Piękno Chorwacji. Największe atrakcje chorwackiego wybrzeża

DalmacjaWybrzeże Adriatyku to jedno z najpiękniejszych miejsc Europy. Turystów przyciągają tu wspaniałe zabytki, bajkowe małe miasteczka, ciepłe morze, piękne plaże, a także interesujący świat natury i możliwość aktywnego wypoczynku. Turystom z Polski bliska jest kultura Chorwacji, w miejscu tym czują się bardzo swobodnie. Dalmacja to region historyczny położony w całości na terytorium Chorwacji.

Nie zalicza się już do niej Istria, region o podobnych tradycjach, kulturze i architekturze. Częścią Dalmacji jest natomiast oddzielony od niej przez niewielki, wąski przesmyk terytorium Bośni i Hercegowiny Dubrownik - największa perła Chorwacji i najwspanialsza z atrakcji tego kraju. Dalmacja należała przez wieki do Republiki Weneckiej, objęta jest więc wpływami włoskimi. Wszystkie historyczne miasteczka Dalmacji to "żywe muzea", podobnie jak miasta Włoch. Górzysta, pełna zabytków Dalmacja kontrastuje z pozostałymi, nizinnymi chorwackimi regionami (Krainą i Slawonią), których przyroda i kultura o wiele bardziej przypomina Węgry.

Dubrownik, perła Adriatyku

Majestatyczny Dubrownik swoim czerpanym z handlu morskiego bogactwem przez wieki konkurował z potężną Wenecją. Jego monumentalne, w pełni zachowane mury są świadectwem tego, że mógł bronić się z powodzeniem przed najpotężniejszą flotą średniowiecznego świata. Sama architektura Dubrownika świadczy o dawnej świetności miasta, którego kultura była specyficzną włosko-słowiańską mieszanką. Widoczne były również wpływy orientalne, tureckie. Obwód potężnych murów Dubrownika to aż 2 kilometry. Imponująca twierdza położona jest wśród gór, przez co wydaje się jeszcze potężniejsza - przez całe wieki była niezdobyta. Zabytki Dubrownika, w tym jego kościoły oraz pałace oligarchów dawnej republiki miejskiej, dorównują znaczeniem weneckim i rzymskim.

Świat natury - Jeziora Plitwickie i Park Narodowy Mljet

Obok ciepłego morza i wspaniałych plaż, które oferuje Dalmacja, wakacje w tym regionie to także piękno dzikiej, nieskażonej natury. Góry Dynarskie są wysokie, nawet w samej Dalmacji dorównują Tatrom - najwyższy szczy Chorwacji, imponujący Vrh Dynare o niemal pionowych ścianach, ma 1831 metrów wysokości. Tutejsze góry cechuje urozmaicona rzeźba krasowa, związana z wietrzeniem wapiennych skał. Z tego samego powodu Dalmacja to także kraina najpiękniejszych w Europie jaskiń. Do największych atrakcji przyrodniczych Dalmacji należą niezwykłe, malownicze Jeziora Plitwickie oraz wyspiarski Park Narodowy Mljet.

Jeziora Plitwickie leżą na północy Dalmacji, w oddaleniu od wybrzeża Adriatyku. Ta fantastyczna, bajkowa kraina nie bez powodu przyciąga każdego roku półtora miliona turystów. Znajduje się tu 16 jezior o szmaragdowych wodach, nietypowo zabarwionych przez związki mineralne. Są tu też liczne wodospady oraz wiszące mosty, z których rozciągają się fascynujące widoki. Park narodowy Mljet to rzadkość w rejonie śródziemnomorskim - doskonale zachowany ciepłolubny, żyzny las. Zajmuje on większość wyspy Mljet. Znajdują się tu lazurowe jeziora i średniowieczne benedyktyńskie opactwo, do którego dotrzeć można tylko łodzią. Ta spokojna, cicha okolica jest doskonałym miejscem odpoczynku dla każdego, kogo zmęczył turystyczny gwar. Miejsce do jest doskonałe dla miłośników trekkingu, rowerów górskich i kajakarstwa.

Split i pałac Dioklecjana

Split jest jednym z największych miast Chorwacji, po Zagrzebiu jedynym w kraju, w którym możemy poczuć się jak w dużej metropolii. Split warto odwiedzić więc, jeśli nuży nam się już leniuchowanie na plażach, ale nie ciągnie nas też w malownicze góry. Wśród wielu atrakcji, w które obfituje Dalmacja, wakacje w tym regionie to także bujne życie nocne, którego centrum jest właśnie Split. Największą atrakcją Splitu jest pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, który mieszkał tu po swojej abdykacji. To ogromna, imponująca budowla na planie prostokąta o bokach 215 × 175 m, przypominająca osobne miasteczko lub labirynt.

Świat dalmatyńskich wysp. Hvar, Korčula, Kornati i Brać

Wyspa Korčula to miejsce narodzin słynnego podróżnika Marco Polo. Ma ona aż 200 kilometrów postrzępionej, pełnej zatoczek linii brzegowej. Na wyspę nie można wjechać samochodem, co dodaje jej wiele uroku. Zabytkowe budynki zbudowane są z kamienia. Podziwiać można tu tradycyjny chorwacki taniec z mieczami. Do największych atrakcji wyspy Brać należy natomiast Zlatni Rat, bardzo rozległa złota plaża w kształcie wydłużonego trójkąta - w jego środku znajduje się ogród botaniczny. Wiele wysp Dalmacji to niewielkie wyspy bezludne. Szczególnie ciekawe są wśród nich wyspy Kornati, o nietypowym, "księżycowym" krajobrazie. To 89 malutkich wysepek z opuszczonymi domami rybackimi - wspaniałe miejsce do żeglowania. Najmodniejszą wyspą Chorwacji jest natomiast Hvar, gdzie koncentruje się turystyka luksusowa. Można tu oglądać luksusowe jachty i spotkać celebrytów z całego świata.

Małe miasteczka Dalmacji - Zadar, Szybenik i Trogir

Całe wybrzeże Dalmacji pełne jest zabytkowych, a przy tym tętniących życiem miasteczek, w których każde oszałamia pięknem architektury, każde jest w jakiś sposób wyjątkowe. Do najciekawszych i najbardziej popularnych wśród turystów należą Zadar, Szybenik i Trogir - także dlatego, że położone są na północy Dalmacji, blisko Zagrzebia. Łatwo dojechać do nich z Polski także samochodem, gdyż od Dubrownika dzieli je jeszcze ponad 300 kilometrów - adriatyckie wybrzeże Chorwacji jest bardzo wydłużone. Szybenik to jedno z najspokojniejszych, najcichszych miasteczek Dalmacji - warto więc wybrać się tam, jeśli nie lubimy tłoków. Do jego największych atrakcji należą znajdująca się na liście UNESCO gotycko-renesansowa katedra oraz dwie twierdze, z których rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk. Trogir to jedno z najbardziej eleganckich miasteczek Dalmacji, prócz gór jego malowniczość budują także portowe kanały. Miasteczko przyciąga wielu zamożniejszych turystów, słynie z doskonałych restauracji z daniami z owoców morza. Jego najważniejszym zabytkiem jest romańska katedra. Zadar to już nieco większe miasto, jest to przy tym miejscowość żywa, kolorowa i gwarna. W Zadarze znajduje się wiele tajemniczych, mistycznych zabytków sztuki romańskiej, których wnętrza są pełne skarbów średniowiecznej sztuki religijnej.

Komentarze