Podroby - przepisy, potrawy z wątróbki, żołądków, serc

PodrobyGrillowana wątróbka z jabłkiem i cebulką, gęsie żołądki w sosie z białego pieprzu, serca drobiowe w sosie śmietanowym… Podroby dla jednych są prawdziwym rarytasem, innym zaś kojarzą się z produktami niższej jakości. Jest to mięso tanie ale i bardzo zdrowe oraz niezwykle smaczne, jeśli tylko wiemy, jak je odpowiednio przyrządzić. Warto przyjrzeć się bliżej zapomnianym nieco podrobom i przygotować z nich prawdziwe smakołyki!

Podroby - dlaczego warto po nie sięgnąć?

Podroby to jadalne części ciała zwierząt, głównie ich narządy wewnętrzne, zaliczamy do nich:

  • nerki,
  • wątrobę,
  • serca,
  • płuca,
  • żołądki,
  • ozory,
  • mózg.

Istnieją cztery klasy podrobów, w zależności od posiadanych przez nich wartości odżywczych. W artykule znajdą się informacje na temat 3 rodzajów najpopularniejszych podrobów, a mianowicie wątroby, żołądków oraz serc. Na początku artykułu pojawiły się nazwy dań z najlepszych restauracji z użyciem właśnie podrobów. Można z nich przygotować wiele dań o walorach smakowych ale i zawierających wiele witamin i innych cennych mikro- i makroelementów. Najbardziej popularne są podroby drobiowe: z kurcząt, indycze, gęsie i kacze. Wykorzystuje się również podroby wieprzowe, np. cynaderki (nerki wieprzowe) oraz wołowe.

Wątróbka - smaczne źródło witaminy A

Wątróbka zaliczana jest do pierwszej klasy podrobów. Oznacza to, że ma bardzo dużo wartości odżywczych i jest tak w rzeczywistości. Wątróbka jest cennym źródłem witaminy A oraz witamin z grupy B, wspomaga więc pracę narządu wzroku oraz korzystnie działa na układ nerwowy. Przez wysoką zawartość żelaza chroni przed anemią jest także źródłem białka oraz selenu. Co ważne, jedzenia wątróbki powinny unikać przyszłe mamy. Nadmiar witaminy A w ciąży nie jest wskazany, gdyż może negatywnie oddziaływać na rozwijający się płód.

Żołądki - idealne do rosołu czy gulaszu

Żołądki, choć nie wyglądają zachęcająco, po przyrządzeniu są smaczne i bardzo zdrowe. Zawierają bowiem wiele cennego białka oraz choliny. Jest to związek, który pozytywnie wpływa na pracę naszego układu nerwowego ale i wspomagają pracę wątroby.

Serca - mało popularne podroby warte uwagi

Serca zaliczane są do drugiej grupy podrobów, zawierają cenną witaminę B3 (PP), zwana niacyną. Jej obecność w naszym organizmie sprzyja dobrej pracy mózgu. Witamina B bierze udział w procesie syntezy hormonów płciowych, rozkłada aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe. Jest niezbędna do rozwoju erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi. Jest istotna w profilaktyce miażdżycy, gdyż reguluje poziom cholesterolu. Włączenie serc do diety pomaga więc w walce z chorobami serca.

Przepisy na dania z podrobami

Wiesz już więcej o podrobach ale wciąż nie masz pomysłu na to, jak je przyrządzić? Poniżej kilka ciekawych pomysłów na dania z wątróbką, żołądkami oraz serduszkami.

Wątróbka z cebulką
Wątróbkę przyprawić pieprzem czarnym mielonym, delikatnie słodką papryką - nie solić! Wątróbkę solimy na końcu, jak jest już przygotowana, gdyż wcześniejsze posolenie sprawi, że będzie sucha i niesmaczna. Obsmażyć na maśle z każdej strony do zrumienienia, w połowie obsmażania dodać cebuli według uznania. Całość podlewamy wodą i dusimy do miękkości. Na koniec - danie solimy. Tak przygotowana wątróbka stanowi doskonały pomysł na obiad, np. jeśli podana jest w ziemniakami. Można tez zjeść ją z chlebem jako ciepłą kolację. Jeśli posiadamy świeżą wątróbkę z dobrego, sprawdzonego źródła, przygotowana w taki sposób jest bardzo smaczna i odżywcza.

Pierś drobiowa faszerowana wątróbką
Filety z kurczaka nacinamy tak, aby powstały kieszonki, nacieramy solą i pieprzem oraz papryką słodką i ostrą, ewentualnie przyprawą do kurczaka. Przygotowujemy farsz, zaczynamy tak, jak w poprzednim przepisie: obsmażamy przyprawioną wątróbkę i dodajemy cebulkę, pamiętajmy, by zarówno wątróbkę, jak i cebulkę bardzo rozdrobnić. Nadzienie studzimy i przekładamy do przygotowanych kieszonek z kurczaka. Obsmażamy piersi na maśle na złoty kolor, można podawać polane masłem z patelni jako danie mięsne na obiad lub do pieczywa: jako smaczną kolację.

Żołądki w galarecie
Żołądki należy dokładnie sparzyć, wyczyścić, zagotować dwukrotnie, dodać do wywaru warzywa (włoszczyznę) przyprawić solą, pieprzem, liściem laurowym oraz zielem angielskim. Odpowiednią ilość żelatyny rozpuszczamy w wodzie, dolewamy do bulionu bez mięsa i warzyw, doprawiamy zalewę solą i pieprzem. W salaterkach układamy warzywa i pokrojone żołądki, zalewamy bulionem z żelatyną. Możemy ozdobić zieleniną. Wystudzone salaterki z galaretą wstawiamy do lodówki. W galarecie można przyrządzić smaczne żołądki z kurczaka ale i z indyka.

