Poród w UK bez znajomości języka - czy jest się czego bać?

Poród w UKCiąża i poród w UK bez znajomości języka mogą wywołać niepotrzebny stres u przyszłej mamy. Tymczasem okazuje się, że ciężarna może skorzystać z pomocy wielu instytucji, które pozwolą spokojnie przygotować się do macierzyństwa mimo bariery językowej.


Ciąża w UK bez znajomości języka

Najwięcej stresu podczas przygotowań do porodu w innym kraju bez znajomości języka rodzi obawa o nieumiejętność zrozumienia wielu istotnych kwestii z punktu widzenia medycznego. Jeszcze przed pojawieniem się dziecka trzeba napisać plan porodu, poinformować położną (w Wielkiej Brytanii ciąża fizjologiczna jest prowadzona przez położną) o swoich dolegliwościach, przebytych chorobach, a także zrozumieć wszystkie zalecenia. Jednak w rzeczywistości nie ma się czego obawiać.

Ciąża w UK bez znajomości języka nie musi być trudna. W Anglii pracuje wiele położnych, które wyemigrowały z Polski. Warto rozeznać się (namiary są dostępne w Internecie), gdzie opiekę nad ciężarną sprawują Polki i tam zapisać się na wizytę. Również wiele polskich placówek współpracuje z instytucjami za granicą - np. usługa przeznaczona dla Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii znajduje się w ofercie Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Dzięki niej kobiety, które rodzą w Anglii, mogą zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej swojego dziecka.

Ponadto kobieta, która zdecydowała się na poród w UK bez znajomości języka, może skorzystać z pomocy partnera (w Anglii może być on obecny na sali porodowej przez cały czas) lub innej bliskiej osoby. W sieci za darmo dostępne są specjalnie przygotowane słowniczki dla przyszłych mam z najważniejszymi zwrotami w języku angielskim potrzebnymi do porodu, a także szablonami planów porodowych. Niektóre szpitale umożliwiają obecność tłumacza (także podczas wizyt kontrolnych).

Polska szkoła rodzenia w Anglii

Kobiety, które zdecydowały się na poród w UK, a nie znają języka, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w Anglii funkcjonują polskie szkoły rodzenia. Na zajęcia może zapisać się każda przyszła mama i uczęszczać na nie wraz z partnerem lub inną bliską osobą. Na ten czas przysługują jej także wolne godziny w pracy.

Zajęcia w polskiej szkole rodzenia są prowadzone przez doświadczone położne. Mają one formę wykładów i ćwiczeń. Ich celem jest przygotowanie kobiety do porodu i opieki nad noworodkiem. Przyszła mama uczy się rozpoznawać oznaki porodu, a także dowiaduje się, jakie przysługują jej prawa i udogodnienia - między innymi te, które można wpisać w plan porodu. Poznaje także przydatne techniki relaksacji i oddychania, które pozwolą zminimalizować dolegliwości bólowe podczas porodu.

Polskie szkoły rodzenia w Anglii to dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie znają języka i są z tego powodu zestresowane. Ponadto udział w zajęciach pozwala poznać inne przyszłe mamy. Dzięki temu w trudnych sytuacjach można sobie nawzajem pomóc lub zawiązać długoletnie przyjaźnie.

Komentarze