Preparaty i tabletki na wypadanie włosów - jak działają?

Tabletki na wypadanie włosówWypadanie włosów to domena mężczyzn. Ale, rzecz jasna, nie tylko! Wiele kobiet zmaga się z wypadającymi garściami włosami. Przyczyna? Stres, zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja lub problemy ze zdrowiem. U mężczyzn bardzo często za wypadanie włosów odpowiada wysoki poziom testosteronu. Czy istnieje skuteczny szampon na wypadanie włosów? A może odpowiedzią będą tabletki na wypadanie włosów?

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów samo w sobie nie jest niczym nienaturalnym. Codziennie tracisz nawet do 100 włosów i jest to proces fizjologiczny. Problem zaczyna się, kiedy włosy "lecą" na potęgę! Może stać za tym np. zła pielęgnacja włosów. Nieświadomie możesz skracać życie swoim włosom przez częste farbowanie, suszenie suszarką, używanie lokówki czy prostownicy lub niewłaściwe odżywianie skóry głowy. Z drugiej strony do wypadania włosów przyczynia się także… nadmierne przetłuszczanie.

Przyczyną wypadania włosów mogą być także wahania hormonalne. I to nie tylko u mężczyzn! Kiedy się stresujesz, Twoje nadnercza wytwarzają hormony, które wpływają na osłabienie cebulki włosa i przez to wypadają. Jeżeli więc żyjesz w silnym stresie, dosłownie możesz tracić włosy z głowy. U mężczyzn z kolei występuje tak zwane łysienie androgenowe i jest ono związane ze zbyt wysokim poziomem testosteronu. Niestety, w przypadku łysienia hormonalnego preparaty na wypadanie włosów nie zawsze pomogą.

Za wypadanie włosów jest odpowiedzialnych także wiele chorób, w szczególności tych dermatologicznych – na przykład łysienie plackowate. W takim wypadku lepiej udaj się do lekarza, który przepisze Ci odpowiedni lek na wypadanie włosów.

Maska, odżywka czy szampon na wypadanie włosów?

Na wypadające włosy możesz działać przede wszystkim miejscowo. Maska, odżywka czy szampon na wypadanie włosów powinny nie tylko chronić Twoje włosy, ale także pobudzać do pracy cebulki włosów.

Jeżeli masz włosy przetłuszczające się, zatroszcz się o to, żeby skóra Twoje głowy znowu oddychała. Tu możesz używać wszelkich szamponów z wyciągiem z pokrzywy, która pomaga Ci osłabić przetłuszczanie się skóry głowy i pobudzić mikrokrążenie w skórze.

Szampon na wypadanie włosów (apteka i dobre drogerie zapewnią Ci najlepszy wybór takich kosmetyków) może zawierać w sobie np. naturalny czynnik wzrostu włosów, składniki takie jak cynk czy witaminy B i E. Witamina E dobrze wpływa na kondycję skóry głowy - regeneruje ją, pobudza krążenie i jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki.

Tabletki na wypadanie włosów - czy suplementy diety pomogą?

Za wypadanie włosów może odpowiadać też Twoja dieta. Być może nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Za kondycję Twoich włosów odpowiadają witaminy z grupy B oraz witaminy C i E.

Bardzo ważna w "diecie dla włosów" jest biotyna (znana jako witamina B7 czy witamina H). W diecie możesz dostarczyć ją do organizmu z rybami, mlekiem, otrębami czy żółtkiem jaj. To właśnie dlatego domowe sposoby na wypadanie włosów to często nakładanie różnych rodzajów masek z żółtkiem jaja kurzego. Możesz też sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów z biotyną.

Na kondycję włosów wpływają także minerały: cynk i żelazo. Niedobór cynku powoduje, że Twój naskórek szybciej obumiera i rogowacieje, a przez to Twoje włosy wypadają. Z kolei brak żelaza może sprawić, że krew jest niedostatecznie natlenowana i przez to nie rozprowadza ona niezbędnych mikroelementów po organizmie. Te składniki także możesz znaleźć dostarczać w formie tabletki na wypadanie włosów.

Pamiętaj, żeby kurację na wypadające włosy zawsze stosować odpowiednio do przyczyn ich wypadania. Jeżeli mimo zmiany diety i dobrej pielęgnacji włosy dalej wypadają, skonsultuj się z lekarzem. Być może przyczyna wypadanie leży głębiej. Pamiętaj też, żeby wybierać profesjonalne lub lecznicze kosmetyki na silne wypadanie włosów. Takie znajdziesz w dobrej drogerii i aptece internetowej.

Ocena: 5.0