafta pichtowa

Olejek pichtowyNatura oferuje nam wiele substancji, które użyte z rozwagą, mogą znacząco przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i urody. Wiele z nich od lat podlega także specjalistycznym badaniom, które odkrywają kolejne oraz intrygujące ich właściwości. Do takich substancji należy między innymi olejek eteryczny z jodły syberyjskiej, czyli inaczej olejek pichtowy.

Olejek pichtowy - pozyskiwanie oraz ogólna charakterystyka

Olejek pichtowy pozyskiwany jest z jodły syberyjskiej, której łacińska nazwa to Abies sibirica. Jest to drzewo z rodziny sosnowatych, który oryginalnie rośnie tylko na ogromnych obszarach Syberii. Olejek eteryczny pozyskuje się z igieł z młodych gałązek za pomocą destylacji parą wodną. Proces ten najlepiej przeprowadzić wiosną lub ewentualnie latem. Zapewnia to bowiem najlepszą jakość produktu. W skład produktu wchodzą substancje takie jak: octan L-bornylu, santen, alfa-pinen, beta-pinen, kamfen, karen, felandren, octan terpinylu, bisabolen i inne. Odpowiadają one za unikalne właściwości olejku.

Właściwości olejku pichtowego

Olejek pichtowy jest jednym z bardziej wszechstronnych olejków eterycznych, których działanie zostało potwierdzone przez współczesną naukę. Stosuje się go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Naniesiony na skórę z łatwością przez nią przenika i dostaje się do krwiobiegu, wywierając działanie na cały organizm. Jest on też jednym z nielicznych olejków, które mogą być nanoszone na skórę bez rozcieńczania ich w oleju bazowym, chociaż u niektórych osób w formie nierozcieńczonej może spowodować podrażnienie.

Produkt był używany jest od dawna w leczeniu rozmaitych schorzeń dróg oddechowych, gdyż rozszerza je, rozrzedzając jednocześnie zalegającą w nich wydzielinę, umożliwiając jej odkrztuszenie. Skutecznie walczy z katarem oraz z bolącymi i zatkanymi zatokami. Wykazuje też silne działanie przeciwko bakteriom (zarówno gram-dodatnim, jak i gram-ujemnym), wirusom, grzybom oraz pierwotniakom. Używany jest również między innymi w zapaleniu oskrzeli i płuc, a także w grzybicach ogólnoustrojowych oraz powierzchniowych, w tym w tak powszechnej dziś z powodu nieodpowiedniej diety i stylu życia.

W przypadku wirusów zwiększa on wydzielanie przez organizm cytokin oraz interferonu, a także TNF - substancji, dzięki którym nasz organizm lepiej radzi sobie z rozmaitymi infekcjami wirusowymi. Produkt umożliwia więc przede wszystkim walkę z przeziębieniami oraz grypą, jednak warto tutaj zachować zdrowy rozsądek, gdyż wiele wirusów nie da się wyeliminować z jego użyciem, nawiasem mówiąc jest to ciężkie lub niemożliwe nawet z użyciem nowoczesnych leków przeciwwirusowych. W ciężkich przypadkach olejek może złagodzić objawy infekcji, a także wspomóc naturalną odporność, dzięki której niektóre wirusy przestaną siać spustoszenie w organizmie.

Olejek pichtowy jest też jednym z ważnych naturalnych środków stosowanych w walce z łuszczycą oraz z różnymi niedoskonałościami cery. Eliminuje on zaskórniki oraz rozmaite wypryski. Używany jest też w walce ze stanami zapalnymi skóry na tle grzybiczym, bakteryjnym i wirusowym. Stosuje się go więc między innymi przy czyrakach, czy opryszczce.

Zastosowanie znajduje też w pielęgnacji ciała - odżywia skórę oraz włosy. Pozwala on też pozbyć się wstydliwej dolegliwości, jaką jest łupież, której przyczyną jest najczęściej połączenie nadmiernego rozrostu drożdżaków na skórze głowy, które napędzane jest dodatkowo w wielu przypadkach przez łojotok.

Inne dolegliwości, przy których używa się olejku z jodły syberyjskiej, obejmują między innymi:

  • artretyzm,
  • reumatyzm,
  • żylaki,
  • kamica żółciowa.

Naukowcy oraz środowiska medyczne cały czas badają ten olejek i wiążą z nim spore nadzieje na przyszłość, gdyż może być on bazą dla leków, które będą nie tylko naturalne, ale również bardziej bezpieczne.

Chociaż jest on niezwykle skuteczny, wiele badań z nim przeprowadzonych wymaga dodatkowej weryfikacji. Prowadzone badania mają za zadanie odkrycie mechanizmów, dzięki którym będzie można umożliwić mu skuteczne działanie w wybranych obszarach organizmu. Być może naukowcy na bazie olejków wynajdą pewnego dnia leki, które będą w stanie zastąpić między innymi antybiotyki, na które jest coraz więcej bakterii opornych, a jednocześnie mogą być one skutecznie niszczone przy pomocy olejków eterycznych.

Zażywając olejek pichtowy, warto mieć na uwadze, że działa on podobnie jak antybiotyk, co oznacza, że niszczy nie tylko wrogie mikroorganizmy, ale także wyjaławia naszą naturalną florę bakteryjną, o czym mało ludzi używających go pamięta. Dlatego podczas zażywania olejku z jodły syberyjskiej trzeba używać probiotyków, tak samo jak ma to miejsce przy zażyciu antybiotyków. Najlepiej zaopatrzyć się w dedykowane preparaty probiotyczne w aptece, jednak należy także spożywać między innymi dużo kiszonek, a także kefirów, jogurtów i zsiadłego mleka.

