Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Przebarwienia na twarzyIstnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień, co przyczynia się do ich dużego rozpowszechnienia w społeczeństwie. Przebarwienia pojawiają się w największej ilości na skórze eksponowanej na promienie UV, co potwierdza, że jest ono głównym czynnikiem etiologicznym.

Rodzaje przebarwień

Ze względu na położenie histologiczne wyróżniamy przebarwienia naskórkowe, skórne i mieszane. Inny podział obejmuje położenie oraz kształt przebarwień. Na tej podstawie wyróżniamy: piegi, melasmę, plamy soczewicowate oraz przebarwienia pozapalne. Melasma występuje częściej u kobiet, na skutek zaburzeń hormonalnych lub w trakcie ciąży. Zazwyczaj przyjmuje obraz brązowych, symetrycznych plam na policzkach i czole, rzadziej nad górną wargą. Ze względu na etiologię leczenie jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne, a zmiany często nawracają. Plamy soczewicowate mogą być wrodzone lub nabyte i mają charakter drobnych plamek w brązowym kolorze w różnych odcieniach, które mogą być liczne i niesymetrycznie rozsiane na całym ciele. Przebarwienia mogą także świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. Mogą powstawać na skutek działania substancji fotoalergizujących lub fototoksycznych znajdujących się w powszechnie stosowanych kosmetykach czy lekach. Częste i nawrotowe występowanie może być genetycznie uwarunkowanymi skłonnościami.

Związki aktywne obecne w preparatach stosowanych w leczeniu przebarwień

Podstawą zapobiegania przebarwieniom jest ochrona przeciwsłoneczna, która powinna być stosowana cały rok. W zwalczaniu przebarwień powierzchnie stosuje się arbutynę, która jest pochodną hydrochinonu. Hamuje ona syntezę melaniny w skórze, tym samym powoduje jej rozjaśnienie. Kwas kojowy również hamuje syntezę melaniny, a jednocześnie działa antybakteryjnie i nawilżająco, jednak może powodować podrażnienie skóry. Inną stosowaną w kosmetykach substancją o działaniu rozjaśniającym jest witamina C, która spowalnia tworzenie się melaniny, ale także działa złuszczająco i antyoksydacyjnie. W leczeniu przebarwień świetnie sprawdzą się także retinoidy, które zmniejszają ich widoczność i ujednolicają koloryt. W przypadku przebarwień potrądzikowych świetnie sprawdzi się również kwas azelainowy, który hamuje aktywność tyrozynazy i działa na aktywne melanocyty. Uwagi na fakt, że etiologia przebarwień jest bardzo zróżnicowana, najefektywniejszą formą leczenia są protokoły dermatologiczne składające się z różnych substancji stosowanych w tym samym czasie.

Inne metody walki z przebarwieniami

Leczenie farmakologiczne możemy uzupełnić zabiegami medycyny estetycznej takimi jak mikrodermabrazja, laseroterapia, krioterapia, peelingi chemiczne, a także zabiegi z użyciem stężonych substancji rozjaśniających. Po wizycie w gabinecie należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry, jej regenerację i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku dobrze sprawdzą się kosmetyki hipoalergiczne, niekomedogenne firmy Bepanthen, o których więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.bepanthen.pl.

Komentarze