Olejek z drzewa herbacianego - niezwykły aromat, niezwykłe właściwości

Olejek z drzewa herbacianegoOlejek z drzewa herbacianego - naturalny olejek eteryczny, znany jest jako antyseptyk oraz skuteczny środek w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Jego niezwykłe właściwości przekładają się na szerokie spektrum zastosowań olejku.

Dziś pojawia się on w coraz większej liczbie gospodarstw domowych, ponieważ do tego olejku przekonuje się coraz więcej osób.

Co ciekawe olejek nie ma nic wspólnego z herbatą, jak wielu mogłoby się wydawać. Nazwa pochodzi od tego, że napar sporządzany z jego liści nazywano leczniczą herbatą. Marynarzom na statkach zastępował on prawdziwą herbatę, uzupełniał niedobory witaminy C i zapobiegał szkorbutowi.

Jak się pozyskuje i gdzie można kupić olejek herbaciany?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z górnych liści drzewokrzewu, rosnącego na terenie Australii oraz Nowej Zelandii, zwanego potocznie drzewkiem herbacianym. Rośnie on dziko ale coraz częściej jest uprawiany również na plantacjach. Do Europy produkt ten trafił w dwudziestoleciu międzywojennym i szybko odkryto jego lecznicze właściwości. Jest również jedynym olejkiem eterycznym, którego nie trzeba rozcieńczać. Olejek można kupić w wielu sklepach oraz w Internecie. Możliwe jest również pozyskanie olejku samodzielnie w procesie destylacji parowej.

Jak wykorzystać z życiu codziennym olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym, dzięki zawartości witamin, składników odżywczych oraz wielu innych elementów. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, antyseptyczne, grzybobójcze, dezynfekujące oraz przeciwzapalne.

Używa się go do pielęgnacji skóry, ponieważ skutecznie ją nawilża oraz zmniejsza przebarwienia. Jest zalecany dla osób o skórze skłonnej do zanieczyszczeń, przesuszonej oraz borykającymi się z trądzikiem. Doskonale pielęgnuje również włosy, przywraca im miękkość i blask. Polecany jest do włosów suchych, cienkich, łamliwych, zniszczonych zabiegami kosmetycznymi. Olejek z drzewa herbacianego jest składnikiem toników, kremów, płynów do mycia twarzy, maseczek oraz szamponów.

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się również w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Jego stosowanie skutecznie zwalcza przeziębienie i grypę poprzez stosowanie inhalacji na zatkane przez katar drogi oddechowe. Stosowany jest także w kominach aromaterapeutycznych, również w salonach SPA. Użytkowany jest w procesie masażu, jako składnik olejków oraz w kąpielach SPA, gdzie dodawany jest do wody jako dodatek zapachowy oraz pielęgnacyjny. Olejek łagodzi bóle stawów i mięśni. Sprawdza się więc także w przypadku wszelkich schorzeń reumatycznych. Olejek polecany jest w leczeniu opryszczki, kiedy do zmieszany z kremem pozwala na wygojenie się ranki i zapobiega tworzeniu się nowych zmian. Sprawdza się także w przypadku grzybicy. Należy niewielką ilość olejku zmieszać z kremem do stóp i wmasować w stopy.

Inne właściwości olejku z drzewa herbacianego

Właściwości przeciwgrzybiczne olejku skutecznie zwalczają grzybicę i zapobiegną jej nawrotom. Jest rewelacyjny również w przypadku trądziku, ponieważ działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Skutecznie wysusza zmiany i przeciwdziała pojawieniu się nowych. Można go również nakładać bezpośrednio na wypryski, na przykład na patyczku kosmetycznym. Zmiana w ciągu kilku dni powinna zniknąć. Działanie przeciwzapalne obejmuje również zapalenie dziąseł, które jest wyjątkowo bolesne i uciążliwe. Smarowanie dziąseł olejkiem herbacianym zmniejsza dolegliwości oraz pomaga w walce z przykrym zapachem z ust. Warto go stosować w przypadku łupieżu. Dodanie kilku kropel olejku do szamponu aby pozbyć się zmian oraz pożegnać problem z przetłuszczającą się skórą głowy. Co ciekawe, olejek okazuje się skuteczny w walce z wszawicą. Mycie głowy szamponem z jego dodatkiem sprawia, że szybciej pozbywamy się pasożytów i zabezpieczamy delikatną skórę przed ich nawrotem.

Olejek z drzewa herbacianego znajduje również zastosowanie w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jego działanie odkażające pozwala na skuteczne oczyszczanie szczoteczek do zębów, grzebieni i szczotek. Warto dodawać go również do pralki, ponieważ dodatkowo odświeży zapach pranych tkanin, jak również wnętrza pralki. To samo tyczy się zmywarki ale tylko kiedy włączymy ją bez naczyń w środku. Olejek można użytkować także do pozbywania się pleśni. Wodą z dodatkiem olejku skutecznie oczyścimy miejsca zaatakowane przez pleśń, a właściwości przeciwgrzybiczne pozwolą na zabezpieczenie powierzchni. Co ciekawe, z wykorzystaniem olejku herbacianego można przygotować domowy środek odstraszający owady. Jego intensywny zapach skutecznie ochroni nas przed wszelkimi insektami. Można zmieszać go na przykład z pięknie pachnącym olejkiem kokosowym.

Olejek z drzewa herbacianego - do użytku zewnętrznego

Olejek z drzewa herbacianego zalecany jest tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Jest oczywiście składnikiem wielu past do zębów, płynów i płukanek do ust ale nie należy go połykać. Zawiera również substancje, które mogą podrażnić skórę, dlatego przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie próby alergicznej. Nie zaleca się stosowania olejku z drzewa herbacianego przez kobiety w ciąży oraz u dzieci poniżej 3 roku życia.

Komentarze