Pieluchy dla dorosłych - okiem praktyka

Pieluchy dla dorosłychPieluchy dla dorosłych to temat, o którym mało się mówi. To wstydliwa kwestia zarówno dla osoby, która zmaga się z nietrzymaniem moczu, jak też dla jej bliskich czy opiekunów. Tymczasem jeżeli w jakiś sposób dotyczy nas ten problem, powinniśmy wiedzieć o pieluchomajtkach możliwie jak najwięcej. Szczególnie istotne są dwa zagadnienia - dobieranie rozmiaru oraz zakładanie i zdejmowanie pieluchy.

Rozmiar pieluchy dla dorosłych - co ma znaczenie?

W jaki sposób dobiera się rozmiar pieluchomajtek? Zanim wybierzemy się do sklepu, musimy zmierzyć obwód bioder osoby, która będzie je nosiła. Uwzględnijmy również wagę. Do tego kryterium dostosowujemy rozmiar. Mamy do dyspozycji skalę od XS do XL. Dlaczego warto rzetelnie podejść do tej kwestii? Właściwe dopasowanie jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli pieluchy dla dorosłych są za duże, nie przylegają odpowiednio do ciała i zaczynają się przemieszczać. Co to oznacza, raczej nie trudno się domyślić. Mocz zaczyna przeciekać, a o komforcie nie ma mowy. Trzeba zmieniać nie tylko ubranie, ale też często pościel. Nie wspominając już o wstydzie, który odczuwa się w takiej sytuacji. Z drugiej strony, jeżeli pieluchy są za małe, uwierają, uciskają i prowadzą do nieprzyjemnych odparzeń, otarć naskórka, a nawet ran. Do tego może okazać się, że nie są w stanie poradzić sobie z większą ilością moczu. I tu podpowiadamy, że rozmiar noszonej dotychczas bielizny niekoniecznie odpowiada rozmiarowi pieluchy. Za pierwszym razem nie kupujmy też pampersów w dużej ilości. Zawsze warto sprawdzić, czy rozmiar, który wydawał się odpowiedni, rzeczywiście taki jest. Trzeba też mieć świadomość, że różni producenci posługują się różnymi tabelami rozmiarów, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacją, która znajduje się na opakowaniu. Tu znajdziemy zakresy obwodów w pasie i do nich dobierzemy rozmiar. Warto jednocześnie wiedzieć, że większe pieluchy dla dorosłych wcale nie są bardziej chłonne od tych mniejszych. Stopień chłonności to odrębne kryterium. Chłonność ustala się na podstawie ilości moczu wydalanego z organizmu.

Zmiana pampersa - praktyczne wskazówki

Zmiana pieluchomajtek nie należy do czynności karkołomnych. Dobrze jest, jeżeli opiekun podchodzi pozytywnie do tematu i wykonuje delikatne ruchy, nie okazując przy tym obrzydzenia. W ten sposób pokazujemy osobie zmagającej się z problemem nietrzymania moczu, że wcale nie straciła swojej podmiotowości i nie stanowi ciężaru dla innych. Takie podejście jest bardzo ważne, ponieważ z dobrym skutkiem wpływa na psychikę chorego. Ogólnie pewne trudności dotyczące zakładania i zdejmowania pieluchy pojawiają się jedynie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą całkowicie niesamodzielną, unieruchomioną, która nie jest w stanie wykonać żadnej czynności ułatwiającej zmianę pampersa. Co można wtedy zrobić? Rozpinamy rzepy pieluchy, która dotychczas była użytkowana, i przekładamy osobę, którą się opiekujemy, na bok. Ściągamy pieluchę. Myjemy okolice intymne oraz nanosimy produkty przeciwodparzeniowe, po czym podkładamy pieluchę i przekładamy chorego na plecy. Trzeba również pamiętać o aktywowaniu pieluchy. O co właściwie chodzi? Aktywowanie pieluchomajtek pozwala na równomierne rozłożenie wkładu chłonnego, który się w nich znajduje. Na czym polega ta czynność? Rozkładamy pieluchę, łapiemy za dwa końce i lekko pociągamy. Następnie składamy pieluchę wzdłuż, na pół, po czym delikatnie ją skręcamy. Najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.

Komentarze