Oparzenia słoneczne - objawy. Co na oparzenia i jak im zapobiegać?

Oparzenia słoneczneSłońce lub jakiekolwiek inne źródło światła ultrafioletowego może powodować oparzenia słoneczne lub zaczerwienienie, szczególnie jeśli masz delikatną skórę. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza że towarzyszące oparzeniom uszkodzenie skóry jest trwałe. Co możesz zrobić, by odczuć ulgę, jeśli uległeś poparzeniu słonecznemu?

Co na oparzenia słoneczne?

Weź chłodną kąpiel lub delikatny prysznic. Nalej do wanny chłodnej wody i zanurz się, relaksując się przez 10 do 20 minut. Jeśli bierzesz prysznic, używaj delikatnego strumienia wody, a nie pełnego silnego, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia skóry. Delikatnie osusz ręcznikiem lub pozostaw skórę do samodzielnego wyschnięcia, aby jej nie uszkodzić.

Unikaj używania mydła, olejków do kąpieli lub innych detergentów podczas kąpieli lub pod prysznicem. Wszelkie takie produkty mogą podrażniać skórę i powodować pogorszenie efektów oparzenia słonecznego.

Jeśli na skórze tworzą się pęcherze, zamiast prysznica zdecyduj się na kąpiel. Ciśnienie z prysznica może spowodować pęknięcie pęcherzy.

Zastosuj zimny, mokry kompres. Zwilż myjkę lub inny kawałek tkaniny zimną wodą i połóż na dotkniętym obszarze przez 20 do 30 minut. Zwilżaj okład tak często, jak potrzebujesz.

Weź lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Leki bez recepty, takie jak ibuprofen lub aspiryna, mogą zmniejszać ból i mogą, ale nie muszą zmniejszać stanu zapalnego - nie podawaj aspiryny dzieciom.

Wypróbuj miejscowe środki przeciwbólowe. Apteki sprzedają również spraye mające na celu złagodzenie zaczerwienionej i swędzącej skóry. Spraye zawierające benzokainę, lidokainę lub pramoksynę powodują odrętwienie, które zmniejsza odczuwanie bólu. Ponieważ jednak są to potencjalne alergeny, najlepiej najpierw przetestować lek na niezmienionym skórze skóry i poczekać, aby zobaczyć, czy powoduje swędzenie lub zaczerwienienie.

Te spraye nie powinny być stosowane u dzieci w wieku 2 lat lub młodszych bez porady lekarza. Spraye zawierające salicylan metylu lub salicylan trolaminy mogą stanowić zagrożenie dla dzieci w wieku 12 lat i młodszych, a kapsaicyna może być niebezpieczna dla osób w wieku 18 lat i poniżej lub dla osób z alergią na chili.

Noś luźne bawełniane ubrania na oparzonych słońcem miejscach. Workowate koszulki i luźne bawełniane spodnie od piżamy są idealnymi ubraniami do noszenia podczas regeneracji po oparzeniach słonecznych. Jeśli nie możesz nosić luźnej odzieży, przynajmniej upewnij się, że twoje ubrania są bawełniane (ta tkanina pozwala skórze „oddychać”) i pasują tak luźno, jak to możliwe. Wełna i niektóre tkaniny syntetyczne są szczególnie drażniące ze względu na drapiące włókna.

Rozważ krem z kortyzonem. Kremy z kortyzonem zawierają leki steroidowe, które mogą zmniejszyć stan zapalny, chociaż dowody wskazują, że mają niewielki wpływ na oparzenia słoneczne. Jeśli uważasz, że warto spróbować, w lokalnej aptece lub supermarkecie możesz znaleźć tubki bez recepty. Poszukaj hydrokortyzonu lub czegoś podobnego. Nie używaj kremu kortyzonowego u małych dzieci lub w okolicy twarzy. Zapytaj farmaceutę o poradę, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego kremu.

Zapobieganie ponownemu oparzeniu skóry

Stosuj krem przeciwsłoneczny
Używaj kremu przeciwsłonecznego z co najmniej SPF 30 za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Nakładaj ponownie co godzinę, po wystawieniu na działanie wody lub nadmiernego potu, lub zgodnie z etykietą produktu.

Pij dużo wody
Oparzenia słoneczne mogą powodować odwodnienie, dlatego ważne jest, aby zrównoważyć to poprzez picie dużej ilości wody podczas regeneracji. Podczas regeneracji zaleca się od ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie.

