Organizacja ślubu i wesela - od czego zacząć?

Planowanie weselaŚlub i wesele to symboliczny początek nowego życia. Każda para chciałaby, ten dzień był wyjątkowy, najlepszy, w pełni udany. Jednym słowem taki, by wszyscy patrzyli z zachwytem i zazdrością. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba dobrze zaplanować wszystkie przygotowania.

Na rok przed ślubem należy wybrać rodzaj ślubu, jego termin, oraz sporządzić listę gości. To także dobry czas na zarezerwowanie terminu w kościele i USC, szczególnie jeśli planujecie ślub w modnym okresie, np. podczas świąt.

9 miesięcy przed ślubem rozpoczynają się bardziej gorączkowe przygotowania. W tym czasie trzeba znaleźć i zarezerwować salę, w której odbędzie się wesele, ustalić szczegóły menu, pomyśleć o wyborze fotografa i kamerzysty, zadbać o oprawę muzyczną. I to, co najważniejsze – suknia panny młodej. Uszycie sukni ślubnej w dobrym salonie trwa kilka miesięcy, także skompletowanie stroju męskiego trochę potrwa. Zarówno do sukni, jak i garnituru pana młodego, trzeba zakupić niezbędne dodatki.

6 miesięcy przed ślubem należy pomyśleć o wyborze zaproszeń i wręczeniu ich gościom. To także dobry czas, by rozpocząć poszukiwania obrączek ślubnych. Jeśli ślub ma się odbyć w gorącym okresie, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki. Trzeba też pomyśleć o tym, czym pojedziecie do ślubu. Można także zapisać się na kurs tańca i poprosić instruktora o opracowanie choreografii do tradycyjnego pierwszego tańca państwa młodych. To ostatni dzwonek na wybranie świadków ślubu.

3 miesiące przed ślubem trzeba znaleźć florystkę, która ułoży wyjątkowy bukiet ślubny i stroik dla pana młodego. To także dobry moment na pierwszą próbę fryzury ślubnej, Trzy miesiące przed ślubem trzeba przygotować wszystkie dokumenty do kościoła (odpisy aktów chrztu i bierzmowania, jeśli ślub jest brany w innej parafii). To idealny czas na znalezienie cukierni, która upiecze wyjątkowy tort ślubny.

2 tygodnie przed ślubem lista gości powinna być zweryfikowana. W tym czasie można zaplanować, kto obok kogo usiądzie. To czas na ostatnią próbę fryzury ślubnej i makijażu. To także czas na rozpisanie szczegółowego harmonogramu dnia ślubu i wesela.

W dniu ślubu wszystkie przygotowania powinny być już zakończone. Nie zostało nic do zrobienia. W tym pełnym wrażeń dniu przyda się przygotowany wcześniej harmonogram, dzięki niemu nie spóźnicie się na własny ślub.

Jak widać zorganizowanie ślubu i wesela to skomplikowana logistycznie operacja. Najdrobniejsze niedopatrzenie może okazać się katastrofalne w skutkach. Można spisać sobie wszystko na kartce lub idąc z duchem czasu, skorzystać z Wirtualnego Organizera Ślubnego dostępnego na stronie Wedding.pl. Dzięki tej aplikacji bez trudu zaplanujemy budżet ślubny, określimy i dopilnujemy wykonanie wszystkich zadań ślubnych, sporządzimy listę gości i zaplanujemy ich usadzenie przy stole.

Ocena: 5.0