Praca za biurkiem a ból kręgosłupa - zapobieganie, leczenie

Praca za biurkiemWbrew pozorom praca w pozycji siedzącej, przez minimum 8 godzin dziennie może mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka - tak samo jak praca fizyczna. Wieloletnie siedzenie za biurkiem może wywołać dolegliwości kręgosłupa wymagające kosztownego leczenia. Aby tego uniknąć, należy postawić na regularną aktywność fizyczną i ergonomiczne stanowisko pracy.

Ból kręgosłupa należy do najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w gabinecie lekarskim. Może on mieć wiele przyczyn. Niestety u 70% osób skarżących na ból pleców nie da się ustalić ich pochodzenia podczas pierwszej wizyty u lekarza specjalisty. Stwierdza się jednak, że jednym z najczęstszych powodów tego typu dolegliwości jest siedzący tryb życia - nieodłączny element codzienności osób pracujących za biurkiem.

Negatywne strony pracy za biurkiem

Uszkodzenie kręgosłupa to efekt obciążenia, którego nie można uniknąć przy nieprawidłowej postawie ciała osoby siedzącej na źle dobranym fotelu lub za zbyt niskim bądź zbyt wysokim biurkiem. W pozycji siedzącej najbardziej narażone na nacisk są krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Nie powinno to dziwić, bowiem to właśnie na tym odcinku spoczywa większość ciężaru górnej części ciała. Dowodem tego są dane statystyczne, które pokazują, że ponad 70% populacji do 40. roku życia doświadcza bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Problem ten pogłębia się u osób z otyłością, która jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych.

Wypełnianie obowiązków służbowych, siedząc przez minimum 8 godzin dziennie, obciąża również mięśnie barków i rąk obsługujących klawiaturę oraz mięśnie karku utrzymujące głowę podczas obserwacji monitora i klawiatury. To sprawia, że ból kręgosłupa jest jedynie jednym z wielu objawów, z jakimi mierzą się pracownicy biurowi. Odczuwają oni również bóle karku, barków i dłoni. Co więcej, osoby, których praca polega na siedzeniu przy komputerze, nierzadko borykają się z problemami z trawieniem, cukrzycą, zakrzepicą, a nawet z nadciśnieniem.

Jak zapobiec bólowi kręgosłupa u osób pracujących w pozycji siedzącej?

Aby zapobiec zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa, niezbędne jest robienie sobie przerw, rozciąganie się, regularna aktywność fizyczna i ergonomiczne stanowisko pracy. Nadrzędne znaczenie ma wybór odpowiedniego siedzisko. Należy pamiętać, że fotel biurowy nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Poza tym powinien być wykonany z materiału oddychającego. Kluczowe znaczenie ma też możliwość regulacji siedziska. Dzięki temu osoba pracująca może dowolnie zmieniać zakres zgięcia w stawach biodrowych i kolanowych, co umożliwia pracę w optymalnej pozycji. Pojawia się jednak pytanie: Gdzie szukać foteli do pracy biurowej spełniających wszystkie te warunki?

Siedziskiem ułatwiającym realizację zadań służbowym jest krzesło biurowe z podłokietnikami i zagłówkiem, np. firmy AJ Produkty. Siedzisko to zapewnia swobodny przepływ powietrza i porusza się synchronicznie względem użytkownika. Można dostosować go do masy ciała osoby pracującej. Za wyborem takiego krzesła przemawia również możliwość regulowania podparcia lędźwi i kąta nachylenia zagłówka.

W katalogu AJ Produkty znajdują się też biurka o regulowanej wysokości, które można dostosować do potrzeb użytkownika. Co więcej, niektóre z nich wyposażone są w elektryczną regulację wysokości. Dzięki temu można w szybki i prosty sposób zmienić pozycję pracy z siedzącej na stojącą. Duża część tych biurek ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie ergonomiczny, zaokrąglony blat.

Metody leczenie

W przypadku schorzeń kręgosłupa wywołanych siedzącym trybem pracy stosuje się leczenie zachowawcze. Pacjentom skarżącym się na bóle pleców poleca się farmakologię, fizjoterapię i rehabilitację, która pozwala uniknąć operacji. Dopiero, gdy leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym. Zabiegiem naprawczym może być np. przezskórna dekompresja laserem, którą przeprowadza się w znieczuleniu lokalnym.

Podsumowując, postęp w zakresie technik leczenia chorób kręgosłupa ułatwia walkę z wieloma schorzeniami wynikającymi z pracy w nienaturalnej pozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Lepszą decyzją jest inwestycja w ergonomiczne stanowisko pracy niż w rehabilitację czy fizjoterapię.

Ocena: 5.0