Ostatnie tygodnie ciąży - jakie objawy im towarzyszą?

Ostatnie tygodnie ciążyZa ostatnie tygodnie ciąży można z całą pewnością uznać te przypadające na 9. miesiąc ciąży. To moment, kiedy poród zbliża się wielkimi krokami, a organizm ciężarnej musi stawić czoła różnym dolegliwości, które właśnie mogą przybierać na sile. Grunt to jednak właściwa ocena różnych objawów, gdyż nie zawsze świadczą one o rozpoczynającej się akcji porodowej.

Różne źródła bólu

Ostatnie tygodnie to czas, gdy kobieta z naturalnych przyczyn waży więcej niż zwykle. Ze względu na tak duże obciążenie mogą wystąpić u niej szczególnie nasilone bóle kręgosłupa, które często są również odczuwalne w nocy. Zdarza się, że w nocy pojawiają się też powracające skurcze łydek. Poza tym u kobiety ciężarnej mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, które jeśli są nieregularne, to nie stanowią powodu do niepokoju. Jednak, gdy występują regularnie i trwają dość długo, to wówczas należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Źródłem bólu może być nie tylko obciążony organizm, ale również czekająca na przyjście na świat pociecha, gdyż jej ruchy również mogą okazać się bolesne. Nic dziwnego skoro maleństwo jest dużo większe niż jeszcze chociażby trzy miesiące wcześniej. Zatem jego nieświadome kopnięcie może czasem okazać się dla przyszłej mamy naprawdę bolesne.

Rozrastająca się macica

W ostatnich tygodniach ciąży kobiety częściej też korzystają z toalety. Jest to spowodowane uciskiem rozrastającej się macicy na pęcherz moczowy. Dlatego oddawanie moczu przez ciężarną nawet kilka razy w ciągu godziny nie jest niczym rzadkim. Uciskająca na żołądek i jelita macica może być również przyczyną zaburzeń w układzie pokarmowym i powodować zgagę.

Turbulencje żołądkowe

Jednym z typowych objawów, choć raczej występującym kilka dni przed porodem, może być oczyszczanie się organizmu. Stąd biegunka, czasami połączona z bólem przypominającym ten menstruacyjny. W ten sposób kanał rodny kobiety zostaje oczyszczony i przygotowany na przyjście dziecka na świat.

Problemy z oddychaniem

Rosnący brzuch jest również przyczyną ucisku na przeponę i płuca, co sprawia, że oddech staje się płytszy. Jeśli problem się nasila i nie możemy złapać tchu, należy zgłosić się do lekarza.

Upławy

W ostatnich tygodniach ciąży upławy się nasilają, ale nie jest to powód do niepokoju. Co więcej, na tym etapie wydzielina staje się gęstsza, może nawet przypominać galaretowatą maź. Przed porodem upławy mogą występować z domieszką krwi, co jest spowodowane pękającymi naczynkami, gdyż szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Bezpośrednio przed porodem - u jednych kobiet może to być nawet 2 tygodnie wcześniej, a u innych dopiero kilka godzin przed tym momentem - odejdzie tzw. czop śluzowy, który dotąd zamykał szyjkę macicy.

Samopoczucie

W ostatnich tygodniach ciąży samopoczucie przyszłej mamy może ulegać szczególnym wahaniom - od stanu euforii i podekscytowania do niepokoju i nieuzasadnionej nerwowości. Nic dziwnego rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami i ciężarną mogą targać różne obawy i wątpliwości. Poza tym jest to czas, gdy kobieta szczególnie odczuwa swoją nieatrakcyjność, co może być dla niej źródłem dodatkowych frustracji.

Ostatnie tygodnie ciąży

Źródło: www.babyboom.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze