Poznaj kilka symptomów, które mogą sugerować obecność jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwegoZespół jelita drażliwego (ang. IBS - irritable bowel syndrome) to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Zdecydowanie częściej dotyczy młodych dorosłych (między 20. a 40. rokiem życia) i ma tendencję do częstszego pojawiania się u kobiet. Przyczyna IBS nie jest do końca wyjaśniona, chociaż za znaczące uznaje się problemy psychiczne, zaburzenia motoryki jelit i nadmierny rozrost bakteryjnej flory jelitowej.

1. Ból i skurcze brzucha

Silne bóle i skurcze w dolnej części brzucha to dwa główne objawy jelita drażliwego. IBS wpływa na pracę jelit, ale także na układ nerwowy, co może powodować, że mięśniówka jelit kurczy się z większą siłą niż normalnie. Powoduje to powstanie bólów brzucha, które nasilają się po posiłkach, ale za to prawie nigdy nie budzą ze snu. W łagodzeniu takich oraz innych objawów IBS Iberogast okazuje się dobrym wyborem. Jest to preparat oparty na wyciągach z leczniczych ziół, które dają ulgę w większości dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

2. Nadmierne gazy

Osoby cierpiące na IBS mogą doświadczać uczucia wzdęcia brzucha i nadmiernej ilości gazów. Niestety nie jest znany powód ich powstawania, chociaż sugeruje się udział bakterii jelitowych oraz nieprawidłowej diety. Ponadto zdarza się, że uczuciu wzdęcia wcale nie towarzyszy powiększenie obwodu brzucha.

3. Biegunka i zaparcia

Biegunka, czyli oddawanie większej niż zwykle ilości wodnistych stolców w ciągu doby, jest kluczowym objawem IBS. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie jelit kurczą się nadmiernie, stymulując jelito do silnych ruchów perystaltycznych, a tym samym przesuwania kału do dalszych części jelita. Paradoksalnie w przebiegu IBS może także dochodzić do spowolnienia pracy jelit i wtedy rozpoznaje się zaparcia. Obie te dolegliwości mogą występować naprzemiennie w różnych proporcjach. Warto wspomnieć, że wypróżnienie przynosi ulgę i zazwyczaj występuje w godzinach porannych.

4. Nadwrażliwość pokarmowa

W zespole jelita drażliwego wyróżnia się pokarmy, które nasilają jego przebieg. Jest to tak zwana żywność FODMAP (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols), która przechodzi do jelit w postaci niezmienionej. Powoduje to nagromadzenie płynów w ich świetle i przyspieszenie motoryki, natomiast przechodząc do jelita grubego - nasilenie produkcji gazów. Do żywności FODMAP zalicza się warzywa takie jak: cebula, czosnek, soczewica, fasola, owoce - jabłka, gruszki, śliwki - a także produkty pszenne, orzechy, twaróg, sery i jogurty. W tym przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie ścisłej diety i ograniczenie produktów z tych kategorii. Dzięki temu można uzyskać znaczną poprawę stanu zdrowia i częściową remisję choroby.

5. Uczucie zmęczenia i zaburzenia psychiczne

Wraz z innymi objawami zespołu jelita drażliwego dosyć często występuje zmęczenie, które utrzymuje się przez dłuższy czas i utrudnia funkcjonowanie. Dodatkowo dużej ilości pacjentów z IBS towarzyszy choroba psychiczna, w tym zaburzenia osobowości, lęk, depresja i niepokój. Na razie nie poznano dokładnego związku zaburzeń na tle psychicznym z IBS, jednak może mieć w tym udział ścisła sieć powiązań nerwowych między jelitami a ośrodkowym układem nerwowym.

Komentarze