Przyczyny opuchniętych dziąseł. Na co zwrócić uwagę, chcąc ustrzec się przykrej dolegliwości?

Opuchnięte dziąsłaNa kłopoty z dziąsłami skarży się coraz więcej Polaków. Ta dolegliwość pojawia się nagle i na długo nie daje o sobie zapomnieć. Bardzo często towarzyszy jej krwawienie, które nasila się podczas jedzenia i szczotkowania zębów. Jakie są przyczyny opuchniętych dziąseł? Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy!

Podstawowa przyczyna opuchniętych dziąseł? Błędy w higienie!

Główne przyczyny opuchniętych dziąseł to błędy w codziennej higienie jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie zębów, zapominanie o nici dentystycznej czy płynie do płukania ust - oto winowajcy. Wiele osób skarżących się na opuchnięte dziąsła używa szczoteczki o niewłaściwym włosiu. Zbyt twarde - narusza delikatną tkankę dziąseł, a zbyt miękkie nie usuwa resztek pokarmu wystarczająco dokładnie. Powstający kamień nazębny prowadzi do rozwoju bakterii i mikroorganizmów, w konsekwencji stając się jedną z najczęstszych przyczyn opuchniętych dziąseł.

Aparaty i protezy

Chcąc móc pochwalić się hollywoodzkim uśmiechem, wielu z nas decyduje się na prostowanie zębów i nosi protezy zębowe. Jak się okazuje, przyczyny opuchniętych dziąseł można szukać także i tutaj! Przestrzenie powstające pomiędzy zębami i aparatem czy protezą to idealne środowisko do rozwoju infekcji. Poza nadwrażliwością i krwawieniem, opuchnięte dziąsła to jeden z pierwszych sygnałów, który powinien nas zaniepokoić - jeśli się pojawi. Opuchnięte dziąsła to objaw rozwijającego się stanu zapalnego.

Niewłaściwa dieta

Jako przyczyny opuchniętych dziąseł należy podać także błędy żywieniowe. Na szczycie listy znajdzie się z pewnością nałogowe palenie tytoniu oraz dieta uboga w witaminy. Bardzo ważną rolę w utrzymaniu dziąseł w dobrej kondycji odgrywają witamina B i C. Dieta uboga w świeże owoce, ryby i zboża, połączona z niedostateczną suplementacją - oto bardzo częste przyczyny opuchniętych dziąseł. Dodatkowo, długotrwałe palenie tytoniu prowadzi do odkładanie się płytki nazębnej i obniżenia odporności, a w konsekwencji do wzrostu ryzyka chorób dziąseł.

Choroby przyzębia

Przyczyny opuchniętych dziąseł takie, jak wymienione już palenie papierosów, błędy i zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej i źle zbilansowana dieta mogą prowadzić do rozwoju tak poważnych schorzeń, jak parodontoza i pojawienia się tzw. ropnia zęba. Dolegliwości towarzyszące tym chorobom są niezwykle uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nieleczone mogą doprowadzić do utraty zębów, wystąpienia chorób serca, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworu!

Jak zwalczać przyczyny i skutki opuchniętych dziąseł

Pierwszą pomoc możemy znaleźć w większości kuchennych szafek, mowa bowiem o ziołowym naparze z szałwii i goździków, którym można płukać jamę ustną. W aptekach są również dostępne specjalistyczne preparaty. Jednym z nich jest Dentosept, którego naturalne składniki łagodzą objawy, skutecznie zwalczając także przyczyny opuchniętych dziąseł. Szczegółowy opis działania produktu dostępne są pod linkiem: https://efektdentoseptu.pl/dentosept, który świetnie sprawdzi się jako środek ściągający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. Jedno jest pewne, im wcześniej zareagujemy, tym lepiej.

Komentarze