Pchły mogą wylęgać się nawet w twoim domu! Jak je zwalczać?

PchłyPchły posiadają zdolność do szybkiego rozmnażania się. Po osiągnięciu odpowiedniego stadium mogą ukrywać się w różnych szczelinach, by później opuścić kokon i zaatakować naszego czworonożnego pupila. W jaki sposób skutecznie je zwalczać?

Pchły to bardzo małe bezskrzydłe owady żywiące się krwią. Na całym świecie istnieje ponad 2000 gatunków pcheł, które najczęściej spotykane są u zwierząt bezdomnych lub żyjących w dużych skupiskach, przykładowo w schroniskach. Nie jest to jednak regułą, ponieważ pchły mogą zaatakować także zdrowe i zadbane zwierzęta, wywołując u nich niezwykle dokuczliwe objawy, a w niektórych przypadkach również różnego rodzaju infekcje oraz groźne choroby.

Co należy wiedzieć o pchłach?

Tym, co wyróżnia pchły, jest możliwość szybkiego rozmnażania się. Jedna samica tego owada potrafi złożyć nawet 50 jaj tylko w ciągu jednego dnia. Z nich następnie wylegają się larwy przypominające małe gąsieniczki, które przebywają w różnych szczelinach czy nawet pod dywanami. Później pchły przechodzą w stadium poczwarki i czekają na opuszczenie kokonu.

Dorosłe osobniki, które przebywają jeszcze w kokonach, mają zdolność wykrywania ciepła, ruchu powietrza oraz dwutlenku węgla świadczących o bliskości żywiciela, przykładowo psa lub kota. Gdy odbiorą taki sygnał z otoczenia, opuszczają swój kokon i atakują zwierzaka.

Jak zwalczać pchły?

By skutecznie rozprawić się z problemem pcheł, najlepiej sięgnąć po specjalne produkty przeznaczone do stosowania w przypadku inwazji tych pasożytów. Najczęściej polecane są szampony i obroże przeciwpchelne oraz roztwory i spraye do stosowania miejscowego.

Pamiętajmy jednak, że zwalczać należy też pchły w domu. W praktyce oznacza to regularne odkurzanie wykładzin, dywanów czy tapicerki, czyli miejsc, w których przebywają psy oraz koty, a w których mogą znajdować się niedojrzałe postacie pcheł. Systematycznie pierzmy także legowisko naszego zwierzaka, by ograniczyć liczbę jaj, larw i poczwarek w otoczeniu.

Objawy inwazji pcheł

Pchły nie są łatwo dostrzegalne gołym okiem, więc stwierdzenie ich obecności może niekiedy przysporzyć pewnych trudności. Niemniej fakt, że nasz pies lub kot zaczął się intensywnie drapać, a ponadto stał się nerwowy i rozdrażniony, może być oznaką inwazji pasożytów.

By uzyskać pewność, że nasz zwierzak został zaatakowany przez pchły, sięgnij po specjalny metalowy grzebień i dokładnie wyczesz nim swojego pupila. Jeśli na powierzchni grzebienia znajdziesz małe czarne plamki, prawdopodobnie będą to odchody tych groźnych pasożytów. Co niezwykle istotne, najpewniej znajdują się one również w legowisku psa lub kota.

Dlaczego pchły są groźne?

Do najczęstszych konsekwencji inwazji pcheł należą nasilający się, silny świąd i dokuczliwe swędzenie odczuwane przez zwierzaka. Nie zapominajmy jednak, że pasożyty te mogą wywoływać szereg infekcji oraz chorób, w tym alergiczne pchle zapalenie skóry, alergię spowodowaną ugryzieniem oraz anemię i tasiemczycę niebezpieczną też dla człowieka.

Autor: http://frontlinecombo.pl.

Źródło zdjęcia: shutterstock.

Komentarze