Nałóż bezzapachowy krem nawilżający na skórę, gdy zacznie się goić
Jeśli nie masz już otwartych pęcherzy lub zaczerwienienie oparzenia słonecznego nieco ustąpiło, możesz bezpiecznie użyć kremu nawilżającego. Obficie nakładaj kremowy, bezzapachowy krem nawilżający na oparzone miejsca w ciągu kilku dni lub tygodni, aby zapobiec złuszczaniu i podrażnieniu.

Poszukaj pomocy medycznej
Zadzwoń na numer alarmowy w przypadku poważnych objawów. Zadzwoń na lokalny numer alarmowy, jeśli ty lub przyjaciel jest zbyt słaby, aby stać, omdlewa i nie jest w stanie jasno i logicznie myśleć. Zadzwoń do lekarza, jeśli masz objawy udaru cieplnego lub odwodnienia.

Objawy poważnego oparzenia słonecznego

Jeśli występują następujące objawy związane z oparzeniem słonecznym, jak najszybciej udaj się do lekarza. Jeśli którykolwiek z tych objawów jest wyniszczający, zadzwoń pod numer alarmowy zamiast czekać na spotkanie.

 • Czujesz się słaby;
 • Masz uczucie omdlenia lub zawrotów głowy;
 • Ból głowy lub ból, który nie reaguje na poniższe metody łagodzenia bólu;
 • Szybki puls lub szybkie oddychanie;
 • Ekstremalne pragnienie, brak wydzielania moczu lub zapadnięte oczy;
 • Blada, lepka lub chłodna skóra;
 • Nudności, gorączka, dreszcze lub wysypka;
 • Twoje oczy bolą i są wrażliwe na światło;
 • Ciężkie, bolesne pęcherze, szczególnie o szerokości 1,25 cm;
 • Wymioty lub biegunka.

Objawy zainfekowania skóry

Jeśli występują następujące objawy, zwłaszcza wokół pęcherza, skóra może być zainfekowana. Opieka medyczna jest wtedy niezwykle ważna.

 • Zwiększony ból, obrzęk, zaczerwienienie lub ciepło wokół pęcherza;
 • Czerwone smugi wystające z pęcherza;
 • Wydzielanie się ropy z pęcherza;
 • Opuchnięte węzły chłonne na szyi, pod pachami lub w pachwinach;
 • Gorączka.

Wezwij pogotowie w przypadku oparzeń trzeciego stopnia. Jeśli twoja skóra wygląda na zwęgloną, woskowatą i białą, nie czekaj, aby zadzwonić pod numer alarmowy.

Leczenie pęcherzy

W przypadku pojawienia się pęcherzy na oparzeniach słonecznych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jest to oznaka poważnego oparzenia słonecznego, którą należy leczyć osobiście, zgodnie z zaleceniami medycznymi, a pęcherze grożą zakażeniem. Podczas oczekiwania na wizytę lub jeśli lekarz nie zaleci żadnego konkretnego leczenia, należy zastosować poniższe środki ostrożności i ogólne porady.

Pozostaw nienaruszone pęcherze
Jeśli oparzenia słoneczne są poważne, mogą powstawać pęcherze na skórze. Nie próbuj ich wyrywać i staraj się unikać ich ocierania lub skrobania. Zdarte pęcherze mogą prowadzić do infekcji i blizn. Jeśli absolutnie nie możesz funkcjonować z nienaruszonymi pęcherzami, udaj się do lekarza i poproś, aby pękły w bezpiecznym, sterylnym kontekście.

Chroń pęcherze czystym opatrunkiem
Przed dodaniem lub zmianą opatrunków umyj ręce mydłem i wodą, aby zapobiec infekcji. Małe pęcherze można przykryć bandażem samoprzylepnym (plastrem), a większe można przykryć gazikiem lub opatrunkiem chirurgicznym, delikatnie przyklejonym taśmą medyczną. Zmieniaj opatrunek codziennie, aż pęcherz zniknie.

Wypróbuj maść antybiotykową, jeśli zauważysz oznaki infekcji
Rozważ zastosowanie maści antybiotykowej (takiej jak polimyksyna B lub bacytracyna) na swoich pęcherzach, jeśli podejrzewasz infekcję. Zakażenie może objawiać się nieprzyjemnym zapachem, żółtą ropą lub dodatkowym zaczerwienieniem i podrażnieniem wokół skóry. Najlepiej udać się do lekarza, aby uzyskać diagnozę i poradę dotyczącą objawów. Zwróć uwagę, że niektóre osoby są uczulone na te maści, więc najpierw wykonaj "test płatkowy" na obszarze nienaruszonym i upewnij się, że nie masz złej reakcji.

Komentarze