Opuchnięte kostki u nóg - przyczyny i objawy

Opuchnięte kostki u nógOpuchnięte kostki u nóg to częsty, choć mało specyficzny objaw. Może być spowodowany różnorodnymi czynnikami - od zbyt intensywnego treningu czy upału po choroby żył lub niewydolność serca. Jakie są jeszcze przyczyny opuchniętych kostek? Co im towarzyszy i jak temu zaradzić?

Opuchnięte kostki u nóg - przyczyny

Puchnące kostki u nóg mogą pojawić się u każdego, bez względu na wiek. Zwykle ich podłożem jest zaburzenie w obrębie naczyń krwionośnych, a zwłaszcza - przepływu krwi.

Najczęstszym symptomem opuchnięć jest przewlekła niewydolność żylna - żylaki. Można ją podejrzewać szczególnie wówczas, gdy puchnięcie kostek jest regularne, towarzyszy temu ciężkość nóg i pojawia się zwykle po zbyt intensywnym przebywaniu w jednej pozycji.

Pozostałe przyczyny to:

 • schorzenia nerek - zaburzenie ich funkcjonowania ogranicza przepływ krwi i zmniejsza ilość białka, co wywołuje obrzęk;
 • choroby układu krążenia - są to głównie różnego rodzaju niewydolności: żylna, krążenia czy lewej komory serca. Tu obrzęk powstaje w wyniku zmniejszonego przepływu krwi;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • ciąża - zwiększa się masa ciała i objętość krwi, a zmniejsza aktywność fizyczna, w związku z czym pojawia się silny nacisk na kończyny dolne, powodujący opuchnięcie kostek;
 • zbyt wysoka temperatura - upały sprzyjają puchnięciu kostek u nóg. Na skutek wysokiej temperatury w organizmie zostaje zatrzymana woda;
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - przyczyną są głównie zmiany hormonalne, zachodzące w czasie cyklu miesiączkowego;
 • zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.

Opuchnięte kostki mogą pojawić się również w czasie długiej podróży - siedzimy w jednej pozycji, co sprawia, że ekstremalnie pogarsza się krążenie krwi. Inną przyczyną może być częste spożywanie alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne.

Opuchnięte kostki u nóg - objawy

Skóra wokół opuchniętych kostek sprawia wrażenie nabrzmiałej, a sama kostka "zlewa się" ze skórą. Często opuchnięciom kostek towarzyszy nadwrażliwość w miejscu obrzęku - nawet niewielkie dotknięcie może sprawić duży dyskomfort. Opuchnięte kostki często idą w parze z uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg.

Opuchnięte stopy w ciąży

Puchnięcie kostek w ciąży jest bardzo typowym objawem. Poza zwiększająca się masą ciała i objętością krwi, zachodzi wówczas ogrom zmian hormonalnych. Część z nich powoduje rozluźnienie kości i stawów - struktury te nie są tak elastyczne, przez co może nasilać się obrzęk w ich obrębie, także w okolicy kostek. Dodatkowo w organizmie zatrzymuje się woda, a macica uciska na żyły, co ogranicza swobody przepływ krwi.

Sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Puchnące kostki u nóg to na szczęście objaw, z którym łatwo można sobie poradzić. W aptece dostępne są różne preparaty bez recepty łagodzące obrzęk. Do wyboru są tabletki na opuchnięte kostki, maści czy żele. Przynoszą one nie tylko ulgę w dokuczliwych objawach, ale także poprawiają ogólną kondycję naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi.

Przy wyborze tych preparatów warto zwrócić uwagę na skład. Powinna znaleźć się w nim diosmina. Jest to związek chemiczny uszczelniający naczynia krwionośne i wzmacniający ich strukturę. Dodatkowo diosmina poprawia krążenie.

Przy problemach z puchnącymi kostkami warto pamiętać o:

 • unoszeniu nóg do góry - warto poleżeć tak przez kilka minut każdego wieczoru;
 • regularnych masażach nóg - pobudzają krążenie;
 • unikaniu butów na wysokim obcasie;
 • aktywności fizycznej - intensywne treningi siłowe i wszelkie sporty związane z dźwiganiem ciężarów mogą nasilać puchnięcie kostek. Dobrze sprawdzą się aktywności takie jak jazda na rowerze, pływanie, sporty aerobowe;
 • regularnym nawadnianiu.

Dobrym pomysłem są również domowe okłady na opuchnięte kostki. Najbardziej sprawdzonym sposobem są kompresy z soli kuchennej. Wystarczy ½ łyżeczki rozpuścić w ciepłej wodzie (1l), nasączyć roztworem materiał i przyłożyć na opuchnięte kostki.

Komentarze