Gulasz z żołądków
Żołądki kroimy na mniejsze kawałeczki, zalewamy wodą, dodajemy przyprawy, gotujemy około godziny. Następnie dodajemy warzywa: cebulę, paprykę, cukinię oraz przecie pomidorowy. Tak przygotowany gulasz można zjeść z pieczywem ale i na obiad z ziemniakami czy kaszą. Możemy również przygotować wersję bez warzyw i podać gulasz z kasza i buraczkami.

Sałatka z żołądków drobiowych
Z drobiowych żołądków można przygotować szybką i smaczną sałatkę. Żołądki gotujemy jak w poprzednim przepisie, pamiętajmy, by wcześniej dobrze je sparzyć oraz oczyścić. W czasie gotowania mięsa można zająć się przygotowywaniem pozostałych składników naszej sałatki. Gotujemy na twardo jajka, kroimy je w drobną kosteczkę, podobnie ogórki konserwowe i marchewkę (surową). Marchewkę dusimy z cebulką na patelni, doprawiamy, odstawiamy do wystudzenia. Możemy też użyć marchewki i groszku z puszki, wtedy nie dusimy marchwi i nie dodajemy cebuli do sałatki. Mieszamy składniki, doprawiamy do smaku, dodajemy majonez lub majonez z jogurtem naturalnym. Odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny, aby smaki się połączyły.

Gulasz z serc drobiowych
Smaczny gulasz z serc drobiowych przyrządzimy szybko i w prosty sposób. Serduszka myjemy i kroimy na pół, siekamy cebulkę i szklimy ją na patelni. Lekko podsmażamy na jej serduszka, dodajemy majeranek oraz odrobinę mąki, mieszamy. Dodajemy wodę, mieszamy intensywnie, doprawiamy gulasz solą i pieprzem. Dusimy na niewielkim ogniu około 50-60 minut. Do gulaszu możemy dodać warzywa, np. pokrojoną w kostkę marchewkę czy paprykę. Gulasz doskonale smakuje z ziemniakami, kaszą oraz kluskami.

Serca drobiowe z pieczarkami
Serca myjemy, kroimy w plasterki, na patelnie wrzucamy odrobinę masła, szklimy czosnek i cebulkę, dodajemy serduszka, oprószamy mąką, smażymy. Dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, podlewamy bulionem lub wodą, doprawiamy solą, pieprzem, liściem laurowym, odrobiną maggi, dusimy. Możemy zabielić potrawę śmietaną oraz doprawić do smaku. Do tego przepisu doskonale nadają się nieco większe od kurczęcych serca indycze. Potrawa rewelacyjnie smakuje z ziemniakami, kaszą czy ryżem. Można ją również podać z kluskami śląskimi.

Potrawka z serc drobiowych
Serduszka myjemy i kroimy, podsmażamy około 15 minut, dodajemy warzywa: por oraz marchewkę, całość dusimy jeszcze chwilę, dolewamy wodę (około ¼ szklanki) i odrobinę koncentratu, doprawiamy zieleniną. Możemy potrawkę zaciągnąć śmietaną. Potrawka doskonale smakuje z ryżem i kaszą.

Zarówno wątróbkę, jak i żołądki czy serca można z powodzeniem dodać do rosołu i praktycznie każdej innej zupy, nadadzą jej ciekawego smaku i będą stanowiły smaczny, mięsny dodatek do zup warzywnych. Małe serduszka czy wątróbki są zwykle daniem lubianym przez małe dzieci, które wyławiają kawałki mięska z rosołu. Pamiętajmy jednak, że nie zaleca się podawania podrobów bardzo małym dzieciom. Najlepiej wprowadzić je do diety na stałe po ukończeniu przez dziecko 12, a najlepiej 18 miesiąca życia. Z podrobów możemy przygotować również smaczne, domowe pasztety. Zwykle jednak jako bazę do nich użytkujemy wątróbkę. To pasztetów możemy dodać warzywa, np. paprykę czy marchewkę. Smaczny domowy pasztet nie musi nawet konkurować z tym sklepowym, stanowi doskonały dodatek do pieczywa, może być również traktowany jako zimna przekąska.

Ciekawostki o podrobach

Podroby po lekturze powyższego tekstu wydają Ci się już bardziej "przyjazne"? w takim razie zanim wypróbujesz podane przepisy, poniżej garść ciekawych informacji

  • Bardzo ciekawym daniem jest faszerowana gęsia szyja. Najczęściej farsz wykonywany jest z wątróbek lub żołądków. W wielu regionach naszego kraju danie to naszywane jest… gęsim pipkiem.
  • Choć podroby kojarzą się nam z kuchnią ludzi ubogich, w kuchni staropolskiej dania z podrobów były niezwykle popularne i uważane za… symbol dobrodziejstwa!
  • Czy wiesz, że podrobów używa się do wyprodukowania wielu znanych nam gatunków wędlin oraz dań mięsnych, w tym salcesonu, kaszanki (kasza, krew i podroby), flaczków (elementy żołądka)?
  • Niektóre z podrobów uchodzą wręcz za dania luksusowe, np. policzki wieprzowe: poliki to część głowizny, w smaku są lekko kleiste ale bardzo intensywne, zawierają duża ilość kolagenu, czyli białka. Mięso jest bardzo delikatne, najlepiej smakuje duszone z sosem. Podawane jest w najlepszych restauracjach jako danie wyjątkowo wykwintne.