Pierwsze zmarszczki - jak rozpoznać zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczneSkóra zaczyna starzeć się już po 25. roku życia. To, jak szybko pojawią się pierwsze zmarszczki zależy od wielu czynników - naszej rutyny pielęgnacyjnej, tego czy i jak często się opalamy oraz czy stosujemy krem ochronny z filtrem UV, od naszej diety i trybu życia oraz od uwarunkowań genetycznych. Jako pierwsze powstają zmarszczki mimiczne. Jak je rozpoznać i co zrobić, gdy dostrzeżemy je w lustrze? Sprawdź!

Dlaczego powstają zmarszczki?

Nasz organizm podlega nieustannym zmianom związanym z upływem czasu, a proces starzenia jest naturalnym etapem życia. Komórki skóry zaczynają starzeć się dość szybko i już po 25. urodzinach możemy dopatrzeć się tego oznak. Spowalnia synteza kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra stopniowo traci jędrność i sprężystość oraz ma mniejszą zdolność do szybkiej regeneracji. Jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, które spowodowane są powtarzalnymi ruchami mięśni twarzy podczas śmiania się, czy marszczenia brwi i czoła. U osób często korzystających ze słonecznych kąpieli mogą również dość wcześnie powstawać zmarszczki słoneczne i przebarwienia spowodowane nierównomierną pigmentacją. Wraz z upływem lat zmarszczki i pionowe linie pogłębiają się, zmienia się też owal twarzy. Cera potrzebuje bardziej intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych niż we wczesnej młodości oraz skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Właściwa pielęgnacja może znacznie spowolnić proces starzenia, a nawet cofnąć jego oznaki.

Jak rozpoznać zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne są dość łatwe do rozpoznania. Pojawiają się najczęściej wokół oczu, między nosem a ustami oraz na czole. Często zdarza się, że mimowolnie marszczymy czoło i ściągamy brwi zastanawiając się nad czymś. Z czasem na czole zaczynają zaznaczać się poziome linie, a między brwiami może pojawić się pionowe wgłębienie, czyli tzw. lwia zmarszczka. Zmarszczki wokół oczu, czyli tak zwane kurze łapki, to zazwyczaj konsekwencja śmiechu, ale także mimowolnego mrużenia oczu. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cieńsza niż w innych rejonach twarzy, dlatego zmarszczki w tym rejonie zaznaczają się jako pierwsze i powstają dość wcześnie.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?

Nie zatrzymamy czasu i nie sprawimy, że nasza twarz na zawsze pozostanie tak gładka jak w dniu 18. urodzin. Zmarszczki mimiczne to naturalna konsekwencja życia - śmiania się oraz wyrażania uczuć i emocji. Idealnie gładka twarz dorosłej osoby wyglądałaby nienaturalnie, dlatego nie powinnyśmy się nadmiernie martwić tymi pierwszymi oznakami upływającego czasu. Nie znaczy to jednak, że nie powinnyśmy przeciwdziałać ich pogłębianiu się. Już w wieku około 20. lat rekomenduje się rozpocząć regularne zabiegi pielęgnacyjne, które spowolnią procesy starzenia się skóry i zaprocentują na przyszłość. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie cery oraz ochrona przed promieniowaniem UV. Pierwsze zmarszczki często są konsekwencją nadmiernego przesuszenia skóry - staje się ona wówczas cienka i podatna na utrwalanie zmarszczek mimicznych. Dobry krem nawilżający, na przykład z linii Avon Anew, to świetny sposób na zachowanie młodego wyglądu na długie lata. W rutynie pielęgnacyjnej nie zapominajmy też o okolicach oczu. Dwa razy w tygodniu warto też wykonać peeling, który poprawi koloryt i sprawi, że cera stanie się gładsza. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek to także staranny demakijaż za pomocą toniku lub płynu micelarnego. Ochronę przed promieniowaniem UV zapewni krem z filtrem UV, najlepiej SPF 50. Dobrym wyborem będzie na przykład ochronny krem nawilżający Avon Anew SPF 50 z witaminą C dodatkowo redukującą przebarwienia, który sprawdzi się także pod makijaż, zapewniając ochronę na cały dzień. Powstawaniu zmarszczek zapobiega również regularne stosowanie maseczek odżywczych na twarz, a także dobre nawyki żywieniowe, wysypianie się i dbanie o właściwe nawodnienie organizmu.

Komentarze