Polisomnografia - co to jest za badanie i co pomaga zdiagnozować?

PolisomnografiaAby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, jednym z najważniejszych czynników (a może nawet najważniejszym) jest zadbanie o jakościowy sen. By sen był odpowiednio długi i głęboki oraz by nie czuć ciągłej senności i zmęczenia, ważna jest higiena snu, czyli między innymi: regularne pory zasypiania i budzenia się, odpowiednia dieta wieczorem, wyciszenie się i zrezygnowanie z korzystania z urządzeń elektronicznych jak telefon czy laptop przed snem.

Jednak często zdarza się, że wyrobienie dobrych nawyków odnośnie higieny snu nie wystarcza i wciąż prześladować może senność w ciągu dnia oraz inne dolegliwości. Wtedy możliwe jest, że powodują to zaburzenia oddychania w czasie snu. Co zrobić w takim wypadku? Z powodu zaburzeń oddychania podczas snu, w tym obturacyjnego bezdechu sennego, może wyniknąć wiele poważnych konsekwencji - nie tylko zmęczenie czy ból głowy, ale nawet chwilowe, niekontrolowane utraty świadomości, spowodowane niedotlenieniem mózgu w czasie snu, co może zagrażać życiu, gdy takie sytuacje dzieją się na przykład za kierownicą. Dlatego nie można ignorować takich objawów jak: chrapanie, nawracające bóle i zawroty głowy, nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. W przypadku stwierdzenia u siebie podobnych objawów, mimo dbania o higienę snu, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania. W celu diagnozowania zaburzeń oddychania w czasie snu, takich jak obturacyjny bezdech senny, pacjent poddawany jest badaniu polisomnograficznemu. Chcesz wiedzieć, czym jest polisomnografia i jak wygląda badanie? Czytaj dalej!

Czym jest polisomnografia i co pomaga zdiagnozować?

Polisomnografia jest zaawansowanym badaniem, które rejestruje czynności organizmu w czasie snu - jest to zapis EEG, EMG, EOG, EKG, ruchów oddechowych brzucha i klatki piersiowej, przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz chrapania, ruchów kończyn i pozycji ciała oraz pomiaru SaO2. To podstawowa i najskuteczniejsza technika diagnostyki zaburzeń oddechu, a przede wszystkim obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), czyli niebezpiecznego schorzenia polegającego na opadaniu górnych dróg oddechowych (języczka i podniebienia miękkiego) podczas snu. W takim przypadku przepływ powietrza jest częściowo lub całkowicie zablokowany, co powoduje chwilowe przerwy w oddychaniu - bezdechy - które trwają od kilku do kilkunastu sekund i powtarzają się kilkaset razy przez całą noc.

Wskazania do wykonania polisomnografii

Wskazaniem do wykonania badania polisomnograficznego jest podejrzenie występowania u pacjenta zaburzeń oddychania podczas snu, najczęściej właśnie obturacyjnego bezdechu sennego, który powoduje ograniczenie transportu tlenu we krwi, a tym samym niebezpieczne niedotlenienie całego organizmu. Wykonanie polisomnografii może być też zlecone osobom, które mają problem z wysypianiem się przy zachowaniu zasad prawidłowej higieny snu oraz cierpiących z powodu bezsenności, częstych przebudzeń w ciągu nocy i problemów z zasypianiem lub wybudzaniem się rano. Objawami, które mogą wpłynąć na decyzję o zleceniu badania mogą być też częste bóle głowy i chrapanie, zmęczenie i senność w ciągu dnia. Polisomnografia wykonywana jest niekiedy również osobom przed wycięciem migdałka gardłowego lub chorych na padaczkę.

Chrapanie, sen

Jak wygląda badanie?

Badanie polisomnograficzne wykonuje się w szpitalu lub w laboratorium badań snu. Podczas badania, trwającego całą noc, pacjent śpi podłączony do specjalistycznej aparatury, której czujniki rejestrują m.in.: ruch gałek ocznych, fale mózgowe i napięcie mięśni. Pozwala to określić fazę snu, w której pacjent się znajduje oraz wykryć tzw. mikroprzebudzenia trwające zwykle kilka do kilkunastu sekund - typowe objawy dla OBS, z których pacjent często nawet nie zdaje sobie sprawy. Całe badanie składa się z elektromiografii (EMG), elektrookulografii (EOG), elektrokardiografii (EKG) oraz elektroencefalografii (EEG). Możliwe jest to dzięki umieszczeniu na klatce piersiowej, głowie i w okolicach oczu elektrod badających aktywność serca, czynności mózgu i ruchy gałek ocznych oraz ogólne funkcje nerwowe i mięśniowe. Ponadto przy ustach badanego umieszcza się mikrofon oraz czujnik temperatury i przepływu powietrza, pasy oddechowe na brzuchu i klatce piersiowej rejestrujące ruchy oddechowe, czujniki ruchów na kostki oraz pulsometr na palec u ręki.

Jak się przygotować do badania polisomnograficznego?

Nie ma wymaganych specjalnych środków, aby dobrze przygotować się na badanie, jednak ważne jest, by w tym samym dniu pacjent nie spożywał kawy i mocnej herbaty, napojów energetycznych, alkoholu czy środków nasennych i uspokajających. Zalecane jest zwyczajne funkcjonowanie pacjenta w ciągu tego dnia, ewentualnie zalecana jest trochę większa aktywność fizyczna, a przed samym badaniem pacjent nie powinien spożywać dużych i ciężkostrawnych posiłków. Należy też poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach oraz oczywiście wziąć z domu wygodne ubrania do spania i podstawowe przybory toaletowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykrywania oraz sposobów leczenia zaburzeń oddechu podczas snu, odwiedź stronę ResMed i dowiedz się więcej.

Podsumowanie

Badanie polisomnograficzne to najskuteczniejsza i najczęściej wykorzystywana metoda diagnozowania takich chorób jak obturacyjny bezdech senny, która rejestruje funkcjonowanie ciała pacjenta podczas snu. Za pomocą specjalistycznej aparatury zapisuje m.in. spięcia mięśni, pracę serca i mózgu, ruchy oddechowe czy bezdechy. To badanie wykonuje się w celu oceny stadium OBS i dobrania dla pacjenta odpowiedniego leczenia. To bardzo ważne, ponieważ tego typu zaburzenia powodują nie tylko dolegliwości jak zmęczenie, senność i bóle głowy, ale mogą być poważnym zagrożeniem dla życia. Jeśli zauważasz u siebie objawy, nie zwlekaj i zareaguj.

Komentarze