Peeling do twarzy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Peeling do twarzyRegularne robienie peelingu twarzy jest niezwykle ważne, aby jak najdłużej zachować cerę w dobrej kondycji. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tego typu produktów, a salony kosmetyczne również oferują cały wachlarz zabiegów. Co warto wiedzieć o peelingu?

Z artykułu dowiesz się:

  • po co robić peeling do twarzy,
  • jakie są rodzaje peelingów,
  • czy lepiej zrobić go w domu, czy w gabinecie.

Po co robić peeling twarzy?

Zadaniem peelingu jest przede wszystkim złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu skóra jest gładka, przyjemna w dotyku i oczyszczona. Kiedy więc widzisz, że twoja cera wygląda na szarą, zmęczoną i szorstką, pomyśl o peelingu.

Po wykonaniu go możesz przez chwilę czuć dyskomfort, zwłaszcza jeśli zmagasz się z suchością skóry, jednak wystarczy nałożenie dobrze nawilżającego kremu czy maseczki. Nie rezygnuj z peelingu, nawet gdy potem przez chwilę odczuwasz ściągnięcie.

Niemal każdy skorzysta z peelingu twarzy, dlatego warto wykonywać go w domowych warunkach raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od potrzeby. Jeśli potrzebujesz silniejszego złuszczenia lub nie wiesz, jak dobrać odpowiedni produkt, udaj się do specjalisty.

Rodzaje peelingu do twarzy

Istnieje wiele podziałów ze względu m.in. na głębokość złuszczania czy zastosowanie danej techniki. Ilość preparatów oraz same sposoby robienia peelingu mogą znacznie się od siebie różnić, dlatego warto wiedzieć, z czego wybierać.

Peeling do twarzy

Oto podział na metodę złuszczania:

  • peelingi mechaniczne (fizyczne) - usuwają martwy naskórek za pomocą materiału, który złuszcza górną warstwę naskórka. Odbywa się to przy użyciu m.in. kryształów korundu, tarcz diamentowych czy lasera.
  • peelingi chemiczne - usuwają martwy naskórek za pomocą substancji chemicznych, które mogą sięgać głębszych warstw skóry, mając na celu np. minimalizowanie blizn czy odmłodzenie twarzy.
  • peelingi mieszane - wykorzystują połączenie obu metod w zależności od potrzeb danej skóry.

Peeling w domu czy w gabinecie?

Peeling można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie, a zdecydowanie większość z nas sięga po tę pierwszą metodę. W drogeriach i perfumeriach znajdziemy bardzo dużo produktów pozwalających na usunięcie martwego naskórka niedrogo oraz ekspresowo. Sprawdź np. peelingi do twarzy z HEBE.

Są to najczęściej peelingi mechaniczne, wykorzystujące np. korund czy cukier do cer przetłuszczających się. Przy wrażliwej i suchej cerze takie produkty mogą wywoływać zaczerwienienie i podrażnienie. Jaki typ złuszczania zatem dedykowany jest innym?

Popularność zyskują peelingi enzymatyczne, ponieważ nie ścierają naskórka w sposób mechaniczny, ale robią to delikatnie, jednak skutecznie. Tego typu produktów używa się zazwyczaj, nakładając je na kilka, kilkanaście minut (w zależności od zaleceń producenta). Po upłynięciu wyznaczonego czasu wystarczy zmyć kosmetyk z twarzy.

Peeling do twarzy

W ofercie gabinetów kosmetycznych również możemy bez trudu znaleźć różnego rodzaju zabiegi pomagające w oczyszczeniu cery, np.:

  • mikrodermabrazja - polega na złuszczaniu naskórka za pomocą urządzenia posiadającego głowice pokryte materiałami ścierającymi, do jakich należy m.in. korund czy diament.

Metody tej nie poleca się dla osób z trądzikiem różowatym i ropnym, zakażeniami skóry. Zadowoleni będą wszyscy, którzy zmagają się z przebarwieniami, zmarszczkami czy niedoskonałościami.

  • peeling kawitacyjny - zabieg ten pozwala na usunięcie martwego naskórka za pomocą ultradźwięków. Jest delikatniejszy od mikrodermabrazji, dzięki czemu nawet osoby ze skórą wrażliwą mogą z powodzeniem z niego korzystać. Zabieg nie powoduje bólu, wygładza, oczyszcza cerę i wspiera jej regenerację.
  • oczyszczanie kwasami - metoda bardzo popularna, zwłaszcza zimą, kiedy skóra nie jest narażona na silne działanie promieni słonecznych. Polega na wykorzystywaniu substancji chemicznych, wnikających w głębsze warstwy skóry.

Przynosi skutek np. w problemach ze znamionami, bliznami, mocno zanieczyszczoną skórą. Popularne kwasy to m.in. kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, salicylowy, laktobionowy.

Regularne złuszczanie naskórka

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, masz blizny potrądzikowe lub po prostu ważna jest dla ciebie pielęgnacja przeciwzmarszczkowa, wizyta w gabinecie kosmetycznym być może będzie dla ciebie niezbędna.

Nie znaczy to, że trzeba zrezygnować z domowego oczyszczania - wręcz przeciwnie. Regularne złuszczanie naskórka pozwoli utrzymać ci cerę w świetnej kondycji. Pamiętaj jedynie, by nie nie robić tego kilka dni (lub tyle czasu, ile zaleca gabinet) przed i bezpośrednio o wykonaniu zabiegu głębokiego złuszczania u specjalisty.

Twoja cera jest w dobrym stanie?

Również nie zapominaj o złuszczaniu chociaż raz w tygodniu. Nie musi to być zabieg w gabinecie, jeśli użyjesz odpowiednio dobranych dla siebie produktów. Nawet dla skór bardzo wrażliwych można z powodzeniem znaleźć delikatny peeling do twarzy.

Wskazówka! Masz problem z dobraniem kosmetyków do swojej cery? Kup niewielkie pojemniczki podróżne i udaj się do najbliższej drogerii czy perfumerii z prośbą o zrobienie próbek.

Niektórzy producenci również chętnie dodają do zakupów mniejsze pojemności peelingów do twarzy, a firmy nawet wysyłają na prośbę swoich odbiorców próbki. Warto też czytać opinie innych użytkowników i przede wszystkim samodzielnie testować nowości.

Komentarze