Przyczyny i objawy suchej śluzówki gardła

Sucha śluzówka gardłaPrzyczyny suchej śluzówki gardła mogą być różne. Najczęściej podrażnienie i suchość są spowodowane zakażeniem wirusowym. Jednak czasem powód narastającego dyskomfortu jest zupełnie inny.Podrażnione i suche gardło to nie zawsze skutek infekcji

Zazwyczaj schemat jest bardzo prosty. Osłabieni (np. brakiem odpowiedniej ilości snu, złą dietą, stresem) jesteśmy idealnym celem wszelkich wirusów. Dopada nas katar, suchy kaszel, a gardło staje się przesuszone i podrażnione.

Jakie są objawy suchej śluzówki gardła?

Podrażnienie gardła stosunkowo łatwo rozpoznać. Coś zdaje się "zalegać" w gardle, nierzadko pojawia się chrypka. Może wystąpić też uczucie drapania i pieczenia, a nawet bólu.

Nierzadko podrażnione i wysuszone gardło to efekt warunków w jakich przebywamy. Chodzi zarówno o pomieszczenia, w których pracujemy, jak i o domowe wnętrze. W pierwszym przypadku winna może być np. klimatyzacja. Jeśli faktycznie tak jest, warto porozmawiać z przełożonym o możliwości przeniesienia do innego pomieszczenia w biurze. Czasem jednak to my sami jesteśmy winni podrażnień i przesuszeń gardła - chodzi o nasze domowe wnętrze. Jeśli powietrze w pokojach, a zwłaszcza w sypialni, jest suche, szybko ucierpi na tym także nasze gardło. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego urządzenia. Dobrze też, jeśli w domu znajdzie się więcej roślin - one również wpływają na jakość powietrza ce w mieszkaniu.

W niektórych sytuacjach podrażnione, przesuszone gardło może być też wynikiem nadmiernego kontaktu z dymem papierosowym. Niezależnie, czy my sami jesteśmy palaczami, czy może w mieszkaniu pali jeden z domowników, warto mieć ten fakt na uwadze. Podrażnienie może bowiem w tym wypadku nawracać.

Jak złagodzić podrażnienie gardła?

Podstawą jest oczywiście nawilżenie gardła - i to właściwie niezależnie od tego, co było przyczyną wystąpienia podrażnienia. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Jednocześnie należy bezwzględnie unikać napojów gazowanych czy alkoholu. Lepiej również zrezygnować z soków; one także mogą podrażniać śluzówkę gardła. Zaleca się picie wody i letniej herbaty, najlepiej wzbogaconej miodem i cytryną. Dobrym pomysłem może być również picie herbatek ziołowych

Czasem warto też sięgnąć po dodatkowe preparaty, które skutecznie nawilżą błonę śluzową gardła i złagodzą ewentualne podrażnienia. Większość osób preferuje preparaty, które mają postać tabletek lub pastylek do ssania - uczucie złagodzenia trwa wtedy dłużej. Przed zakupem warto sprawdzić skład preparatu; dobrze, jeśli zawiera składniki o dodatkowym działaniu, wspomagającym regenerację śluzówki. Na przykład podstawowym składnikiem popularnej Fiordy (http://fiorda.pl/) jest porost islandzki, wzbogacony dodatkowymi składnikami - takimi jak wyciąg z dzikiej róży i malwy czarnej.

Warto też pamiętać, że wprawdzie łagodzenie objawów podrażnienia przynosi szybką ulgę, jednak należy zadbać przede wszystkim o to, by usunąć przyczyny suchej śluzówki gardła. Jeżeli kłopoty z gardłem przedłużają się, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może to świadczyć o poważnym problemie.

Komentarze