Warto też dodać, że podobnie jak w przypadku wielu innych olejków eterycznych i preparatów ziołowych, olejku pichtowego nie mogą stosować kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią oraz małe dzieci.

Olejek pichtowy - zastosowanie w praktyce oraz wybrane receptury

Wewnętrznie stosuje się olejek pichtowy rozprowadzony najlepiej w miodzie. Do łyżeczki miodu wkrapla się 5 kropli olejku i spożywa się taką mieszankę kilka razy dziennie. Można też po prostu dodać olejek bezpośrednio do słoika - w zbliżonych proporcjach. W przypadku braku miodu można użyć oleju - na przykład oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Niektórzy producenci na opakowaniach zamieszczają inne dawkowania, na przykład 15 kropli raz dziennie, można się więc trzymać tych wytycznych.

Nafta pichtowa

Innym popularnym sposobem użycia olejku pichtowego jest sporządzenie nafty pichtowej. Chociaż nazwa brzmi tajemniczo, jest to nic innego, jak nafta kosmetyczna z dodatkiem olejku pichtowego. Przygotowujemy ją, dodając od 5 ml do 10ml olejku z jodły syberyjskiej do 50 ml nafty kosmetycznej. Mieszanką tą przecieramy skórę przy pomocy bawełnianego wacika lub płatka kosmetycznego. Jest to rewelacyjny sposób na zaskórniki, zatkane i rozszerzone pory, a nawet na zmarszczki, gdyż olejek głęboko odżywia skórę. Nafta pichtowa pomaga też rozprawić się z różnymi wypryskami oraz czyrakami, a także innymi niedoskonałościami skóry, nadając jej przy tym zdrowy wygląd. Nafty pichtowej używamy 2-3 razy dziennie. Warto z niej uczynić stały środek do pielęgnacji, a nie tylko remedium na już istniejące problemy. Niektórzy naftę kosmetyczną zastępują na przykład olejem ze słodkich migdałów, używając te mieszanki w taki sam sposób. Doskonale usuwa ona zaskórniki i dobra jest także po demakijażu.

Inne zastosowania olejku pichtowego

Olejek pichtowy dodany do szamponu eliminuje łupież, pod warunkiem regularnego stosowania. Należy w tym celu wkraplać kilka kropel do porcji szamponu i myć głowę codziennie.

Olejek pichtowy używany jest często także do płukania zatok - można zakupić specjalny zestaw do tej czynności i płukać nim zatoki przy pomocy roztworu soli fizjologicznej z dodatkiem kilku kropel olejku. Jest to dobry sposób na katar oraz na zapalenie zatok, a także na różnego rodzaju infekcje, w tym na te wywołane przez gronkowce czy paciorkowce.

Możemy go używać też na różnego rodzaju grzybice powierzchniowe, przecierając nim zmienione chorobowo miejsca. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy olejek nie spowoduje u nas podrażnienia, gdyż nie każdy toleruje go w formie nierozcieńczonej. Można go rozprowadzić w ilości kilku kropel w łyżce oleju kokosowego, co wzmocni antygrzybicze działanie, gdyż również i olej kokosowy ma właściwości zabijające drożdżaki.

Olejek jest świetny jest też w przypadku hemoroidów oraz niektórych innych schorzeń odbytu. Można go stosować na hemoroidy w formie nierozcieńczonej, jednak trzeba się wtedy przygotować na pieczenie. Najlepiej jest więc rozprowadzić go w innym oleju albo chociażby w wazelinie kosmetycznej. Można też kupić żel na hemoroidy z olejkiem pichtowym, jednak sporządzenie własnego jest o wiele tańsze, a skuteczność pozostanie taka sama lub nawet lepsza, gdy zastosujemy wyższe stężenie produktu. Taka domowa maść obkurcza hemoroidy, zwalcza stan zapalny oraz świąd, a także wzmacnia naczynie krwionośne. Na żylaki oraz hemoroidy olejek działa także w przypadku stosowania wewnętrznego.

Cena

Dobrej jakości olejek pichtowy można nabyć w cenie około 20zł za 50ml.

Olejek z jodły syberyjskiej to niezwykły produkt, charakteryzujący się wieloma intrygującymi właściwościami leczniczymi i jest jedną z tych naturalnych substancji, które są przedmiotem licznych naukowych badań. Jego olbrzymią zaletą jest niska cena, która wynika z faktu, iż nie jest on drogi w pozyskiwaniu, gdyż surowiec występuje bardzo licznie. Dzięki temu rzadko też dochodzi też do fałszowania olejku polegającego na przykład na jego rozcieńczaniu. Aby mieć pewność zakupu najlepszej jakości produktu, należy kupować zawsze olejek pichtowy z pewnych sprawdzonych źródeł, najlepiej z adnotacją, że może on służyć również do użycia wewnętrznego. W przypadku braku takiej wzmianki w buteleczce może znajdować się olejek słabo oczyszczony. Warto pamiętać, że:

Jako zasadę przyjmuje się, że olejki eteryczne służą wyłącznie do użytku zewnętrznego

i gdy nie ma adnotacji o możliwości użycia wewnętrznego - wewnętrznie nie używać.

Komentarze